Jak být dobrým otcem? Stačí dodržovat otcovské desatero, víc nepotřebujete

0

Otcovské desatero je ve zkratce shrnutí zásad, které by měli tatínkové dodržovat, aby byli těmi nejlepšími tatínky na světě. A nemusíte se bát, nejde o nic složitého. Jen se prostě nastavte tak, aj byste sami chtěli, aby s vámi váš táta jednal. A zjistíte, že v tom desateru hned najdete! Pojďme se na otcovské desatero společně podívat.

1. Buďte tu pro své dítě

mnoho tatínků si neuvědomuje, že nestačí sedět doma, vedle svých dětí. Ale je potřeba opravdu být doma, i v myšlenkách. A opravdu se dětem věnovat, nenechat se vyrušovat moderní technikou nebo jinými koníčky. Když máte malé děti, jdou koníčky dost stranou. Až děti trochu vyrostou, vrhnou se na koníčky s vámi.

Děti milují povídání, jsou rády, když věnujete alespoň pár minut denně jen a pouze jim. I když se vám to mnohdy nebude vůbec hodit, budete potřebovat ještě pracovat nebo už budete příliš unavení, přemožte se a věnujte svému synkovi či dceři alespoň pětiminutovou pohádku před spaním. Velmi to ocení. A za pár let vám vaši snahu bohatě vynahradí.

Jak být dobrým otcem?
Jak být dobrým otcem?

2. Své dítě vždy povzbuzujte

Projít si dětstvím a naučit se dovednosti dospělého světa, to není vždy zrovna snadné. Ať už jsou to počátky motoriky v podobě skládání prvních dřevěných kostek, nebo nejjemnější šroubování se stavebnicí Merkur, bude vaše dítě potřebovat povzbuzení. Vám jeho výkony přijdou nicotné, ale ono právě jede na plný plyn. A když se nezadaří, může propadnout pocitu beznaděje. Povzbuzujte a chvalte za sebemenší pokroky.

3. Opravdu naslouchejte

Je to v podstatě podobné jako první pravidlo – opravdu buďte se svým dítětem a opravdu naslouchejte. Někdy totiž bude stačit jen si jej vyslechnout. A ono si díky tomu, že mohlo v hlavě formulovat svůj problém do konkrétních slov, může pak samo dokázat odpovědět, najít lepší cestu k řešení situace. Ale potřebovalo vyslechnout.

4. Kdykoliv to jde, jednejte s ním jako s rovnocenným

Jsou situace, kde je nutné ukázat rodičovskou autoritu. Ale není jich zase tolik a rozhodně netrvají celé odpoledne nebo celý víkend, který se svými dětmi trávíte. Kdykoliv je to jen trochu možné, zacházejte se svými dětmi jako s rovnocennými parťáky. Rozhodně nepoužívejte věty typu: „Uděláš to proto, že jste to řekl.“ Ale také od svých dětí chtějte pomoc. Rovnocennost má dvě strany mince a děti musejí poznat obě.

Jak být dobrým otcem?
Jak být dobrým otcem?

5. Nechte je jít svou cestou

Když dítě něco zkouší, plánuje, připravuje, vymýšlí, nechte ho, ať si to dělá po svém. Může vás výsledkem velmi překvapit. Musí však vědět, že za vámi může přijít pro pomoc, když nebude vědět, jak dál. Stejné je to ve starším věku s koníčky a kroužky. Co baví a bavilo vás, nemusí nutně bavit i vaše dítě.

6. Plňte své sliby

Neplýtvejte slovy a sliby nadarmo. Říkejte jen to, co můžete dítěti prokázat a slibujte jen to, co jste ochotní dodržet. A pokud nejste, tak se budete k dodržení slibu muset přemluvit. Není totiž nic horšího, než zklamat očekávání vlastního syna nebo dcery a nesplnit to, na čem jste byli domluvení.

Jestli se někdy stane, že na slib zapomenete, je na místě omluva a vynahrazení tohoto pochybení. A taky se můžete s dítětem (podle jeho věku) domluvit, že na vás příště dohlédne, abyste se nedostali do podobně nepříjemné situace, a slib včas připomene.

7. Ukažte dítěti hodnoty vaší rodiny

V každé společnosti se lpí na něčem jiném, stejně tak i každá rodina vyznává jiné cíle a hodnoty. V globále se sice moc neliší, přece jen jsme všichni Středoevropané, ale jednotlivé nuance se v rodinách najdou. Ukažte dítěti, jaká jsou vaše pravidla a vaše morálka, které se samozřejmě nesmějí lišit od těch všeobecně uznávaných společenských. Učte své dítě, že kdo dodržuje základní pravidla rodiny, ten pro ni má nedozírnou cenu. Budujte tak jeho zdravé sebevědomí.

Jak být dobrým otcem?
Jak být dobrým otcem?

8. Podporujte učení, ať jsou to vědomosti nebo dovednosti

Podporujte dítě v tom, aby se rádo učilo nové věci. Zde je celkem jedno, zda půjde o nové kroky zajímavého tance nebo o skákání na trampolíně, či zda se dítě chce dozvědět o posledních objevech na poli výzkumu dinosaurů. Vždy mu s učení pomáhejte, pokud o to stojí. A za sebemenší pokroky i snahu chvalte. Vždyť jedině ochota učit se nové věci posouvá lidstvo stále dál.

9. Mějte své dítě rádi. Upřímně

City se nedají vyrobit ani si je poručit. Ale když budete se svým dítětem trávit více času, bude mít šanci vám ukázat, jak je skvělé, jak si umí krásně hrát a jak je vůči vám dobrosrdečné. Díky tomu mu budete moci mnohem více otevřít své srdce. A kdykoliv to jde, svému dítěti lásky projevte. Stačí úsměv, pohlazení, chvilka společného sezení v naprostém tichu.

Jak být dobrým otcem?

10. Smějte se se svými dětmi

Zkuste se někdy vrátit do doby, kdy jste sami byli dítětem. A vzpomeňte si, co vás rozesmávalo. Zkuste to i na svých dětech. Buďte dětinští a někdy třeba i popichujte, když to přispěje příjemné zábavě. Vážní můžete být v práci. S dětmi se smějte co nejvíce. Dítě, které ví, že se s ním zasmějete, vás bude mnohem více respektovat i v situacích, kdy ani jednomu z vás do smíchu nebude.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/hracky-4kids-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mrakyhracek-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.