I mladší děti vnímají karanténu a mohou se bát. Lze pomoci?

0

My dospělí jsme dost nervózní z nastalé situace. Korona viru se obávají snad všichni, a to i přes fakt, že víme, že u více než poloviny nakažených nejsou příznaky žádné nebo nejsou viditelné vůbec. Jenže pak jsou případy, kdy i u mladého člověka nastanou těžké komplikace. A tak nevíme, co nás v případě nakažení čeká. Navíc čelíme nezvyklé situaci, kdy jednak musíme sedět většinu dne doma (ti šťastnější na terase nebo na zahradě), k tomu se snažit krotit přebytečnou energii v dětech. Jenže to není jen přebytečná energie, může jít i o projevu stresu, nervozity, strachu. A též stesku. Lze v tom dětem (potažmo i sobě) nějak pomoci?

Miminkům je hej

Celostátní karanténa a matky na mateřské nebo rodičovské dovolené tedy spíše miminek, to je na první pohled skupina, pro kterou se toho s karanténou příliš nemění. I bez karantény jsou s dítě a matka beztak celé dny doma, občas si vyjdou na procházku do parku a pak zase domů, neboť s miminkem se toho moc podnikat nedá.

Plíny

Takže koronavirová karanténa změnila snad jen to, že místo v kamenných obchodech se nyní plíny, dětská výživa, pokračovací mléko, lahvičky na mléko, podložky na přebalování, vlhčené ubrousky nebo oblečení pro miminko či nosiče a vaky objednávají na internetu.

Ale je tomu opravdu tak nebo zdání klame? Nutno zmínit, že miminka mají ráda pravidelný režim a svůj klid. Proto pokud maminka s miminkem neustále někam jezdila, běhala, potkávala se s kamarádkami, může být nastalá karanténa pro miminko učiněným požehnáním, protože si užije toho klidu, který potřebuje, zejména v prvních měsících života.

Pro maminku je to však mnohem horší. A vzhledem k tomu, že miminka dokáží vycítit strach, nervozitu, nejistotu, mohou se i ony původně klidné a pohodové dny strávené doma nakonec přetočit ve dny plné neklidu a nepohody. Je bohužel na maminkách, aby si s tím poradily. Snadné to ovšem nebude.

Nejlepší cestou, jakou můžeme doporučit, je maximální online komunikace s okolím, s lidmi, které jste pravidelně potkávali. Jedině sociální kontakty dokáží zklidnit a zlepšit náladu. Žádný film ani online hra se jim zkrátka nevyrovná. K tomu občasná procházka do přírody.

Dětská výživa

Miminku roušku asi nenasadíte. Ale překrýt kočár plenou ve více vrstvách, to také není od věci. Miminko alespoň lépe usne, nebude rušeno vnějšími vlivy a maminka strávní klidnější procházku. No a pohodová maminka může dát pohodu i svému mimču, v karanténě i po ní.

Na kojenecké potřeby se zaměřují třeba ve Feeedo.cz, Alza.cz, Pinkorblue.cz nebo v obchodě Mamitati.cz.

Batolatům karanténa vadí

batolata, to jsou extrémně aktivní děti, které milují procházky, pobyt venku, návštěvy u babiček, tetiček, kamarádů a kamarádek, s batolaty se chodí do klubů pro maminky a dětských center, zkrátka s batoletem už se žije téměř jako se školkovým dítětem.

A tohle stvoření teď máte zavřít do bytu. Co s ním ale dělat? Několik tipů možná využijete z našich textů Jak zvládnou karanténu a home office i s dětmi? a Karanténa je skvělou příležitostí pro zábavu s dětmi. Jak na to?

Plný kuliček

Rozhodně mohou dost pomoci pohybové hračky nebo hračky edukativní od 4kids.cz. Když máte štěstí a bydlíte v domě, můžete neomezeně chodit na zahradu, kde využijete hračky venkovní, které nabízí Kokiskashop.cz. Pokud máte jen byt, tak jít na procházku sice možné je, ale při procházení se venku dítě musíte odhánět od všech, koho potkáte. A batoleti už je nutné nasadit ochranu nosu a úst v podobě roušky.

Naštěstí se děti učí nápodobou, a tak je pravděpodobné, že když roušku vidí u vás, také si ji ponechají. Je ale vhodné její nošení doma trénovat a pobyt venku ve veřejných prostorách omezovat na minimum. Pokud to jde, rozhodně nakupovat bez batolete, i když je fakt, že nákupy potravin online nyní nefungují.

Hlavně na ven

Nákupy s dobrovolníkem jsou hned a zaplatíte je později

Pokud jste se svým batoletem, sama a musíte sama i nakupovat, obraťte se v takovém případě na vedení obce. Většinou totiž koordinuje dobrovolnickou pomoc v zařizování nákupů a dá vám kontakt na člověka, který vám zajde nakoupit. Některé obce dokonce vyhlásily, že peníze za nákupy budou vybírat od domácností, které si nechávají nákup donést domů, až po skončení karantény.

Jak s batolaty mluvit o důvodu karantény?

Miminkům nic říkat nemusíme, to je jasné. Ale jak vysvětlit batoleti, že dnes se s k babičce a dědovi zase nejde? Jak dítě uklidnit poté, co jde ke dveřím se oblékat, když vidí babičku a dědu v telefonu nebo v počítači při video hovoru a chce jít za nimi, jenže mu to zakážete? Jak dítěti vysvětlit, že babi s dědou ho doma nechtějí nebo že vy jste ti zlí, kdo ho z domu nepustí, aby si k babičce a dědovi došlo, když ono samo k nim třeba už samo trefí?

lahvičky

Jde o velmi složitou situaci, kdy batole vnímá všechna negativa plynoucí z karantény, ale ještě nedokáže ocenit její pozitiva a pochopit její důvody. Své dítě však znáte nejlépe a vy nejlépe mu dovedete vysvětlit situaci na jeho úrovni chápání. Vyjděte z pohádek, které zná a připodobněte je korona viru.

Buďte připraveni na to, že se vás i vaše batole začne ptát na podrobnosti, samozřejmě opět na jeho úrovni chápání a vyjadřovacích schopností. Vždy buďte připraveni mu odpovědět, uklidnit ho a stále vysvětlovat, že jde o ochranu vás i babičky, dědy, tetičky, strýčka, kamarádů apod.

Zatímco dospělí a starší děti se bojí spíše samotného viru a jím způsobené choroby, batolata vnímají negativně zejména omezení v pohybu venku, omezení sociálních kontaktů a výrazné změny denního režimu, včetně změn v náladě rodičů a vnímaných obav a stresu rodičů. Pomoc batolatům je proto nutno soustředit tímto směrem.

i na doma

Předškolní děti už situaci chápou. Ale bojí se stejně jako dospělí

Předškolnímu dítěti je možné vysvětlit, co je virus, že může způsobit nemoc a že je to velká nemoc, kterou nikdo z nás nechceme. Proto jsme doma, chráníme se pravidelným mytím rukou, baštěním vitamínků a venku rouškou. Na nemoc, kdyby přece jen přišla, máme léky s paracetamolem třeba z lékárny Pilulka.cz.

Děti hrozba nemoci vyděsí, a tak se budou ptát. Nejhorší je totiž strach z neznáma, ale i pocit, že mi ostatní něco zamlčují. Proto buďte trpěliví a na všechny otázky odpovídejte a všechny odpovědi klaďte do pozitivní roviny plné řešení, nikoliv neobjasněných hrozeb. Předškolním dětem stačí jednoduché vysvětlení, ovšem úplné.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/pilulka-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/feedo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/pinkorblue-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mamitati-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/hracky-4kids-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/kokiskashop-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.