Hlasový asistent už není jen ve Star Treku, aneb i vy můžete mít domácnost na povel

0

I vy patříte mezi fanoušky Star Treku, kde posádka vesmírné lodi Enterprise jen promluví na počítač, a ten pak udělá vše, co mu bylo řečeno nebo odpoví na otázku, která mu byla položena? Závidíte členům posádky televizního seriálu a filmů tohle pohodlí, rychlost ovládání a možnost mít volné ruce a nepřemýšlet nad tím, které sakra tlačítko to bylo, co spouštělo tu krásnou předem nastavenou atmosféru na vašem chytrém osvětlení? Máme pro vás v tomto případě vynikající zprávu! Tohle pohodlí můžete mít i doma, a to díky hlasovým asistentům.

Hlasový asistent už není jen ve Star Treku
Hlasový asistent už není jen ve Star Treku

Hlasová asistence za pár stovek

A rozhodně se nemusíte bát, že byste se museli vydat z posledních peněz, když si chcete takového asistenta pořídit. Nejde o žádného drahého robota a ani o speciální software, který byste museli za drahé peníze pořizovat do svého počítače.

Hlasový asistent je malá krabička, nejčastěji v podobě reproduktoru – protože asistent vám odpovídá na otázky, potvrzuje, že provedl zadání nebo se ujišťuje, že vám správně rozuměl. A jak je nutné, aby měl reproduktor, skrze který ho uslyšíte.

Pak má v sobě integrovaný mikrofon, abyste na něj mohli mluvit a on vás zároveň i vnímal. No a v neposlední řadě má komunikační technologie, jako je Bluetooth nebo Wi-Fi. Pomocí Bluetooth, případě NFC se spáruje s vaším telefonem, aby byl součástí aplikace pro hlasovou asistenci.

No a pomocí Wi-Fi ovládá všechna chytrá zařízení ve vaší domácnosti, která do jeho pravomocí přidáte. To znamená, že dokáže zapnout i topení na chalupě, než se tam s rodinou nebo s přáteli vydáte.

Hlasový asistent už není jen ve Star Treku
Hlasový asistent už není jen ve Star Treku

Co zvládne hlasový asistent?

Hlasový asistent je schopen ovládat všechna chytrá zařízení ve vaší domácnosti, i mimo ni. A to samozřejmě včetně vašeho mobilního telefonu. Takže se pojďme podívat, co všechno s ním v domácnosti nebo i v kanceláři můžete mít na povel.

Obsluha mobilního telefonu

Začněme mobilním telefonem. Samozřejmě chytrým mobilním telefonem, protože bez operačního systému Android nebo iOS by komunikace telefonu s hlasovým asistentem celkem neměla smysl. Hlasový asistent dokáže spustit na vašem mobilu (na základě vašeho slovního příkazu) jakoukoliv aplikaci, kterou si budete přát.

Hlasový asistent už není jen ve Star Treku
Hlasový asistent už není jen ve Star Treku

Takže díky hlasovému asistentu zavoláte kamkoliv, aniž byste museli držet telefon v ruce a ovládat jej rukama nebo na něj z blízka mluvit. Hlasový asistent má totiž velmi citlivé mikrofony a navíc pozná váš hlas. Takže když ho oslovíte i z nejvzdálenějšího rohu místnosti, nevadí. Váš povel zaznamená a s telefonem se spojí, přiměje ho udělat, co chcete.

Hlasový asistent vám přečte všechny příchozí zprávy nebo vyhledá zprávy od konkrétní osoby, napíše zprávu pro konkrétní osobu a odešle. Spustí hudbu z vybraného seznamu nebo z vybrané aplikace. Samozřejmě předtím pustí ten reproduktor, který pro hlasité přehrávání hudby používáte, dokonce se rozhoduje podle toho, ve které místnosti jste, takže když jste v obýváku, spustí repráky v obýváku. A když jdete do pracovny, tak řeknete, že budete poslouchat v pracovně a hlasový asistent spustí přehrávání na reproduktorech, které máte v pracovně.

Stejně tak si můžete díky hlasovému asistentu nastavit v telefonu budíka, upomínky, postupně sepisovat nákupní seznam (který vám asistent připraví do mobilu, jakmile řeknete, že jdete nakoupit). Stejné je to s událostmi. Hlasový asistent na vašem mobilu zjistí, jaké bude počasí a řekne vám to. Také se zeptá vyhledávače na jakoukoliv otázku, kterou vy položíte. A přednese nalezené odpovědi.

Hlasový asistent už není jen ve Star Treku
Hlasový asistent už není jen ve Star Treku

Osvětlení

Chytrá světla jsou také součástí sortimentu, se kterým si hlasový asistent rozumí. A tak na váš slovní povel rozsvítí, zhasne, nastaví intenzitu, tón světla nebo střídání tónů, jak si je budete přát.

Ozvučení

Stejné je to s ozvučením vaší domácnosti, už jsme to malinko nakousli. Hlasový asistent se také napojí na váš chytrý přehrávač, ve kterém máte na vnitřním úložišti či na paměťové kartě uloženy skladby. A asistent je na váš slovní povel spustí.

Domácí telefon

Pokud doma máte hlasový komunikátor, propojený mezi patry domu nebo třeba do zahradního altánu, či k brance, kde se hlásí návštěvy, i toto zařízení může být ovládáno hlasovým asistentem. Jen řeknete, že má zavolat do dětského pokoje. A vy tak dáte dětem vědět, že už je čas přijít na večeři.

Ostatní chytrá zařízení

Chytrých přístrojů máme doma čím dál více. Zásuvky, pračky, myčky, klimatizace, rolety, větrání, topení a mnoho jiných, které lze ovládat hlasovou asistencí. Přitom je celkem fuk, zda zvolíme asistenta od Googlu, Amazonu, Xiaomi nebi třeba Applu. Všechny zmíněné přístroje umějí komunikovat a plnit naše povely. Zatím mají jen jediný nedostatek: nezvládají češtinu.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/knihydobrovsky-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mall-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.