Grilovat v alobalu nebo v listovém těstu?

0

Grilovací sezona je v plném proudu a možná už jste měli spoustu grilovaného jídla v alobalu. Jde o vynikající postup, protože alobal udrží všechny vynikající tekutiny v sobě, takže po ogrilování a rozbalení hotového jídla si můžeme vychutnat nejen samotný grilovaný pokrm, ale také onu šťávu či omáčku, která se během grilování vytvořila. Tvoří ji směs ze všech vložených surovin, včetně chuti z přidaných bylinek a dalšího koření. Ale věděli jste, že místo alobalu můžete použít listové těsto?

Kebab styl

Kebab styl grilování, to je právě použití (v českých podmínkách) listového těsta místo alobalu. Těsto má schopnost nasáknout spoustu šťávy, takže se stane přesně tak ochuceným, jak si budete přát. Přebytečná šťáva v něm zůstane, nikam neodteče (pokud jej tedy manipulací nepoškodíte. Jen je nutné po zabalení opatrně propíchat horní vrstvu, aby pára mohla ven. Anebo pokud máte gril bez víka a budete během grilování otáčet, zabalit suroviny opravdu dokonale a nic nepropichovat – zajistit, že ani odchozí pára těsto neotevře. Při pečlivé přípravě je to možné. A co se dá zabalit do listového těsta?

Gril bez víka

Sýr, zelenina, bylinky

Jestli máte chuť na grilovaný sýr, ale bez masa, můžete zkusit variantu s bylinkami a zeleninou. Sýr je možné zkombinovat naprosto s čímkoliv. A čím výraznější je původní chuť sýru, tím méně je nutné dochucovat celou grilovanou směs. Proto se doporučuje přidávat bylinky spíše k základnímu typu sýrů, kdežto k sýrům zrajícím a zralým jen zeleninu, bylinek minimum. Díky slanosti sýra pak ani není nutné přisolovat.

Jde to i dietně

Pro dietní variantu se skvěle hodí mozarella, která je slaná jen minimálně, a tak nezatíží tělo přebytečnou solí. I tuku je v ní výrazně méně než v běžných tvrdých sýrech. Listové těsto však dietní není, ale můžete si připravit dietnější variantu, takzvané přesné těsto.

Smícháte kelímek pomazánkového másla s kelímkem mouky a máte hotovo. Množství samozřejmě připravíte podle potřeby, pomazánkové máslo se dá při přípravě částečně nahradit jogurtem a vaječným žloutkem. Výsledná varianta je výrazně méně tučná než listové těsto, ale také méně jemná a křupavá.

Zeleninové špízy

Výborné jsou do listového těsta zeleninové špízy. Zejména tehdy, když v nich vévodí cibule. Můžete je proložit i slaninou. A samozřejmě i se špejlí zabalíte. Dáte grilovat na menší teplotu a za pár desítek minut bude hotovo. Doporučujeme průběžně otáčet, aby se těsto nepřipékalo, pokud nemáte gril s poklicí. Jestliže můžete gril zavřít, bude grilování rychlejší, proběhne zároveň i z horní strany a nebude nutné špízy otáčet. Koření na zeleninu je čistě na vás, nejlepší jsou nápadité variace bylinek.

Gril s víkem griluje rychleji

I houby se snoubí s listovým těstem

Žampiony, hlíva a další houby, které si rádi připravujeme na grilu, se dají dobře přichystat i v listovém těstě. Zkuste kombinaci se zakysanou smetanou a slaninou, vynikající bývá i přidané vejce, rozmíchané právě ve smetaně. Ochuťte zejména solí, pepřem a dál například bazalkou.

Rybí filety jedině do listového těsta

Grilování rybích filetů je někdy hra o nervy, protože rybí maso se rádo rozpadá. A Tak není divu, že si lidé vymysleli, jak se tomu vyhnout. Samozřejmě, že můžeme použít speciální grilovací rošty na ryby, ale ty se hodí spíše na ryby celé, jako je pstruh, makrela a podobně.

Rybí filety je lépe zabalit do alobalu nebo do již zmíněného listového těsta. K nim přidejme rozmarýn, saturejku, zeleninu. A výsledek bude neodolatelný – dokonce i pro ty, kdo ryby neradi. Vynikající je varianta s přidáním smetany a brusinek. Je to až k nevíře, ale brusinky dochutí rybí maso naprosto dokonale.

Brambory v listovém těstě

I bramborový špíz je možné grilovat v listovém těstu. Stačí nakrájet brambory na tenké plátky, proložit je zeleninou a smetanou a i se špejlí zabalit do listového těsta. Opět je nutné grilovat spíše při nižší teplotě, aby se brambory pomalu a dobře prohřály a propekly, v tomto případě spíše produsily.

Mleté maso na gril?

A nezapomínejme na možnost použití mletého masa. Zabalíme je i se zeleninou a sýrem nebo jen s jednou ze zmíněných ingrediencí do listového těsta a dáme grilovat. Výsledek bude přímo neodolatelný. Skvělá je kombinace se zelím, se špenátem nebo s plodovou zeleninou.


Kupóny

https://www.kuponovnik.cz/obchod/electronic-star-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.