Finišují letní výprodeje, tak toho využijte! Ale bezpečně!

0

Nakupování v sezonních výprodejích je jistě výhodné, o tom není pochyb. Ale musí být splněno několik základních podmínek, aby se výhoda přesunula na vaši stranu, nikoliv jen na stranu obchodníkovu, případně k hackerům, kteří rádi využívají právě často stále bláznivějších výprodejů.

Online nákupy jsou to nepohodlnější, co nás zatím potkalo

Ale také za to platíme příslušnou daň v podobě rizika. Konkrétně bezpečnostního, ale i finančního. Když se nedáme pozor, na jakých stránkách se právě pohybujeme, můžeme přijít nejen o osobní data, přístupy a hesla, ale také o dost finančních prostředků. Takže i při rychlých a výhodných nákupech online je nutno přemýšlet.

Nezabezpečené sítě

To je asi to nejzákladnější pravidlo pohybu na internetu pomocí Wi-Fi připojení. Pokud nejste doma, ale někde na veřejnosti, a váš telefon či jiné chytré zařízení se připojily k neznámé Wi-Fi síti, která ani nevyžadovala heslo, rozhodně při pobytu na ní nic nekupujte, nepřihlašujte se do mobilního bankovnictví a podobně.

Síť může být totiž účelově vytvořená právě ke kradení dat, údajů, hesel, kódů a podobných citlivých informací. Poměrně pravidelně se s tím potkáte třeba na větších kulturních akcích. Online nákupy raději jen doma, u známých anebo třeba v kavárně.

Neznámý prodejce

Pokud se objeví výprodej u eshopu, o němž jste zatím nikdy neslyšeli a ani na něj nelze najít recenze, nemusí to ještě znamenat, že by nutně šlo o podvodníka. Může jít o začínající eshop nebo odloučenou část původního eshopu, která se nedávno osamostatnila. Ale opatrnosti není nikdy dost, a tak u těchto obchodů nakupujte na dobírku, zboží neplaťte předem. Až budete u tohoto prodejce nakupovat podruhé, už si můžete dovolit zaplatit předem, což je samozřejmě vždy levnější.

Phishing je tu stále s námi

Na internetu je snadné obelstít běžné uživatele pomocí phishingových e-mailů a odkazů. Pozor si dávejte zejména na podezřelé e-maily a také na příspěvky na sociálních sítích. Lákat vás budou na zvýhodněné ceny. Pokud je vám odkaz jakkoliv podezřelý, neklikejte na něj.

Platební metody? Vybírejte jen z těch bezpečných

Nakupujte nejen u prověřených obchodníků, ale ověřte si i jimi používané platební metody. Není problém najít přehledy zabezpečených a ověřených platebních platforem. A online plaťte jen tam, kde je používají. A když už platíte online, tak nejlépe vždy jen z jednoho zařízení. Díky tomu riziko online plateb minimalizujete.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/wayfarer-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bolf-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/zoot-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.