Fialové brambory nabídnou jedny z nejsilnějších antioxidantů!

0

Pokud si odmyslíme lilek nebo zelí, tak můžeme říct, že fialovou barvu v její přirozené formě nevídáme na svých talířích až tak často. Barva je přitom důležitým vizuálním podnětem, který má vliv na naše vnímání jídla. I ta fialová.

Fialová kaše nebo hranolky?

Pravděpodobně by vás fialová barvička upoutala i v případě, když by vám někdo naservíroval fialovou bramborovou kaši. Vy byste jej možná podezírali z chemického zásahu během přípravy jídla, ale stačila by přitom jen základní surovina bez umělých barviv – již zmiňované fialové brambory.

Fialová kaše?
Fialová kaše?

Ještě je neznáte?

V našich končinách jsou fialové brambory stále málo známé, ale do jídelníčku se vyplatí je zařadit. Proč? Zejména pro jejich zdravotní účinky na lidský organismus. Výrazná barva, kterou tyto brambory získávají z antokyanů, není jen vizuálně pěkná, ale má také silné antioxidační účinky.

Antokyany jsou totiž ve vodě rozpustné pigmenty, které se nacházejí v ovoci a zelenině. Patří mezi nejsilnější antioxidanty, jinými slovy pracují tak, že vychytávají volné radikály.

Výzkumy také ukazují jejich příznivý dopad na imunitu. Například studie z roku 2017 publikovaná v časopise Food and Nutrition Research vysvětluje, že antokyany a antokyanidiny mohou pomoci při prevenci různých nemocí, například kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, diabetu a mnoha mikrobiálních infekcí.

Dále se ukázalo, že tyto látky také mohou mít také ochranný účinek při neurologických onemocněních. Některé studie poukázaly i na to, že pomáhají při snižování krevního tlaku, což samozřejmě souvisí s již zmíněnými kardiovaskulárními onemocněními.

Prostě fialová!
Prostě fialová!

tohle všechno jim dává velké nutriční výhody oproti klasickým bramborám. Tato fialová plodina je navíc výborným zdrojem draslíku, vitamínů C a B6 a také vlákniny – i když to jsou pro nás klasické bílé brambory také.

Proč byste měli ochutnat fialové brambory?

Protože jejich barva je sice jiná, chuťově jsou však velmi podobné klasickým bílým nebo žlutým bramborám. Cenově jejich rozdíl také není až tak velký, tedy u dobrých obchodníků. Fialové a bílé brambory mají i stejný původ – v Jižní Americe, konkrétně v oblasti peruánských And.

Jak připravovat fialové brambory?

Prostě fialová!
Prostě fialová!

Existuje několik odrůd fialových brambor, například Purple Peruvian, Vitelotte, Valfi (kterou vyšlechtili naši pěstitelé v Čechách) nebo třeba Blue Star. A rozhodně není třeba se je bát použít stejně jako klasické brambory, jejich hlavní odlišností bude netradiční barevný efekt a také trochu krémovější konzistence, což mnoho z vás jistě přivítá.

Fialové brambory můžete vařit, péct, dusit, grilovat i smažit, vytvořit můžete pyré i šťouchané brambory s cibulkou a špekem jako přílohu. Z některých se dělají dokonce i chipsy. Loupat je vůbec nemusíte, slupka totiž obsahuje mnoho prospěšných látek a vitamínů.

Fialové brambory se hodí i do polévek, případně na výrobu halušek a chlupatých knedlíků se skvělou barvou. Bramboráky či sladké bramborové placky u vás mohou být ve znamení fialového jazyka. Svou výraznou barvu si fialové brambory totiž, stejně jako zelí, uchovají i po tepelné úpravě.

K čemu dávat fialové brambory jako přílohu?

Brambory v této netradiční barvě se skvěle hodí k pikantním chodům, dobře ladí s česnekem a také třeba s červeným masem. Vyniknou i v chuťové kombinaci s jinou zeleninou – s lusky, artyčoky či s listovou zeleninou. Podávat je můžete i jako hlavní chod!

Fialově i kvetou...
Fialově i kvetou…

Krémová polévka z fialových brambor bude rychlým překvapením pro stolovníky

Pro přípravu krémové polévky z fialových brambor budete potřebovat:

  • 500 gramů fialových brambor
  • 1 cibuli
  • 1 větší nebo dva menší stroužky česneku
  • olivový olej
  • zeleninový vývar
  • smetanu na vaření
  • sůl
  • majoránku
  • pepř
  • muškátový oříšek

A jaký je postup?

 Jako když děláte klasickou bramboračku: najemno nakrájejte cibuli i česnek, orestujte na oleji. Přidejte oloupané a na kostičky nakrájené brambory, promíchejte a nechte také chvíli restovat. Zalijte asi 750 ml vývaru a vařte cirka 20 minut, dokud brambory nezměknou.

Pak jen osolte, přidejte pepř, majoránku a špetku muškátového oříšku. Nakonec rozmixujte tyčovým mixérem na pyré. Přilijte smetanu a nechte ještě jednou přejít varem. Vrch můžete posypat krutony nebo domácími kostičkami z rohlíků či z chleba.

Servírovat můžete do krádného nádobí z 4Home.cz!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/4home-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.