Dovolená 2020 – velký přehled. Jak se při výběru nespálit?

0

Jet na dovolenou, v pohodě si ji užít, nemuset se nad ničím vztekat, o nic pracovního se extra starat, to je pohádka, kterou si užíváme jednou, dvakrát, výjimečně i vícekrát ročně, jde zkrátka o poměrně vzácnou událost. A tak není divu, že se výběru dovolené věnujeme dlouho dopředu a chceme maximalizovat to dobré, co nám dovolená může přinést.

Někdo preferuje pobytový zájezd s cestovkou a k tomu několik menších výletů po okolí, jiní se soustředí na čistě turisitické nebo poznávací zájezdy, případně lyžovačky, při kterých se posedí tak maximálně v autobusu. Mnoho z nás se rádo spoléhá na cestovní kanceláře nebo cestovní agentury, ale zejména po Evropě si děláme výlety a menší dovolené spíš na vlastní pěst.

Pojďme si postupně říct o dovolených různého typu, popsat pojmy, které se v této branži používají a které je vhodné znát, ukázat si výhody a nevýhody cestování na vlastní pěst nebo s cestovkou, zaměřit se na tipy pro co nejvyšší spokojenost s vybranou dovolenou, ať pojedete sami, s kamarády, s dětmi nebo ať jste již senioři a jedete na dovolenou se svou rodinou. Na co si dát pozor u dovolených exotických nebo co si pohlídat při pronájmu karavanu nebo chaty? Postupně to všechno probereme.

S cestovkou nebo bez ní, aneb je cestovka vůbec k něčemu?

Vybrat dovolenou znamená se nejprve rozhodnout, zda si koupíme celý produkt (cesta, ubytování, program, pojištění, doplňkové služby) u cestovní kanceláře či u cestovní agentury, nebo zda si vše zařídíme sami. Pak je tu ještě třetí možnost, že se cestovkou necháme jen ubytovat, ale o cestu a také program na místě samém se budeme starat my.

Lidé zkušení ve výběrech dovolené se většinou shodnou na tom, že jazykově vybavení jedinci se mohou s klidným srdcem dovolenkovat sami (bez cestovky) kdekoliv po Evropě a nejbližším okolí, případně v Americe, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélenadu, kdežto do exotiky vám vždycky doporučí cestovní kancelář.  

Ta má totiž řešení pro spoustu nouzových situací spojených s celkem pravděpodobnými nepříjemnostmi, které by tu na osamělé cestovatele mohly čekat. Už jen obyčejná ztráta dokladů nebo financí se v exotických destinacích řeší bez cestovky (bez českého delegáta nebo průvodce) celkem složitě. Takže ano, cestovka k něčemu je. Zejména k pohodlí, ale také k odbornému servisu!

Cestovní kancelář či cestovní agentura? Nebo je to to samé?

V případě pojmenování cestovní kancelář nebo cestovní agentura nejde o ten samý pojem. Je mezi nimi poměrně značný rozdíl. Legislativa rozeznává dvě různé činnosti, a těmi jsou pořádání zájezdu, což dělá cestovní kancelář, a pak zprostředkování (přeprodej) zájezdu, což dělá cestovní agentura.

Takže ten, kdo zájezd opravdu organizuje, uskutečňuje, kdo vyšle své lidi s vámi na zájezd jako zástupce, delegáta nebo průvodce, kdo odpovídá za celý zájezd a kdo musí být i pojištěn proti úpadku, to je cestovní kancelář. A ten, kdo pouze posbírá nabídky na trhu a inzeruje je dál, přeprodává konečným zákazníkům, to je cestovní agentura, která nemusí být pojištěná a neodpovídá téměř za nic.

K čemu potřebujeme přeprodávání zájezdů? Je to jednoduché: my klienti je potřebujeme k úspoře času při vyhledávání zájezdů (fungují jako vyhledávač na základě nastavených filtrů požadavků), někdy jsou pro nás dobré i k získání množstevní slevy.

Cestovní agentury jsou však výhodou i pro samotné cestovní kanceláře, protože jsou to právě agentury, kdo dělá nejvíc marketingové činnosti, kdo nejúčinněji dostane nabídku cestovních kanceláří mezi lidi. A cestovní kanceláře se pak mohou více věnovat své odborné činnosti v oblasti samotných zájezdů.

Největší cestovní kanceláře na českém trhu

Český trh je plný cestovních kanceláří, ale pojďme si ukázat šest největších, které u nás nabízejí své vlastní zájezdy. Patří k nim:

 • Čedok
 • Exim Tours
 • Firo
 • Alexandria
 • České kormidlo se svou speciální nabídkou

Největší cestovní agentury na českém trhu

Přeprodejem zájezdů se na českém trhu zabývá spousta cestovních agentur. Největšími jsou samozřejmě ty, které fungují také online, takže je coby vyhledávač dovolených navštíví statisíce až miliony zájemců ročně.

Prodávají, vedle zájezdů českých, často i zájezdy zahraničních cestovních kanceláří, na což je však nutné si dát pozor, protože zástupci kanceláře přímo na místě konání mluví jazykem své cestovní kanceláře (německy, polsky apod.). Samozřejmě, že ve většině případů se domluví i anglicky, ale jejich povinností to v podstatě není. K největším cestovním agenturám u nás patří:

 • Invia
 • TravelPortal.cz
 • Zájezdy.cz
 • Dovolená.cz
 • Sdovolená.cz

Co musíte vědět, než začnete vybírat dovolenou

Při výběru dovolené samozřejmě musíte vědět:

 • kdy chcete nebo můžete jet (letět)
 • zda chcete dovolenou s cestovkou nebo bez ní
 • jaký způsob přepravy vám vyhovuje
 • kolik máte k dispozici peněz
 • jaký typ dovolené si přejete (pobytová, poznávací, s dětmi, pro seniory, koupací, lyžovací, turistická, wellness, v Evropě, v exotických zemích apod.)

Ale vedle těchto konkrétních požadavků se musíte vybavit i znalostí základních pojmů z nabídky dovolených, abyste po podepsání smlouvy nebyli nepříjemně překvapení. Těch odborných na nás čeká celkem hodně. Pojďme se na ně podívat spolu.

Dny/noci

Vymezení pojmu dnů a nocí je sice jasné, ale z pohledu cestovní kanceláře je důležité, že musí uvést, kolikrát budete na dovolené spát v hotelu, kolikrát případně v autobusu či na letišti a kolik dní i s cestou zabere celý zájezd. Pak totiž nebudete zklamaní, že z osmidenní dovolené je jen 5 a půl dne, zbytek tvoří cesta.

Dítě zdarma/dítě zcela zdarma

Že je to nesmysl? Není! Dítě zdarma znamená pobyt dítěte zdarma, často i se stravou. Platí se ale cesta a případné další poplatky a příplatky. Dítě zcela zdarma je i s cestou a poplatky, takže za dítě opravdu nedáte ani korunu.

Zástupce/delegát/průvodce

Ještě nahlédněme do pojmů vymezujících zastoupení cestovní kanceláře na místě konání samotného zájezdu. Jsou jimi zástupce, delegát nebo průvodce.

 • zástupce – má nejnižší možné zastoupení, jedná se o základní zajištění pro případ krize, ale rozhodně se vám nebude věnovat běžně, chystat program apod.
 • delegát – má plánované schůzky s účastníky zájezdu, nabízí výlety a jiný program, je k dispozici v případě krize. Ale není nepřetržitě v přítomnosti rekreantů a jim k dispozici
 • průvodce – nejširší zastoupení cestovní kanceláře, prakticky stále je klientům k dispozici a řeší vše potřebné, nejčastěji se s ním potkáte při zájezdech poznávacích

Podmínky účasti

Zejména u poznávacích a sportovních zájezdů jsou přísnější podmínky účasti. Nezapomínejte na ně! A pak jsou tu třeba i hotely pouze pro dospělé, kam se dítě prostě neubytuje, protože hosté si připlácejí za to, že zde bude od dětí naprostý klid. Podmínky si vždy pročtěte.

First minute/Last minute

First minute je objednání zájezdu ihned po jeho uvedení do prodeje, kdežto last minute je zakoupení zájezdu na poslední chvíli. Oba termíny jsou spojeny se slevami, kdy na first minute má cestovní kancelář slevu u hotelů za dlouhodobý pronájem hotelových pokojů dopředu. A u last minute chce cestovka prostě prodat nevyužitá místa.

Stravování

Stravování bývá formou polopenze, kdy máte snídani a večeři. Dále plné penze, kam patří i oběd, dále all inclusive, kde jsou v ceně i nápoje, což oceníte zejména ve velkém horku. Ještě může být pobyt bez jídla nebo jen se snídaní. All inclusive už najdete i v podobách All inclusive Plus nebo třeba All inclusive Ultra. Každá kancelář pojmenovává své stravovací režimy trochu jinak.

Dětský klub

Nejde o nic menšího než program pro děti na několik hodin denně. A také o dovolené, které se konají na místech, kde jsou podmínky vhodné pro děti. Tedy dětem uzpůsobené pokoje, skluzavky, hřiště, dětské bazény apod.

Příplatky aneb „V ceně není…“

Velmi důležitá kolonka, kterou je vhodné objevit včas. Může se týkat příplatků za velkou váhu zavazadla do letadla, za lázeňské poplatky, za ubytování zvířete nebo za zapůjčení třeba kola, auta, za vstup do hotelového bazénu (wellness pobyty) apod.

Také se může jednat o vratnou zálohu na pronájem karavanu, chaty či rekreačního rodinného domu, dále můžete připlácet za parkování u hotelu, kam jste se dopravili vlastním vozem. Pak mohou být počítány zcela zvlášť ještě i náklady na spotřebu tepla či vody, právě pokud si pronajmete celý dům, chatu, chalupu.

Zvláštní kategorii tvoří cena parkování u letiště, protože právě na letiště se spousta klientů dopravuje autem a potřebuje zde auto po celou dobu trvání dovolené ponechat.

Storno pojištění, cestovní pojištění a pojištění proti úpadku

Samé pojištění, i tak to někdy ve smlouvách o zájezdu vypadá. Ale je to nutné. Cestovní pojištění chrání vás, abyste, pokud se zraníte, onemocníte nebo způsobíte někomu nechtěně škodu, byli krytí jednak proti finančním dopadům a jednak dodáním odpovídající zdravotní péče a doprovodu. Pojištění se týká třeba i doprovodu vašeho dítěte, pokud je ono tím, kdo je nemocen či se zranil. Na konci textu si ještě povíme, proč je vhodné se pojistit i na vlastní pěst.

Další je pojištění storno poplatku, které se týká situace, kdy máte sice koupený zájezd, ale pak se stane, že na něj nemůžete, ať už je to zapříčiněno čímkoliv vážným. Pojištěním storno poplatku o své peníze nepřijdete. V podstatě to odstraňuje strach klientů pořídit si předem i dražší zájezdy. Najdete často pod názvem „Storno podmínky“.

No a pojištění proti úpadku je pojištěním namířeným ke klientům. Jeho podstatou je, že pokud cestovní kancelář skončí svou činnost v době, kdy jsou klienti na dovolené, tak se dostanou domů, dovolená buď klasicky proběhne, nebo jsou alespoň odškodněni za její zkrácení či nekonání.

Slavné hvězdičky

Ještě donedávna nebylo možné se podle počtu hvězdiček na hotelu absolutně zorientovat. Někde byl tříhvězdičkový hotel luxusnější a vybavenější než jinde hotel s pěti hvězdičkami. Tady se však už několik let blýská na lepší časy, protože byla zavedena obecná kriteria.

A cestovky u svých katalogů často uvádějí počet hvězdiček „podle oficiální klasifikace“. Nebo, co je mnohem lepší, je detailnější popis ubytování a samozřejmě dostatek fotek, nejlépe i poloha hotelu, aby se dal snadno najít v mapách a třeba si ho projít i virtuálně.

Všechny podmínky dovolené vždy musejí být v katalogu nebo online nabídce cestovní kanceláře, a samozřejmě pak zprostředkovaně i cestovní agentury. Neexistuje, abyste platili navíc cokoliv, na co jste v katalogu nebo na stránkách nebyli upozorněni.

Cestovní kanceláře a jejich nabídky na zimní i letní sezonu 2020

O dovolených, jejich pořadatelích a o různých podmínkách už víte vše podstatné, pojďme se podívat na konkrétní cestovní kanceláře a jejich nabídky.

Čedok

Čedok je tradiční českou cestovní kanceláří, na kterou jsme dlouhodobě zvyklí, v podstatě všechny generace, protože její počátky sahají až do roku 1919. V nabídce Čedoku je několik typů zájezdů, takže není divu, že si tu vybere téměř každý a se že se Čedok stále drží mezi největšími cestovkami u nás. Čedok má pokryté zájezdy po České republice a hlavně v zahraničí. Jsou to jak zájezdy poznávací, tak pobytové, zájezdy s nabídkou aktivit pro děti.

Léto 2020 je samozřejmě u Čedoku již v prodeji. A nejen to, také lyžování sezóny 2019/2020, a to od víkendového lyžování v ČR, až po dlouhodobé pobyty v Rakousku nebo v Itálii.

V nabídce Čedoku najdete pro sezonu 2020 různé typy zájezdů, ukažme si ty nejoblíbenější:

Pobytové zájezdy Čedok 2020

Pobytové zájezdy od Čedoku jsou organizovány vždy do prověřených hotelů, nabízeny v různých kategoriích, co se kvality ubytování nebo režimu stravy a pobytu s dětmi či bez dětí týká. Je tu příjemné 100% pojištění storna.

Při first minute nákupu pobytového zájezdu sezony 2020 je sleva až 35 %, zálohu platíte pouze 990 Kč. Členové Čedok klubu mají slevu ještě o 2 % vyšší. Níže uváděné ceny jsou s využitím včasného nákupu

Destinace pobytových zájezdů jsou rozděleny do skupin:

 • Bulharsko, Řecko, Albánie – dítě do 14 let je často zcela zdarma (i s cestou a stravou) nebo alespoň jeho pobyt bývá zdarma, osmidenní zájezd letecky do čtyřhvězdičkového hotelu se prodává od cirka 12 tisíc korun, pokud využijete včasný nákup
 • Španělsko, Kanárské ostrovy, Madeira, Itálie – dítě do 16 let je často zcela zdarma (i s cestou a stravou) nebo alespoň jeho pobyt bývá zdarma, osmidenní zájezd letecky do čtyřhvězdičkového hotelu se prodává od cirka 16 tisíc korun
 • Turecko, Egypt, Maledivy, Zanzibar – dítě do 14 let je často zcela zdarma (i s cestou a stravou) nebo alespoň jeho pobyt bývá zdarma, osmidenní zájezd letecky do pětihvězdičkového hotelu se prodává od cirka 14 tisíc korun
 • exotické koupání – jsou zájezdy do Egypta, Emirátů, na Kanárské ostrovy, dále na Maledivy, Zanzibar, Madagaskar, Thajsko, Bali nebo na Kubu. Dítě do 14 let je často zdarma – ale pouze jeho pobyt, osmidenní zájezd letecky do čtyřhvězdičkového hotelu se prodává od cirka 19 tisíc korun
 • Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Německo, Maďarsko, Slovensko a Polsko – dítě až do 17 let je často zdarma (pobyt), ceny se velmi liší, v některých zemích začínají na dvou tisících korunách jinde, se vyšplhají až přes 20 tisíc. Region zmíněných zemí je ale nabízen v jednom katalogu s názvem Střední Evropa. Koupit tu můžete pobyt letní a koupací nebo zimní a lyžovací, případně turistiku někde mezi tím.

Rodinné dovolené s programem pro děti od Čedoku 2020

Svou rodinu můžete v následující sezóně vzít do Bulharska, Egypty, Řecka, Španělska nebo Turecka. Dítě do sedmi let je tu zcela zdarma, a pokud máte dvě děti do 14 let, bude jejich pobyt zdarma. Zajištěné jsou programy pro děti (ve stylu Hotelu Transylvánie) a pobyt je vždy tam, kde jsou dětská hřiště, minikluby, prostorné pokoje. Sedmidenní letecké zájezdy do čtyřhvězdičkového hotelu se prodávají od cirka 14 tisíc korun.

Dovolená v ČR s Čedokem 2020

V nabídce jsou velké i malé hotely a penziony v ČR, a to jak v nížinách, tak i samozřejmě na horách. Doprava je většinou vlastním vozem a zájezdy jsou organizovány na 3 a více dní.

Dovolená v České republice v sezóně 2020 nese ve znamení wellness, lázní, dětí zdarma a slev za včasný nákup až 4 %.

V České republice se všichni dobře domluvíme, ale díky rezervaci zájezdu přes cestovní kancelář se můžeme dostat i na nižší cenu, než jakou bychom měli coby osamocení kupující. Připočítejme ještě i program a doprovodné služby a vstupy, které bychom sami tak výhodně nepořídili.

Poznávací zájezdy od Čedoku

Poznávací zájezdy jsou Čedokem nabízeny doslova po celém světě. Vždy dostanete česky mluvícího průvodce a máte zajištěny ověřené nejlepší poznávací trasy. Často je pro Čedok vyřízeno i povolení vstupů do národních parků. Nenajdete slevy pro děti, na poznávacích zájezdech se s dětmi přece jen nepočítá.

 • USA, Kanada – trasy jsou plánovány často tématicky, jsou však i trasy napříč kontinentem. Ceny začínají na cirka 30 tisících za pětidenní zájezd, ale šplhají až ke stu tisícům za speciální poznávací trasy
 • Jižní Afrika, Austrálie a Oceánie – trasy jsou plánovány tématicky nebo napříč celou zemí či ostrovy. Ceny začínají na cirka 35 tisících za čtyřdenní zájezd, ale šplhají se i ke dvěma stům tisícům za opravdu speciální poznávací program dlouhého trvání a se spoustou cestování.

Cestovní kancelář Čedok není sice tou, která by se chlubila nejširší nabídkou na českém trhu, ale umí často nabídnout v dané lokalitě i nejnižší cenu. A reference klientů jsou vesměs kladné. Jde o velkou cestovní kancelář s profesionálním přístupem a mnoha zkušenostmi na různých kontinentech.

Aktuální nabídku dovolených s cestovní kanceláří Čedok najdete na tomto odkazu.

Exim Tours

Cestovní kancelář Exim Tours se prioritně soustředí na exotiku. Ale najdete tu již i zájezdy po České republice. Jde o kancelář s velmi širokou nabídkou pobytů, poznávacích zájezdů, lyžování, pobytů pro seniory (50+), last minute dovolených, ale také samotných letenek, a to jak na lety pravidelné, tak na charterové. Můžete se stát členem Mango clubu, který zajistí dovolenou plnou zábavy, a to nejen pro děti.

Samotná kancelář Exim Tours člení své dovolené do následujících kategorií:

Pobytové a poznávací zájezdy 2020 od Exim Tours

Jde o skupiny nabídek dovolených, kde můžete využít možnost vzetí dítěte zcela zdarma nebo dítěte jen za cenu letenky.

Za včasný nákup je sleva až 42 % do 31. 12. 2019, až 41 % do 31. 1. 2020 nebo 39 % do 29. 2. 2020. Níže uváděné ceny jsou s využitím včasného nákupu.

 • Řecko, Albánie, Tunisko, Island, SAE a eurovíkendy – osmidenní zájezdy do tříhvězdičkového hotelu tu začínají na ceně okolo 12 tisíc korun, ale šplhají do desítek tisíc ve vzdálenějších lokalitách. Ubytování je v prověřených hotelech. Eurovíkendy se pohybují v podobných cenách, konají se totiž většinou po dobu pěti dní a jsou spojeny s poznávacím programem.
 • Egypt, Senegal, Kapverdy, Itálie, Mallorca, Černá Hora, Zanzibar – osmidenní poznávací zájezd po Egyptě vyjde na necelých 20 tisíc korun a třeba čistě pobytový Egypt je za cirka 16 tisíc korun. Na dovolenou v Senegalu si připravte okolo 30 tisíc, na Kapverdy také
 • Turecko, Bulharsko, Severní Kypr, Portugalsko, Maroko – další skupina zájezdů, kde na pobytovou dovolenou v Turecku nebo Bulharsku vám bude stačit částka od 13 tisíc korun, ale třeba do Portugalska už si musíte našetřit cirka 17 tisíc korun, na ty nejlevnější varianty, samozřejmě. Nám zatím ne tolik známé Maroko lze projet už za 40 tisíc korun

V zimě k moři s Exim Tours

Název katalogu mluví jasně, jedná se o zájezdy k moři konané zcela mimo naši dovolenkovou sezónu. V nabídce jsou Kapverdy, Senegal, Emiráty, Katar, Tunisko nebo Egypt. Můžete i zde využít vzetí dítěte zcela zdarma nebo dítěte jen za cenu letenky.

Při včasném nákupu jsou zde velmi zajímavé slevy, a to až 36 % do 31. 12. 2019, až 35 % do 31. 1. 2020 nebo 33 % do 29. 2. 2020.

Kapverdy v zimě se cenově pohybují na 8 dní od 22 tisíc korun ve tříhvězdičkovém hotelu, Senegal na osm dní vás vyjde už na 26 tisíc korun. Do Kataru se můžete letět prohřát na 9 dní za cenu od 17 tisíc korun. No a třeba Egypt je v zimě dostupný na osmidenní dovolenou již od 12 tisíc korun. 

Poznávací zájezdy 2020 s Exim Tours

Kategorie poznávacích zájezdů je v Exim Tours v sezoně 2020 velmi bohatá. Země, které můžete navštívit a kousek jimi projet, jsou Panama, Kostarika, Senegal, Kuba, Brazílie, Emiráty, Mauricius, Reunion, Indie, Srí Lanka, Vietnam, Kambodža, Laos, Thajsko, Tunisko, Egypt, Mexiko, Keňa, Tanzánie, Zanzibar, Ekvádor, Galapágy, Kolumbie, Jordánsko, Izrael, Maroko, Libanon, Írán, Etiopie, Namibie, Nepál, Tibet, jižní Afrika, Madagaskar, Jižní Korea, Japonsko, Indonésie, Nový Zéland, Austrálie, Chile, Peru, jamajka, Velikonoční ostrovy, USA, Kanada a země Evropy.

A i zde můžete využít slevu za včasný nákup, v této kategorii jde o slevy až 23 % do 31. 12. 2019, až 22 % do 31. 1. 2020 nebo 20 % do 29. 2. 2020!

Poznávací zájezd po Austrálii a Novém Zélandu vás vyjde na cirka 140 tisíc korun, celkem bude trvat 18 dní, ale z toho jen 14 nocí v hotelu. Zajímavý jistě bude poznávací zájezd po Namibii, kde za 14 dní můžete poznat kousek této země za 74 tisíc. Kanadu procestujete za 18 dní a za 110 tisíc korun. No a například nádhernou, i když krutou Indii za 37 tisíc na 12 dní, či stále neznámý Vietnam za 36 tisíc na 11 dní.

Exotika 2020 od Exim Tours

V této skupině dovolených nabízí Exim Tours dovolené v zemích, jako je Kuba, Dominikánská republika, Mexiko, Panama, Zanzibar, Keňa, Mauricius, Srí lanka, Vietnam, Thajsko, Maledivy a Bali. Lze najít i hotely, kde je dítě zdarma, tedy platíte mu jen cenu letenky.

Při včasném nákupu jsou zde velmi zajímavé slevy, a to až 45 % do 31. 12. 2019, až 44 % do 31. 1. 2020 nebo 39 % do 29. 2. 2020.

Například na Kubu se můžete podívat na deset dní již od 28 tisíc korun, Dominikánská republika vyjde na deset dní nejlevněji na 29 tisíc korun. Do Panamy se můžete na 11 dní letět zrelaxovat za 31 tisíc. Pokud vás zajímá třeba Keňa, můžete se to dovolenkovat 8 dní již za 27 tisíc korun.

Mauricius vám nabídne své krásy díky Exim Tours na 10 dní za minimálně 37 tisíc korun. A třeba Srí Lanka na 11 dní bude při včasném nákupu stát od 32 tisíc výš. Relativně levnou exotikou se pro nás stává Vietnam, kam se dá letět na 10 dní za 27 tisíc korun. A co třeba Bali? Tady vyjde dovolená s trváním 10 dní minimálně na 27 tisíc korun.

Dovolená v ČR 2020 s Exim Tours

Pobytové zájezdy po České republice se stávají rok od roku populárnějšími. I zde jsou zaměřeny na wellness, relax, fitness pobyty, lázeňské kúry anebo turistické akce. K nejoblíbenějším patří pobyty v Krkonoších, proto se na ně Exim Tours specializuje, jiné prozatím neprodává.

Dotované zájezdy 50+ od Exim Tours v sezóně 2020

Možná vás zaujmou dotované zájezdy pro seniory, respektive pro lidi ve věku nad 50 let. Organizovány jsou do mnoha zemí, jako je Albánie, Bulharsko, Černá Hora, Egypt, Itálie, Kapverdské ostrovy, Madeira, Řecko, Senegal, Severní Kypr, Španělsko, Turecko, Tunisko.

Nepočítá se tu se speciálními cenami pro děti. Ale cenová nabídka je jinak opravdu skvělá. Například Albánie od 17 tisíc, Bulharsko od 10 tisíc, Turecko od 11 tisíc nebo Madeira od 20 tisíc. Pokud patříte do této věkové skupiny, jistě stojí za to se nad nabídkou vážněji zamyslet!

Lyžování 2020 s Exim Tours

Speciální nabídka lyžování je do zemí střední Evropy a jižněji, konkrétně se jedná o Rakousko, Itálii, Českou republiku nebo Slovisnko. Záloha je pouze 1 000 Kč a lyžařský zájezd do Slovinska vás může vyjít od 969 Kč.

Rakousko a Itálie jsou osvědčenými místy, kde si užíváme širokých a dlouhých sjezdovek. A ani tyto zájezdy nevyjdou nijak draze, dokonce již od 1 200 Kč na osobu za dva dny a jednu noc v hotelu Gasthof Andreas s rodinným Skiareálem.

Aktuální nabídku dovolených s cestovní kanceláří Exim Tours najdete na tomto odkazu.

Nezapomeňme ani na nabídku samostatných letenek přímo u Exim tours!

Firo

Cestovní kancelář Firo, kterou známe i pod názvem FIRO-tour, slaví letos 30 let. A za dobu své existence už vytvořila opravdu širokou nabídku pobytových a poznávacích dovolených v evropském regionu a v nejbližších okolních zemích, dále také poznávacích dovolených po celém světě.

Na stránkách Firo Tour najdete letecké dovolené, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy, exotické zájezdy, také letecké dovolené, ubytování během dovolené autem, pobytové dovolené, tematické dovolené nebo třeba nabídku rekreačních domů a vil k pronajmutí.

Nechybí ani široká nabídka hotelů s dětským klubem Firáček. Navíc tu najdete i slevy pro věrné zákazníky. Svou nabídku rozděluje cestovní kancelář Firo do tří základních skupin:

Léto 2020 – letecké zájezdy s Firo

Firo není cestovní kanceláří s tak širokou nabídkou exotiky, jako mají například v Exim Tours, ale pro klasickou letní dovolenou sem můžete s klidnou hlavou sáhnout. Navíc bude Firo slavit 30 let, takže se jistě dočkáme zajímavých dárkových překvapení.

Letní dovolené s Firo v roce 2020 se budou konat do zemí, jako je Španělsko, Portugalsko, Itálie, Malta, Bulharsko, Černá Hora, Řecko, Turecko, Kypr, Egypt, Albánie, Tunisko a Jordánsko.

Při včasném nákupu jsou zde příjemné slevy, a to až 21 % do 21. 12. 2019.

Ale to není vše, ještě můžete čerpat seniorskou slevu 20 % při rezervaci do 31. 3. 2020 a s odlety jak před termínem 22. 6. 2020, tak s odlety po termínu 29. 8. 2020. Děti mohou také čerpat slevu, a to celkovou cenu zájezdu 99 Kč u prvního dítěte a cenu od 7 990 u druhého dítěte. Platí i dárková poukázka pod stromeček, která je se slevu 5 %. Pak jsou tu ještě slevy kombinované, ovšem o těch je vhodné se informovat přímo na stránkách Firo.cz.

V létě vás třeba dovolená na sedm nocí v Turecku vyjde na 14 tisíc, sedm nocí v Bulharsku může vyjít také jen na 14 tisíc. Když se podíváte na ostrov Boa Vista na Kapverdách na sedm nocí, může to stát jen 24 tisíc. Zaujmout by mohlo třeba i Jordánsko na sedm nocí za 30 tisíc korun. Z bližších destinací je tu například Kypr na sedm nocí, a to za necelých 13 tisíc.

Autokarové zájezdy s Firo 2020

Speciální kategorií sortimentu cestovní kanceláře Firo jsou autokarové zájezdy. Tedy zájezdy autobusem, ale i vlastní dopravou. Letos jsou v nabídce evropské destinace Chorvatsko, Slovinsko, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Maďarsko nebo Polsko.

Při včasném nákupu jsou zde příjemné slevy, a to až 17 % do 21. 12. 2019.

Můžete využít i pobytů pro děti zdarma (pozor na cenu dopravy) a samozřejmě hotelů s dětským klubem Firáček. Autokarové zájezdy do Španělska můžete objednat s cenou 99 Kč za dítě do 14 let, a to při zakoupení zájezdu do 31. 3. 2020. Seniorská sleva je u těchto zájezdů 15 %, a to při rezervaci do 31. 3. 2020. Platí pro zájezdy s odjezdy před termínem 22. 6. 2020 a s odjezdy po 29. 8. 2020

Co se cenových relací týká, tak autokarový zájezd do Španělska může vyjít už od 9 tisíc na osobu, Itálie dokonce již od tří tisíc na osobu. Maďarsko je za necelé dva tisíce korun. Autokarové zájezdy patří k nejlevnějším a stále k velmi oblíbeným.

Poznávací zájezdy s Firo 2020

Poznávací zájezdy na nadcházející léto nabízejí kombinaci poznávání s pobytem u moře, okruhy více zeměmi či naopak hvězdicovité programy, letecké víkendy s průvodcem, plavby s all inclusive a s delegátem nebo i zábavní parky.

Nabídka destinací pro poznávací zájezdy je zcela nejširší ze všech skupin dovolených, co Firo pořádá. Nebudeme vypisovat seznam všech zemi, protože je opravdu dlouhý. V nabídce je Evropa, Asie, Severní i jižní Amerika, Afrika, Austrálie, ovšem bez Nového Zélandu.

Při včasném nákupu jsou zde příjemné slevy, a to až 10 % do 31. 1. 2020 nebo 8 % při závazné rezervaci do 31. 3. 2020. Pak jsou tu ještě i slevy za včasnou rezervaci poznávacích zájezdů pořádaných ve spolupráci s partnerskými cestovními kancelářemi, a to až 7 % do 31. 1. 2020 nebo 6 % při závazné rezervaci do 31. 3. 2020.

K tomu připočtěte slevu pro věrné klienty. To jsou ti, co s cestovní kanceláří FIRO-tour absolvovali za posledních 5 let alespoň 3 poznávací zájezdy. I s dětmi se při poznávacích zájezdech od FIRO-tour počítá, což u jiných kanceláří běžné není. Sleva je 30 % pro 1. dítě až do 18 let v doprovodu dvou dospělých osob. I jiné slevy se ještě dají využít a kombinovat, ale opět je lepší si je najít přímo na stránkách FIRO-tour.

Poznávací zájezdy jsou organizovány jak s leteckou dopravou, tak i autokarem. Například poznávací zájezd po Finsku může vyjít už od 50 tisíc, zato po Egyptě od cirka 20 tisíc. Plavby mezi Kanárskými ostrovy, Madeirou a Marokem mohou být již od 38 tisíc nebo Dubai a poklady Arábie od 45 tisíc. Nám regionálně bližší destinace, jako například Itálie, vyjdou jednu osobu již na 14 tisíc. A na opačné straně Zeměkoule můžete poznávat krajinu i kulturu již od 120 tisíc v Argentině a Chile nebo od 110 tisíc v Austrálii.

Lyžařské zájezdy s FIRO-tour 2020

Lyžování s FIRO-tour již tradičně míří do Rakouska, Maďarska, Itálie, Francie, na Slovensko nebo samozřejmě na české hory. Lyžování v Rakousku může vyjít již od 2 tisíc korun na osobu, Francie je samozřejmě o dost dražší, tady se ceny při nejnižší hranici točí okolo čtyř tisíc korun.

Krásné sjezdovky nabídne i Itálie, kde se dá vejít do dvou tisíc korun na osobu, ale jde pouze o ubytování bez stravování a bez dopravy, dojet musíte sami autem. Nabídka dopravy je u lyžařských zájezdů dvojí: vlastním autem nebo autobusem. Strava může být v režimu zcela bez stravy, jen se snídaní, polopenze, plná penze nebo i all inclusive. Ale ani all inclusive nemusí být nijak drahé. V Rakousku na čtyři noci s vlastní dopravou jen za 2 800 Kč.

Aktuální nabídku dovolených s cestovní kanceláří FIRO-tour najdete na tomto odkazu.

Alexandria

Další neméně známou cestovní kanceláří je Alexandria. Základem její nabídky jsou letní pobytové zájezdy. A to hlavně do Bulharska, kde je Alexandria největším poskytovatelem pobytových zájezdů v České republice. Mezi první ovšem patří i v šíři nabídky řeckých ostrovů.

Doplňkovými pobyty a cestováním pak jsou Turecko, Španělsko, Egypt, Albánie, Tunisko, Chorvatsko, Itálie, zde najdete i letecké zájezdy na ostrovy Sicílie, Sardinie a Ischia. Alexabdrie však pořádá i dovolené v našich končinách, což je ČR, Slovensko, Maďarsko a Rakousko.

Objednat si můžete i skupinové a podnikové zájezdy, čímž je Alexandria zase o kousek zajímavější. Co se zájezdů týká, její nabídka je rozdělena do čtyř základních skupin:

Dovolená 2020 s Alexandrií

V rámci širokého sortimentu letních dovolených pro nadcházející rok najdeme čtyři skupiny zájezdů, které jsou namířeny hlavně na rodiny s dětmi, ale i pro seniory. Nabízeny jsou superslevy za včasný nákup a někde děti docela zdarma. Dovolenou lze však zařídit i zcela bez dětí.

Konkrétní slevy za včasný nákup v procentech uvedeny nejsou, Alexandria se chlubí nabídkou nejvyšších slev při rezervaci do 31. 12. 2019, vysokých slev při rezervaci do 31. 1. 2020 a stále ještě zajímavých slev při rezervaci letní dovolené do 15. 4. 2020.

Při nákupu zájezdu jako last minute jsou pak také poměrně vysoké slevy, podle informací od Alexandrie v podstatě na úrovní rezervace do 31. 12. 2019. Někde lze zvolit i zájezd pro dvě děti zcela zdarma. Záloha je navíc jen 990 Kč.

 • Letecké zájezdy léto 2020 – letecké zájezdy jsou kanceláří Alexandria pořádány v Bulharsku, Albáínii, Řecku, Španělsku, Maltě, Itálii, Turecku, v Egyptě nebo na Kypru. Na mnoha místech jsou klubové hotely s českými animačními programy Karcoolka, najdete samozřejmě dovolené pro seniory i pro aktivní páry. Sedmidenní pobyt v Bulharsku můžete mít již od 8 tisíc při ubytování v penzionu, do Albánie si odskočíte na 8 dní za 17 tisíc nebo do Řecka na 8 dní také od 17 tisíc korun.
 • Vlastní a autobusová doprava – autem nebo busem s Alexandrií můžete cestovat do Chorvatska, Itálie, Maďarska, do Slovinska, ale i na Slovensko. Nabízena je i pouze autobusová doprava s tím, že ubytování si můžete zajistit sami. Zatímco na poznávací zájezd do Chorvatska na Plitvická jezera můžete jet jen za 1390 Kč, osmidenní zájezd do Itálie a bez stravy bude již za 2 990 Kč. Kdo si chce užít golf v Maďarsku, může vyjet na 5 dní s all inclusive za necelých 10 tisíc korun.
 • Senior program – Kdo máte více než 55 let, můžete využít speciální nabídky zájezdů do Bulharska, Řecka, Albánie, Španělska, Itálie a Turecka. Ve většině destinací jsou klubové hotely. V tomto programu je sleva celých 50 % z běžné ceny zájezdů. Slevu lze uplatni, když se seniorem nad 55 let cestují osoby, které uvedený věk nedovršily. Slevu lze uplatnit v klubových hotelech.

Lázně a wellness 2020 s Alexandrií

Do lázní a na wellness se v sezoně 2020 bude s Alexandrií jezdit na Slovensko, do Maďarska nebo do Slovinska. Zaujmout jistě může zájezd na čtyři noci do Slovinska vlastní dopravou a se snídaní, kdy se vejdete do pěti tisíc korun. Slovenské centrum Bešeňová je tu v nabídce za 5tisíc s vlastní dopravou a se snídaní na 4 noci.

Exotika 2020 s Alexandrií

Exotické země netvoří hlavní nabídku CK Alexandria, ale i je tady najdete. Počet zemí je omezen jen na čtyři, a to Dominikánskou republiku, Maledivy, Mauricius a Seychely. Je nutné počítat s vyššími cenami, ale ve srovnání s konkurencí obstojí cenová nabídka dobře.

Do Dominikánské republiky se totiž můžete vypravit na 7 nocí s all inclusive a tříhvězdičkovým hotelem již od 30 tisíc korun, na Mauricius na sedm nocí do tříhvězdičkového hotelu od 40 tisíc korun a třeba na Seychely do tříhvězdičkového hotelu na sedm nocí se snídaněmi od 43 tisíc korun.

Lyžařské zájezdy 2020 s Alexandrií

Na lyžování se s Alexandrií dostanete do Itálie, Rakouska nebo na Slovensko. V nabídce jsou pobyty pouze s vlastní dopravou, s čímž je nutné předem počítat. Díky tomu jsou ceny zájezdů poměrně nízké, třeba 4 noci na Slovensku na hotelu Hutník jsou tu jen za 4 tisíce korun. Mezi dražší lyžařské areály se počítá třeba jezero Gosau a jeho okolní kopce. 7 nocí tu vyjde s polopenzí na 17 tisíc.

Aktuální nabídku dovolených s cestovní kanceláří Alexandria najdete na tomto odkazu.

České kormidlo s jeho speciální nabídkou

Netradiční a hlavně mladá cestovní kancelář České kormidlo je kanceláří, kde zvládnou připravit dovolenou dle vašeho gusta, a to i přes fakt, že nabídka destinací je poměrně omezená, pouze na země evropské.

Doprava je možná pouze autobusová nebo vlastní. Velkou část nabídky tvoří jen pronájem apartmánů a rekreačních domů, kde je pobyt zcela beze stravy a úplně podle vašeho režimu. Najdete však i ultra all inclusive pobyty.

Jestliže jste evropskými patrioty, jistě vám bude nabídka vyhovovat. Je rozdělena na letní dovolené, zimní lyžařské zájezdy, lázeňské pobyty a poznávací zájezdy.

Při včasné rezervaci lze ušetřit i 17 % z původní ceny.

Zima 2020 s Českým kormidlem

Zimní lyžařské zájezdy se dají vybrat v Itálii, Slovinsku, Rakousku. Můžete si objednat i zájezd se skipasem, který je pak už v ceně pobytu. Nejčastěji se vybírají zájezdy pětidenní, a to lyžařské balíčky s dopravou a skipasem v ceně, například za 4 tisíce do Itálie do tříhvězdičkového hotelu nebo za 6 400 do Slovinska také do tříhvězdičkového hotelu.

Léto 2020 s Českým kormidlem

Letní dovolené si můžete u cestovní kanceláře České kormidlo pořídit do Chorvatska, Slovinska, Bosny a Hercegoviny nebo Itálie. Často s akcí na dopravu zdarma nebo se slevami za first minute. Děti mohou na některé zájezdy také zdarma (ale jen pobyt).

Oblíbenými se stávají zkrácené dovolené nebo jen jednodenní koupání. Kouzelných sedm nocí můžete strávit v Itálii již za 423 Kč na osobu v apartmánu se třemi hvězdičkami, přičemž doprava je vlastní či autobusem. Podobně zajímavý může být v Chorvatsku apartmánový dům se třemi hvězdičkami, na čtyři noci již od necelých 1 000 korun na osobu. Doprava samozřejmě vlastní nebo autobusem. A co třeba 7 nocí v letovisku Bibione ve čtyřhvězdičkové rezidenci, vlastní dopravou s cenou 535 Kč na osobu?

Poznávací zájezdy 2020 s Českým kormidlem

Poznávací zájezdy můžete absolvovat do Paříže, Budapešti, Benátek, Londýna, do Slovinska, Rumunska, Finska, Švýcarska a na další místa Evropy. Netrvají déle než šest dní a mohou být i jen na otočku, na 1 – 2 dny. Oblíbeným se stává i jednodenní koupání, které bývá do poznávacího zájezdu zařazeno.

Poznávací zájezdy už jsou trochu dražší. Třeba panoramatickým vlakem přes Švýcarsko a Lichtenštejnsko za necelých 4 400 Kč za osobu a na 4 dny, cesta za památkami do Rumunska za 4 700 Kč na osobu na 5 dní nebo tematické výlety s dětmi, třeba do Legolandu i se vstupem v ceně, koupání v tropickém ráji v Německu za 700 Kč na osobu, ale jen na jeden den, autobusem.

Wellness 2020 s Českým kormidlem

Wellness pobyty jsou speciálními nabídkami pobytů ve wellness centrech za velmi příjemné ceny, přičemž doprava může být ve většině případů jen vlastní. Lze objednat pobyt s délkou do tří dnů, ale i nad deset dní. Pobyty jsou často bez stravy, ovšem lze najít i stravování formou snídaně nebo polopenze.

Což takhle na 2 noci do Slovinska s ubytováním v mobilhomech s pěti hvězdičkami a vlastní stravou za 782 Kč na osobu, při vlastní dopravě? Nebo na dvě noci do Slovinska do apartmánů se třemi hvězdičkami, vlastní stravou, vlastní dopravou a se dvěma vstupy denně na letní či zimní riviéru za 1 100 Kč na osobu?

Aktuální nabídku dovolených s cestovní kanceláří České kormidlo najdete na tomto odkazu.

Cestovní agentury – v čem pomohou?

Největší cestovní kanceláře jsme si představili, včetně jejich základní nabídky na sezonu 2020. A co tedy s cestovními agenturami, když už známe cestovní kanceláře? Omyl. Cestovní kanceláře jsme poznali pouze po povrchu a jen několik málo z nich. Mají stovky, tisíce a miliony jiných nabídek, které mohou být v různých časech různě výhodné.

A protože není v lidských silách se touto spoustou údajů prohrabávat na internetu, abychom našli právě pro nás to nejlepší, nejlevnější, nejblíže k moři, s nejlepším termínem nebo s nejzajímavějším animačním programem, jsou tu pro nás cestovní agentury neboli vyhledávače a zprostředkovatelé zájezdů.

Mají software, díky kterému je možné se v nabídce snadno zorientovat. Jen dáme do filtrů naše požadavky, a ono vždycky něco vyjede, včetně nabídek zahraničních. Díky tomu, že jsou cestovní agentury velkým odběratelem zájezdů od cestovních kanceláří, nakoupí je levněji. Tím pokryjí svou provizi a nám mohou nabízet dovolené za stejnou nebo i zajímavější cenu než samotná cestovní kancelář.

Když budete chtít využit služeb cestovní agentury, vždy se ptejte, kdo zájezd pořádá (která cestovní kancelář), chtějte znát konkrétní názvy a polohy destinací a samozřejmě si zkontrolujte nabídku zájezdu přímo u cestovní kanceláře.

Invia

Cestovní agentura Invia je tou největší u nás. V nabídce má téměř 12 milionů zájezdů, protože koncentruje nabídku více než 300 cestovních kanceláří z ČR, Slovenska a Německa. Garantuje nejnižší ceny, tedy ceny jako v cestovní kanceláři, včetně všech slev.

TravelPortal.cz

Cestovní agenturaTravelPortal.cz sdružuje nabídky více než 80 cestovních kanceláří, dohromady nabízí přes 8,5 milionu zájezdů. Vyhledávání si tu můžete nastavit do velmi jemného filtrování. Zprostředkování zájezdu je vždy velmi rychlé.

Zájezdy.cz

Menší cestovní agenturou jsou Zájezdy.cz, která nabídne cirka 50 tisíc zájezdů. To však neubírá na jejich pohodlí, protože sdružují nabídky převážně českých cestovek, což ve výsledku znamená, že se nemusíte strachovat o němčinu.

Dovolená.cz

Cestovní agentura Student Agency pod názvem Dovolená.cz nabízí jednak spoustu zájezdů do exotiky, ale i nejbližšího okolí, jednak též doplňkové služby, jako je parkování na letišti zdarma nebo doprava k letišti zdarma, kdy k vybraným zájezdům zorganizují dopravu na letiště autobusy RegioJet.

Sdovolená.cz

Cestovní agentura provozovaná společností Seznam.cz nabízí také velké množství zajímavých zájezdů od spousty cestovních kanceláří. Můžete jet za sněhem na lyže, v zimě za teplem, na eurovíkendy a také na letní dovolené.

Dovolená na vlastní pěst

Kdo se nechce vázat na tradiční nabídku cestovních kanceláří a rád by si užil dovolenou přesně podle sebe, ten si buď vybere cestovní kancelář, která prodává jen letenky nebo jen ubytování bez stravy, anebo si celou dovolenou zařídí zcela sám, třeba prostřednictvím rezervačních webů a levných dopravců, když tedy nejede vlastním autem.

Pokud se chcete dovolenkovat na vlastní pěst u nás nebo na Slovensku, v podstatě není nutné nic řešit. Česky se domluvíme v obou zemích, doprava busem nebo vlakem je pro nás snadná. Není nutné mít pas ani vízum, často si na kratší pobyt vystačíme i vlastními zásobami jídla.

Horší je to s cestováním do zemí, kde se česky nedorozumíme. Základní výbava angličtiny nám v takovém případě nesmí chybět, měli bychom mít platební kartu (fyzickou či v mobilu), mimo Schengenský prostor i pas a někam dokonce i vízum. Také bychom si na cestování mimo Evropskou unii měli zařídit internetové připojení do mobilu. A nikdy nesmíme zapomenout na dostatečné cestovní pojištění.

Bude se hodit znalost destinace, informace o tom, zda si tam lze půjčit auto, jestli tam můžeme cestovat karavanem, jaká jsou specifika v pravidlech silničního provozu. Jestli pojedeme vlastním vozem, je nutné zahrnout jej do cestovního pojištění, abychom měli zaručený servis v případě nehody, poruchy, krádeže.

Zkrátka je toho hodně, co musíme načíst, prozkoumat a důkladně si promyslet. Cestovní kanceláře to dělají za nás. Ale jestli toužíte po troše cestovatelského dobrodružství, s cestovkou se ho dočkáte jen stěží. V neposlední řadě je vhodné si zajistit ubytování a zjistit, zda u něj můžeme parkovat zdarma nebo za poplatek. Ne všude se vyplatí se ubytovávat až podle toho, kam jste zrovna dojeli.

Kde si rezervovat dopravu?

Na cestování po České republice a zemích Evropy můžeme využít levných autobusových spojů, jako je například Flixbus. Ten nabízí levné cestování dálkovým autobusem už od 29 korun.

Další možností jsou vlaky, letadla. Levnější jízdenky nebo letenky nabízejí dokonce i samotné cestovní kanceláře (Exim Tours) nebo spousta vyhledávačů levných letenek (Letuška.cz, Pelikán.cz, Letenky.cz).

Kde si rezervovat ubytování?

Ubytování lze rezervovat v hotelech, penzionech, kempech, můžeme si je najít podle toho, do jaké destinace zrovna míříme. Ale využít se dají vyhledávače ubytování nebo nabídky ubytování přímo od cestovních kanceláří (FIRO-tour, České kormidlo).

Pouze ubytování se dá s garancí velmi nízké ceny najít na obrovském vyhledávači ubytování, kterým je Booking.com. České a slovenské ubytování skvěle zná vyhledávač ubytování Pampeliška.cz. Oba vyhledávače najdou jak pokoje v hotelích, tak celé rekreační objekty, které si můžete pronajmout třeba pro dovolenou více rodin nebo větší skupiny přátel.

Cílené vyhledávání chat a chalup, kde se můžete v rámci své dovolené v Česku či na Slovensku ubytovat, nabídne Chata.cz. Vyhledávání je tu velmi podrobné, třeba i podle toho, zda je k dispozici gril, Wi-Fi, bazén, zda můžete ubytovat i své mazlíčky nebo jak daleko je to k nejbližšímu obchodu či restauraci.

A co cestovní pojištění?

Cestovní pojištění je samostatnou kapitolou dovolených. Ale vězme, že pokud cestujeme s cestovní kanceláří, máme zařízené základní cestovní pojištění, které odpovídá náplni zájezdu. Pokud je lyžařský, zařídí cestovní kancelář jiné pojištění, než když půjde o zájezd pobytový.

Ale je vhodné se o cestovním pojištění u vybrané cestovní kanceláře informovat a případně si dokoupit vlastní cestovní pojištění, které kryje více rizik nebo kde jsou rizika kryta vyšším plněním. Jedny z nejvyšších plnění nabízí pojišťovna Allianz, ale ani další pojišťovny za ní příliš nepokulhávají.

Jestliže cestujete na vlastní pěst, bez cestovního pojištění nikdy neopouštějte hranice České republiky. Tady si sice platíte zdravotní pojištění, ale to v jiných zemích nijak platné není. Každé ošetření byste proto museli hradit sami. Stejné je to se škodou způsobenou neúmyslně jiné osobě. Tady ji pokryje pojistka domácnosti, v zahraničí nikoliv.

Specialitou je cestovní pojištění v případě, že jedete vlastním vozem, či dokonce karavanem. Zahrňte je do pojistky také, ať máte jistotu, že vám asistence odtáhne auto do servisu, do ČR nebo že jej opraví přímo na místě.

Cestovní pojištění také musíme rozlišovat podle náplně dovolené. Jestliže je naše dovolená na vlastní pěst jen běžnou cestou po evropských městech, nic speciálního potřebovat nebudeme. Ale pokud se chceme vydat na horolezecké výpravy napříč Alpami, bude to chtít hodně speciální cestovní pojištění. Stejné je to v případě potápění, cyklistiky, lyžování a dalších sportů.

Pojišťovny dbají doporučení jak Ministerstva zahraničí ČR, tak i světových organizací ohledně toho, které země jsou vyloženě nebezpečnými lokalitami. A proto vás na cestu přes tyto země nebo dokonce na pobyt v nich prostě nepojistí.

Co dodat závěrem?

Než se rozhodnete, zda jet s cestovkou nebo na vlastní pěst, udělejte si průzkum trhu a porovnejte, co vyjde levněji nebo co bude obnášet méně starostí s přípravou a samotným průběhem dovolené. Na webu najdete různá srovnání, kdy třeba dovolená na Kanárských ostrovech vyšla výrazně levněji bez cestovky. Ale například Dominikánská republika byla levnější s cestovkou.

A ať už vám srovnání vyjde jakkoliv, přejeme vám dovolenou prožitou přesně podle vašich očekávání.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/eximtours-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/cedok-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/ceskekormidlo-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/firotour-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alexandria-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/flixbus-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/booking-com
www.kuponovnik.cz/obchod/pampeliska-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/chata-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/allianzdirect-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.