Domácnost vám nedovolí se nudit ani v karanténě!

0

Domácnost, to je nekonečný proces. A přestože jsme péči o ni celkem zvládali i během toho, co jsme chodili do práce či podnikali, tak teď zjišťujeme, že i při celodenním volnu (tedy celostátní karanténě) máme co dělat, abychom péčí o ni „nezabili“ celý den. Teď je totiž skvělá příležitost dohnat všechny resty, pustit se do dlouho odkládaného třídění nebo se konečně naučit (nejen) péct chléb a rohlíky. Co si domácnost žádá pravidelně a čím jí můžete prospět v nadstandardním režimu?

Pravidelný úklid vezměte teď hloubkověji

Hloubková může být nejen kontrola v práci, ale třeba i úklid domácnosti. Pravidelně se věnujeme tomu základnímu, bez čeho by se náš byt či dům brzy ponořil do nánosů prachu, písku, hlíny a mastné špíny. Běžný uklízecí plán v běžném režimu vypadá asi následovně:

úklid

Pondělí

V pondělí se využívá úklidu po víkendu, takže je potřeba jen naplnit myčku, zamést vstupní verandu či chodbičku, posbírat usušené prádlo a uklidit jej, pravověrnější jej i vyžehlí. Koupelna a tolaeta vyžadují téměř denní zametení podlahy a otření keramiky. Pravidelně též uklízíme vytahané věci, i když třeba více druhů oblečení teď moc nepotřebujeme.

Úterý

V úterý už bývá čas na zametení podlahy v kuchyni nebo špajzu a její vytření, nevynecháme naplnění myčky nebo ruční mytí nádobí, můžeme pokračovat v boji s vypraným a usušeným prádlem. Opět uklidíme vytahané věci.

TIP: Možná zjistíte, že snadným pomocníkem pro schování rozházených věci budou dřevěné bedýnky, které jsou levným a moderním úložným prostorem.“

Středa

Ve středu je čas na pořádné vysátí všech podlah v bytě za předpokladu, že jste vysávali v sobotu. Pokračuje boj s dalším prádlem, které jste dali vyprat ve středu. Když chodíte na procházky, bylo by fajn umýt boty a postarat se o ně i impregnací. Opět uklízíte vytahané věci. Kde se rychleji usazuje prach, můžete přikročit k jeho pravidelnému setření.

Čtvrtek

Čtvrtek už vybízí k prvnímu praní, zejména když máte menší děti. Zkontrolujte také koše na odpadky. Znovu je fajn se vytočit i koupelně a na toaletě, nezapomínáme ani na pravidelný úklid vytahaných věcí, což bude ve dnech karantény s dětmi převážně hromada hraček. V kuchyni se může opět vytírat, přece jen je to místo, kde se podlaha ušpiní nejvíce.

Pátek

V pátek můžete v podstatě jen porovnat vytahané věci, psychicky se připravit na sobotní úklid.

úklid

Sobota

Sobota tradičně bývá uklízecím dnem, a tak se většinou vše vysaje, pak se stírá prach v celém bytě, každý druhý víkend se převléknou postele, vyperou se i deky. Je potřeba důkladně umýt koupelnu i toaletu, setřít všechny podlahy a uklidit i před bytem nebo domem, resp. u vstupních dveří.

Neděle

V neděli může na řadu přijít praní, vhodné je alespoň jednou týdně otřít vypínače a kliky od dveří. Je to zdánlivě maličkost, ale právě zde se drží spousta bakterií v domácnosti. Samozřejmě je nutné opět se poprat s myčkou a s vytahanými věcmi, ale to je denní koloběh, ten snad ani netřeba dodávat.

Karanténa nabízí prostor pro měsíční nebo i sezonní úklid, na velké zásahy

Teď máme tu výhodu, že si úklid můžeme zpomalit a udělat jej opravdu hloubkově, včetně třeba odstavení skříní nebo reorganizace prostoru (když jsou doma i větší děti nebo partner). Anebo rovnou vymalovat.

Takže všechno vyklidíme, odstavíme, probereme staré věci a vytřídíme zbytečnosti. Můžeme je i prodat na online aukčních portálech nebo jen na online bazaru. Nejlépe je naplánovat si tyhle velké práce místnost po místnosti, den po dni. A samozřejmě se na ně patřičně vybavit.

váleček

Na velké věci se připravte předem

Čisticí prostředky, hadry, mopy, dokonce i potřeby k vymalování můžete mít například z obchodu VMD drogerie. Než se do velkých plánů pustíte, vždy se řádně vybavte. Nic nedokáže naštvat víc, než chybějící drobnost uprostřed velkého úklidu či malování.

A nezapomeňte ani na rozplánování vaření! Hladový pomocník vám totiž k ničemu nebude! Můžete se třeba vydat cestou Sous Vide, což je dlouhodobé a snadné vaření, vy jen připravíte suroviny a koření, Sous Vide se postará o vše ostatní. Stejně dobře můžete využít domácí pekárnu, která vám vyrobí pečivo jen z nasypaných surovin. Ale to není vše. líbit by se vám v tomto případě mohl i automatický multifunkční hrnec, rýžovar či například polévkovar Inspirovat se můžete na Alza.cz.

Procházka (spoň okolo domu nebo po zahradě) jednou denně také není k zahození…

Uklizeno, vymalováno, přeorganizováno? Je čas pustit se do odkládaných činností!

Jestliže jste v domácnosti už vycídili každý kout, vymalovali nebo přeorganizovali všechno, co jste v poslední době změnit chtěli (což jistě nebude dříve než po několika týdnech nepřetržité činnosti), je na čase se pustit do věcí, které někdy dělat chtěli, ale odkládali jste je na později, třeba až na rodičovskou dovolenou, na dobu, až děti odrostou nebo třeba i na důchod. 

chléb

A jestli nic takového nemáte, hledejte inspiraci ne webech třeba s ruční výrobou, s malováním, s focením, s vařením a pečením, zkrátka s čímkoliv, co vás baví, bavilo nebo by bavit mohlo. Nudit se v domácnosti během karantény je totiž opravdu v podstatě nemožné.

Vaření a pečení

Jistě je spousta receptů, které vás dlouhodobě lákaly, ale nikdy jste neměli čas je vyzkoušet. Právě teď je na to vhodná doba. A když je napoprvé pokazíte, nic se nedělej. Budete totiž mít vždycky dost čase na repete. A navíc si založíte na novou činnost – po vaření se musí i uklidit.

Knihy, filmy, seriály, fotky

Aktivní odpočinek v podobě vaření, úklidu je sice fajn, ale trocha lenošení u televize nebo s knihou v ruce, to se také počítá. Jistě jste si mnohokráte říkali, že si chcete něco přečíst, ale času je na čtení zoufale málo. Teď ho máte dost, tak ho prstě využijte! Mrkněte do filmotéky, kupte elektronické či papírové knihy, audioknihy, nechte vyvolat a vytisknout fotky.
Supraphonline.cz
Audioteka.cz
Empikfoto.cz
Martinus.cz

hrát

Hudební nástroj?

Co třeba začít se učit hrát na hudební nástroj? Návody najdete na YouTube, takže docházet přímo k učiteli nutné není. Nebo si zaplaťte online kurzy přes Skype či jinou aplikaci s videohovory. Nebo jste chtěli začít učit své děti. Spoustu nástrojů najdete u:
Music-city.cz
Muziker.sk
Kytary.cz
Muzikant.cz

Cvičení milované i proklínané

Výmluvy o cvičení se nám v korona krizi docela změnily a posunuly. Ale teď už v pro ty, co zůstali doma, snad ani žádné neexistují. Několikrát v týdnu si prostě můžete vyhradit čas na pořádné protažení těla a třeba i na trénink správného držení těla.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/supraphonline-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/audioteka-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/empikfoto-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/martinus-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/music-city-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/muziker-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/muzikant-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/kytary-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/vmd-drogerie-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.