Didaktické hračky – dvě mouchy jednou ranou

0

Máte doma miminko a už teď si lámete hlavu nad tím, jak toho drobečka v budoucnu naučíte barvy, tvary, čísla, jemnou motoriku (práci s prsty)? Nebo už máte batole a potřebujete něco, čím ho nejen zabavíte, ale právě i něčemu naučíte? Určitě neprohloupíte, když sáhnete po didaktických hračkách!

Didaktické

Označení kategorie těchto hraček je poněkud odtažité, ale vězte, že neznamená nic jiného, než hračky, které jsou schopny děti něco naučit a zároveň i zabavit. Děti se s pomocí didaktických hraček tedy nejen baví, což je v prvních letech života v podstatě základní cíl každé lidské bytosti, ale také se nevědomky vzdělává.

Mnoho didaktických hraček zvládne více funkcí

Mnoho didaktických hraček zvládne více funkcí

 

Co naučí didaktická hračka

Každá z didaktických hraček je zaměřena na jinou oblast lidského poznání, schopností a činností. Některé dokonce zvládnou učit děti zábavnou formou i několik věcí najednou.

Hračky bývají zaměřeny zejména na rozvoj jemné a hrubé motoriky, sebeobsluhy, smyslů, matematických schopností, analytické myšlení, schopnost porovnávat nebo třídit, na koordinaci zraku s pohybem ruky, na procvičování naslouchání, soustředění se, pozorování a zejména objevování.

Každé dítě je jiné

Mnoho dětí se brání tomu, aby rodiče zasahovali do jejich her. Jiné to naopak neustále vyžadují. A některým je to celkem fuk.

Ne všechny tvary jsou stejné. I na to musí dítě nejprve přijít.

Ne všechny tvary jsou stejné. I na to musí dítě nejprve přijít.

Dítě spolupracující

Pokud máme dítě, které nás chce u každé ze svých her, máme v oblasti didaktických hraček vyhráno. Postupně nastavíme s dítětem směr činnosti tak, aby byl využit potenciál hračky a aby se dítě opravdu začalo učit tomu, co chceme, aby umělo.

Můžeme s ním tedy hrát didaktickou hru, tedy cílevědomě navozované a řízené učení hrou. A brzy uvidíme, že barvy, tvary i počítání zvládá na jedničku. A jistě bude spokojen i náš pediatr.

Dítě odmítající spolupráci

Jiné děti ale zásah rodičů do hry dost odmítají. Jestliže však máme doma například dítě předškolního věku, kterému se stále ještě pletou barvy, už bychom měli zasáhnout a cíleně zařadit didaktickou hru do jeho programu.

Tohle už je vyšší level

Tohle už je vyšší level

Pomůže nám v tom právě vhodně zvolená didaktická hračka. Pokud vybereme takovou, u které nebudeme muset zasahovat do průběhu děje (tedy interaktivní), máme také vyhráno.

Některé didaktické pomůcky máme běžně doma

Někdy není potřeba vybírat a pořizovat drahou didaktickou hračku, když si můžeme pomoci předměty, co běžně máme doma. Třeba barvy můžeme dobře učit pomocí lentilek – dítě si může slupnout jen tu lentilku, u které dobře identifikovalo barvu (nejdříve hledá barvu, kterou jsme mu zadali, později barvy pojmenovává).


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mamitati-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mrakyhracek-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/prodeti-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.