Diáře 2020 – z čeho můžete vybírat a k jakému diáři se přiklonit?

1

Diáře jsou důležitou součástí našich životů, ať už pracovních nebo i soukromých. Do diáře se dá kdykoliv cokoliv zapsat, držet v něm všechny úkoly na jednom místě, plánovat podle něj nebo si do diářů zapisovat to nejlepší z každého dne. Spousta dobrých nápadů, myšlenek i akcí vznikla díky tomu, že si lidé napsali prvotní myšlenku do diáře, aby jim nezapadla ve změti myšlenek na povinnosti a úkoly.

Také máte rádi diáře? Nebo se s jejich používáním teprve seznamujete? Pojďme se podívat, jaké diáře jsou pro rok 2020 na trhu, jak mezi diáři 2020 vybírat. A nebojte se, rozhodně není vždycky nutné mít u sebe tužku a papír – spousta diářů se dá používat jako aplikace v mobilu. Jsou interaktivní a samy se vám připomínají se vším, co jim nastavíte.

Jak na výběr diáře 2020?

Nejprve se rozmyslete, zda chcete diář papírový anebo elektronický coby aplikaci v mobilu, tabletu. Až budete mít promyšleno, můžete vybírat dál.

V případě papírových diářů volíte jednak velikost diáře, jednak jeho rozdělení na dny, týdny, měsíce, tedy co je natisknuto na jedné straně nebo dvoustraně diáře. Z tohoto pohledu jdou diáře:

 • denní
 • týdenní
 • čtrnáctidenní
 • měsíční

Denní diář 2020

V případě denních diářů je celá strana věnována jednomu dni, rozděleny jsou tady hodiny, ve větších diářích i půlhodiny. Hodí se všem, kdo plánují události s přesným časem konání a s nutností podrobnějšího popisu – schůzky, hovory, akce dětí, zkoušky a další akce s přesnou dobou začátku, někdy i konce.

Vejde se sem spousta záznamů, myšlenek i poznámek právě třeba ze schůzky, záznamů událostí z celého dne.

Týdenní diář 2020

Na dvoustraně diáře je jeden celý týden. Menší týdenní diáře mají dny pod sebou, vlevo tři, vpravo čtyři, často rozděleny na hodiny (ale jen pracovní doba, nejčastěji 8 – 19 h). Některé týdenní diáře mají ve dnech pouze dvě až tři linky, bez hodin. Jde o malé formáty diářů.

Větší týdenní diáře mají dny rozmístěny vedle sebe a ve sloupcích pod nimi je den rozdělený opět po hodinách. I zde je poměrně dost místa k zapisování, ovšem jen heslovitých záznamů, například jméno a datum schůzky, čas využijete z označení v řádku či jej dopíšete ručně.

Čtrnáctidenní diář 2020

Na dvoustraně diáře najdete po jeho otevření dva týdny, na každé straně jeden. Dny jsou většinou pod sebou. U malých diářů mívá den pouze jedno políčko, u větších je rozdělen do sdvou a více řádků, málokdy s konkrétními hodinami. Tady se předpokládá, že si zapisujete jen méně událostí, samo si napíšete čas.

Měsíční diář 2020

Měsíční diáře jsou určeny lidem, kteří si zapisují ke každému dni opravdu jen minimum. Na dvoustraně je totiž celý měsíc, kdy každému dni je věnován jeden řádek, ten je většinou přes šíři celé dvoustrany, takže je celkem dlouhý, ale často opravdu úzký. Měsíční diáře poskytují skvělý přehled na celý měsíc, jen toho k zapisování nesmíte mít příliš mnoho.

Velikosti diářů jsou opravdu různorodé

Největší diáře (pokud vynecháme obrovské stolní plachty) bývají ve velikosti A4, to je ještě velikost, která se dá vzít kamkoliv s sebou. Nejmenší diáře se nejdou do dlaně. A musíte psát hodně drobným písmem a skvěle vidět do blízka.

Ostatní diáře jsou někde mezi těmito velikostmi, týdenní často bývají ve formátu A5 (jako tenhle ručně dělaný Black Brick 2020, zelený  a s nádechem zlaté) nebo polovičním, kdežto čtrnáctidenní najdeme nejčastěji s rozměry 8 x 15 cm. Všechny typy diářů (podle členění času) se dají koupit v několika velikostech, oblíbené jsou velikosti A6, A8 nebo diáře kapesní.

Stojíte o předtisknuté motivace nebo události, chcete diář 2020 pro svou profesi?

Diář nemusíte koupit jen prázdný, respektive s natisknutými hodinami, dny, týdny a měsíci. Lze se zaměřit i na různé druhy diářů určené lidem různých profesí a zájmů. Potkat můžete diáře zaměřené na:

 • byznys
 • fitness
 • motivace všeho druhu
 • kuchařské
 • zahrádkářské
 • sportovní
 • kreativní
 • lunární
 • studentské
 • zábavné
 • rodičovské a rodinné
 • nedatované (s možností náhradních náplní)
 • zcela prázdné

Byznys

Byznys diáře 2020 jsou předtištěny většinou jako denní, max. týdenní. Důležité jsou dodatečné informace, které se v diáři dají najít, jako například rozvrh pracovních dní v roce, upozornění na data podání daňového přiznání, kontrolního či souhrnného hlášení DPH, důležité události z byznysu, o kterých se v době přípravy diáře již ví.

Sportovní

Sportovní diáře jsou pro všechny, kdo aktivněji sportují a chtějí si zaznamenávat svoje výkony, pokroky, trasy, prostě si ručně sledovat své sportovní posuny. Někdy lze koupit sportovní diář přímo pro konkrétní sport či tělesnou aktivitu (fotbal, běh, jóga), často však stačí obecný sportovní diář.

Fitness

Fitness diáře jsou samostatnou kategorií, protože jsou doplněny o motivaci z oblasti fitness, možnost zapisování fitness plánů a jejich dodržování, přehled o dlouho dopředu plánovaných fitness akcích, typy pro fitness stravu a podobně. Potkáte i fitness diáře jen pro muže nebo jen pro ženy.

Motivace všeho druhu

Motivační kalendáře se ještě dají rozdělit podle motivační oblasti, ale nejvíce se v současnosti prodávají motivace v oblasti osobního rozvoje. Na každý den jsou tu nějaké citáty, které by vás měly poposunout vpřed, zlepšit vám náladu. Místo v nich zůstává i pro vaše poznámky, záznamy o tom, co se vám podařilo, co jste se naučili a na co si musíte stále ještě dávat pozor.

Kuchařské

Celkem asi není nutno představovat blíže, diáře 2020 s tipy na zajímavé recepty, vychytávky do kuchyně.

Zahrádkářské

Podobné jako kuchařské, jen se věnují zahrádkaření – termíny výsevů, výsadeb, hnojení, řezů různých rostlin, zaštipování, roubování, přesazování, sázení, sklizní , tipy na uskladnění, ale i dlouhodobě dopředu plánované události z oblasti zahradničení, jako jsou výstavy a podobně. K tomu další spousta zajímavých doporučení pro všechny, koho zahrada a pěstování baví. Podobné jsou i diáře bylinkové.

Kreativní

Kreativní diáře pro různé oblasti lidské kreativity, ať už je to móda, výtvarno, hudba nebo akce všeho druhu. Většinou jsou celkem prázdné, protože nechávají velký prostor právě pro kreativitu. V oddělené nabídce je pak spousta nálepek, obrázků, návrhů na činnosti, které si můžete v diáři realizovat.

Lunární

Lunární diáře spojují dohromady několik oblastí lidského života, které jsou zcela nezbytné k tomu, abychom byli spokojení. Soustředí se na mezilidské vztahy, vztah k přírodě, k astrologii a k sobě samým. Důležité časové milníky z těchto úhlů pohledu jsou právě v lunárním diáři 2020.

Studentské

Studentské diáře jsou diáři s uspořádáním měsíců podle školního či akademického roku, takže začínají zářím a končí srpnem. Jsou tu tajné rady, jak spočítat základní matematické úlohy, třeba vzorce pro výpočet objemu těles. Nechybí česká gramatika a občas i jiné důležité informace formou „taháku“.

Zábavné

Zábavné diáře všech druhů nabízejí většinou vtipné citáty, kreslené vtipy, odkazy na veselá videa nebo události smíchu, prostě všechno, co nám může v daném dni zvednout náladu. Jestli nehledáte konkrétní profesní diář, jistě ty zábavné skvělou volbou.

Rodičovské a rodinné

Diáře dobré matky, diáře rodinné, kde má své kolonky každý člen rodiny, to jsou zajímavé papírové verze sdílených elektronických kalendářů. Obsahují evidenci rozvrhu hodin, kroužků, alergií a léků dětí, kontakty na učitele, vedoucí kroužků, seznam prázdnin a volných dnů, časy vyzvedávání dětí, kontrol u lékaře, nákupní seznamy, platby za cokoliv, plánování výletů, prostě všeho, co se v rodině během roku děje a o čem je vhodné mít společný přehled (alespoň na straně rodičů. Takže pokud mají vaše děti spoustu aktivit a vy též, jistě se bude rodinná kalendář hodit.

Nedatované (s možností náhradních náplní)

Nedatované diáře jsou většinou v kroužkové vazbě, předtisknuté mají jen dny v týdnu, ale bez konkrétních dat. Často mívají luxusní obal, protože listy se rok co rok jen vymění, se začátkem roku můžete vyndat část předchozího roku pryč a nasadit listy pro rok nový, ale přitom si ponechat kontinuitu třeba posledních tří měsíců roku předchozího.

Pro spoustu lidí je nejhorší odložit starý diář a vykročit do nového roku s diářem prázdným, ztratit důležité události roku předchozího, zejména v profesích, kde se řeší záležitosti dále než měsíc. Díky tomu si mohou nosit stále s sebou právě ty týdny a měsíce, které potřebují.

Zcela prázdné

Zcela prázdný diář se bude líbit těm, kdo si chtějí záznamy o dnech rozložit podle vlastních potřeb – některému dni věnovat více stran, jinému třeba žádnou nebo jen poznámku na dva až tři řádky. Zcela prázdný diář se často nabízí ve vazbě kroužkové, aby se sem daly přidávat listy přesně podle potřeby. Nebo jsou vázané a vypadají v podstatě jako zápisníky.

Vazba hraje velkou roli pro pohodlí v používání diáře

Diáře mohou být vázány několika metodami. Tenké diáře, typicky měsíční a čtrnáctidenní, jsou jen sešité papírenskými sponami. Jejich používání je snadné a pohodlné, dají se totiž přeložit, drží otevřené na správné straně.

Lepené a v provedení brožury s měkkými deskami bývají diáře 2020 týdenní v menším vydání, ty větší pak již mají klasickou vázanou vazbu, pevné desky. Můžete potkat i diáře ve vazbě kroužkové, což se týká zejména těch nedatovaných, kam se dají doplňovat náhradní náplně (podívejte se na tento nedatovaný diář MonMat).

Ale to samozřejmě není zdaleka všechno. Typů diářů jsou kvanta. Jen je potřeba se mezi nimi pořádně rozhlédnout a věnovat výběru dostatek času. S diářem budete totiž trávit celý rok, tak by se vám měl nejen líbit, ale také vám dobře sloužit. Někomu bude stačit základní diář 2020 za 40 korun, ale jiní lidé zase berou diář jako prezentaci sami sebe a chtějí s ním být spokojeni i po stránce designové. Jedny z nejdražších kousků pro rok 2020 na našem trhu jsou k mání i za 3 990 Kč.

Raději aplikaci v mobilu?

Raději byste měli diář 2020 jako aplikaci v mobilu, která je interaktivní a připomene vše, co jí nastavíte? Není problém! Nabídek je přehršel! Aplikace placené, neplacené. Které jsou v současnosti nejpoužívanější?

Actions by Moleskine

V základu je aplikace zdarma. Nabízí služby nejen pro majitele papírových diářů od této značky. Může vám pomoci s přehledným záznamem poznámek a úkolů, bude vám sledovat termíny jejich splnění. Slouží i jako doplněk papírového diáře Moleskine.

Wunderlist, brzy To Do

Patří k nejčastěji stahovaným. Nabídne složky, seznamy, upomínky, poznámky i emaily. Záznamy můžete sdílet s ostatními, samozřejmě i komentovat apod. Vše se dá také vytisknout. 6. 5. 2020 přejde Wunderlist na To Do.

Picniic a Cozi

Obě aplikace slouží jako rodinný plánovač, kam si zapíšete všechny aktivity všech členů rodiny, také schůzky, recepty i nákupní seznamy. Prostě všechno na jednom místě. Možnosti sdílení nechybí. Picniic umí i lokalizovat členy rodiny (jejich mobily).

Dayone

Skvělý tvůrčí elektronický diář. Přidávat lze fotky, text, malůvky, dokonce i zvuk.

Můj diář

Bezpečný a velmi jednoduchý diář, co se ovládání týká. Je intuitivní, elegantní, vhodný pro jakékoliv denní záznamy. Nejen úkoly, ale i myšlenky, zajímavé zážitky, osobní tajnůstky nebo postřehy. Prostě osobní deník s bezpečným přístupem.

Business Calendar 2

V business diáři 2020 s názvem Business Calendar 2 najdete nejen záznamy úkolů a možnosti upozornění na ně, celkové plánvání, hlídá překrývání termínů, Najdete tu ovšem také předpověď počasí, tematické widgety a mnoho dalšího.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/martezi-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/sevt-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/papirnictvipavlik-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/knihydobrovsky-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.