Dětský úsměv už zdobí první zoubky! Změnilo se něco pro rodiče?

0

Většinu lidí napadne, že zásadní změna nastala pro kojící maminku. Ale to není až tak pravda – zejména tehdy, když maminka zvládá správné přiložení dítěte. Zoubky totiž rostou tak, že při správném kojení to nemá žádný vliv.

Změna nastává totiž pro všechny, kdo o děťátko pečují. Jednak je nutné první zoubky hned od počátku čistit, jednak je dítě při jejich růstu řádně protivné. K tomu připočítejme horečky, noční buzení a často také průjmy. To vše zopakováno dvacetkrát. Tolik zubů totiž našemu miminku naroste.

Lze s růstem zoubků nějak pomoci?

Pomáháme zejména od bolesti. Jednak bylinkami, chladivými gely, ale také kousátky. Miminku se více věnujeme, houpeme ho a uklidňujeme, i když to často bývá těžké období i pro nás. Čistými prsty miminku můžeme přes dásně projíždět a jemně je masírovat.

Dítě teď, více než dříve, bude všechno strkat do pusinky. Mějme na paměti, že nebezpečné jsou nejen ty hračky, z nichž se uvolňují chemikálie, ale také takové, které lze rozebrat na menší kousky, tady je nebezpečí vdechnutí.

Až zoubky vykouknou

Jakmile jsou zoubky vyklubané, nastává nám nová a po několik let trvalá povinnost jejich čištění. Dítěti bychom totiž měli s čištěním pomáhat do alespoň osmi let. Nemusíme celou dobu čistit jen my, dítě se čištění postupně učí. Ale pravidelně čištění kontrolujeme a dočišťujeme místa, na která se dítě dostatečně nezaměřilo.

Ale zpátky k miminku. První zoubky stačí čistit jemným otíráním gázou. Plak lze totiž odstranit pouze mechanicky. Soustředíme se na to, abychom zoubky otřeli z přední i zadní strany. Pomoci si později můžeme i prstíkovými kartáčky. Děti poměrně brzy snesou i běžný kartáček na zoubky.

K čištění přistupujeme formou hry, abychom dítě hned neotrávili povinností si zuby čistit. Nebo pomůžeme doplňky v podobě oblíbených postaviček. Když se dítě bude na čištění zoubků těšit jako na zábavnou hru, máme z poloviny vyhráno na celý jeho život!


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/pinkorblue-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/market-24-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/mrakyhracek-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/dtest-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.