Dětské lokátory – chytré hodinky s GPS a GSM

0

Pustit dítě do světa, to není zrovna snadné. Zejména když je to třeba teprve prvňáček, který ale už musí zvládnout dojet do školy, na kroužek a domů zcela sám. Po cestě číhá totiž spousta nástrah. A největší jsou ty v podobě různých lákadel nebo i kamarádů, kteří mohou zapříčinit, že vaše dítě pak není ve správný čas na správném místě. Díky lokátoru je snadné najít pozici hodinek, tedy pravděpodobně i dítěte, protože předpokládáme, že je má stále na ruce. A navíc, pokud pouští určitou, v mapě vymezenou oblast, hodinky se vám ozvou. Pojďme podrobněji nahlédnout, co dalšího tento typ chytrých hodinek zvládne, ale i co potřebuje od vás jako uživatele.

Základní předpoklady použití lokátoru – chytrý telefon s operačním systémem, SIM s datovým tarifem a nainstalovaná aplikace

Na první pohled to vypadá složitě, ale nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. Aby lokátor dobře fungoval, nutně do něj musíte pořídit SIM kartu s datovým tarifem. Tu odblokovat (aby nebyla uzamknutá PIN kódem) a vložit do lokátoru.

Prodejci mnohdy nabízejí správnou SIM přímo jako součást balení, vy ji jen musíte přesně podle návodu odblokovat. Tedy nejdříve vložit do telefonu a pak pokračovat podle pokynů v návodu nebo ve vašem telefonu. Cílem je zrušit PIN na SIM kartě.

Pak je nutné, abyste měli tzv. chytrý telefon, tedy telefon s operačním systémem Android nebo iOS. Stačí i obyčejná Čína, za pár stovek. A poslední věc, bez které lokátor nepoběží správně, je aplikace stažená a nainstalovaná do vašeho telefonu.

Jakmile hodinky spustíte, spárujete je s aplikací (pomocí QR kódu anebo ručně zadáním čísla, co je na displeji hodinek). Tím zajistíte, že se váš telefon bude spojovat právě s těmito hodinkami. Hodinky lze většinou spárovat se dvěma telefony, aby o dítěti měli přehled oba rodiče.

Proč na SIM kartě musí být datový tarif?

Odpověď je snadná: GPS funguje jen venku. Jakmile je dítě v budově, což je během školního roku v podstatě téměř pořád, musí nastoupit lokace pomocí SIM karty. A data o současné lokaci je nutné odeslat přes mobilní síť, formou datového spojení, tedy přes internet.

A z toho už jasně plyne, že lokátor bude lépe fungovat a lépe určovat svou polohu ve velkých městech, kde jsou mobilní sítě více a pečlivěji budovány a udržovány. Jestliže bydlíte spíše na venkově, lokátor pořiďte, pokud dítě dojíždí právě do města.

Co ještě lokátor zvládne, vedle samotné lokace?

Je toho poměrně dost. A vše souvisí jednak s polohou dítěte a jednak s komunikací. Lokátory totiž umějí i telefonovat – mají reproduktor i mikrofon. V případě potřeby může dítě jednoduše na několik vteřin podržet SOS tlačítko. Lokátor v tomto případě začne vytáčet první nastavené telefonní číslo.

Když se lokátor nedovolá, začne se většinou vytáčet druhé číslo v pořadí. Anebo se hovor brzy opakuje. Dítě si také může zavolat samo – na jedno z deseti čísel, která se do lokátoru dají uložit. Výhodou je, že z cizích čísel, která lokátor nezná, nechodí zprávy ani hovory. Zprávu lze totiž na lokátor odeslat pouze z aplikace v telefonu, který je spárován s konkrétním lokátorem.

Dítě může poslat zprávu i vám, ale ne formou SMS, nýbrž formou hlasové zprávy. Tuto možnost nenabízejí všechny lokátory. Vy můžete na dálku také poslouchat, co se děje kolem dítěte.

Také můžete nastavit místa, kde se mají hodinky zdržovat. Jakmile tuto oblast dítě s hodinkami na ruce opustí, přijde varovná SMS, že dítě míří někam, kde to není v tzv. geo fence nastaveno.

Co umí aplikace pro lokátor v mobilu

Aplikace je dost šikovná. Zvládne pravidelně přijímat informace o poloze dítěte a ukazovat ji na mapě. Interval odesílání si zadáte sami. Většinou se pohybuje od deseti vteřin (což neuvěřitelně žere baterku), do jedné hodiny – ale to je zase celkem nevyužitelné.

Dále přes aplikaci nastavíte vše důležité v hodinkách. Tedy telefonní čísla, kam volat, tichý a normální režim, kde se mohou hodinky pohybovat, jak často se mají hlásit. Aplikace zobrazí i historii pohybu a ušlou trasu. A jak je to s bezpečností dat? Na to potřebné se ptát u výrobce. Spoléhejte spíše na ty, kteří mají vlastní data centrály se speciálními zabezpečovacími systémy. Informace o pohybu vašich dětí by opravdu měly jít jen tam, kde jsou v bezpečí.

Chytré hodinky / lokátor Helmer LK 702 žlutý
Chytré hodinky / lokátor DokiWatch


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/smarty-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.