Dáte si čaj? Zdaleka není jen zimním nápojem pro zahřátí

0

Čaj dnes patří ke klasickým „životabudičům“, bez kterého si většina lidí nedokáže představit svoje ráno a mnohdy ani odpoledne a večer. Čaj se pije při probuzení, v práci, s přáteli. Jeho výhodou je, že neobsahuje alkohol, ale přesto nabudí, v zimě zahřívá a v létě osvěžuje.

Připravili jsme pro vás dvoudílné povídání, kde se dozvíte o druzích a účincích tohoto nápoje. Bude zase snazší se rozhodnout, který vyberete pro kterého člena člena rodiny, pro kamarády nebo i pro sebe na různé příližitosti.

Znáte jeho evropskou tradici?

Historikové možná trochu škodolibě poznamenávají, že čaj byl nejen významnou komoditou, která odstartovala mezinárodní obchod, ale Evropu zachránil před alkoholismem. Již v polovině 17.století byl například v Anglii tak populární, že vytlačil do té doby nejoblíbenější anglické pivo a stal se národním nápojem.

Čaje mnoha druhů z oxalis.cz
Čaje mnoha druhů z oxalis.cz

Dobře známý Čaj o páté patří mezi tradiční rituály od 19.století a Angličané si ho nenechali vzít dodnes. Nyní se odehrává spíš v restauracích a kavárnách, ale tradice setkávání s přáteli a rodinou se dodržuje i v 21.století. Pokud jde o čaj, nejčastěji se podává Earl Grey či méně tradiční, ale velmi kvalitní, Darjeeling a Oolong. K dispozici bývá cukr a mléko.

Vše začíná čajovníkovou rostlinou

Čajů existuje obrovské množství a jedná se o různě zpracované listy čajovníku. Jedná se o stálezelený keř, který dorůstá v přírodě výšky 5 až 15 metrů, výjimečně až kolem třiceti metrů. Na plantážích jsou keře zastřihovány do výšky jednoho metru, protože to umožňuje pohodlnější sběr a vyšší výnosy. Listy čajovníku jsou dlouhé od tří do pětadvaceti centimetrů a široké mezi jedním a deseti centimetry, dospělé listy jsou tlusté, hladké a kožnaté, s krátkým řapíkem. Květy jsou bílé.

Čajovníku se nejlépe daří v subtropickém a tropickém pásu, roste na kyselých půdách do nadmořské výšky kolem 2500m. Kvalitnější čaj dávají rostliny ve vyšších nadmořských výškách. Nejpodstatnější pro růst čajovníku je dostatečná vlhkost, a tak se mu v Evropě příliš nedaří. Dováží se z mnoha zemí Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Významnými producenty čaje jsou například Bangladéš, Burundi, Indie, Indonésie, Keňa, Čína, Malajsie, Mozambik, Papua-Nová Guinea, Srí Lanka, Tanzánie, Uganda.

Spoustu druhů čajů koupíte v eshopu Oxalis.cz.

Bílý čaj chrání

Bílý čaj se po sběru zpracovává nejméně. Sbírají se pouze listové pupeny a ještě jen během krátkého období na jaře. Listy se umisťují na několik dní do stínu, a pak se dosušují. Jedná se o jemný čaj, často vyhledávaný znalci. Pije se bez mléka i cukru a může se louhovat opakovaně.

Čaje mnoha druhů z oxalis.cz
Čaje mnoha druhů z oxalis.cz

U zeleného i bílého čaje byla prokázána schopnost ochránit DNA před poškozením karcinogenem PhIP, který se vyskytuje ve vařeném mase.

Zelený posiluje

Zelený čaj tvoří listy, které byly ošetřeny velmi vysokou teplotou. Buď byly přehazovány ve velké pánvi, nebo napařovány nad vodou. Vlhkou metodou bývají zpracovány japonské směsi a labužníci tvrdí, že čaj má aroma mořského vánku. Listy jsou svinovány do různých pletenců. Čaj je bohatý na vitamíny, pokud ho nezničíte zalitím příliš horké vody. Zelený čaj posiluje organismus, chrání před nachlazením. Pokusy na lidech trpících sezonní alergií ukázaly, že asi tři šálky japonského zeleného čaje denně po dobu šesti až deseti týdnů před začátkem pylové sezony podstatně redukují alergické příznaky.

Černý čaj stimuluje a povzbuzuje

Černý čaj je fermentovaný. Po natrhání se listy rozprostřou ve stínu ve větrané místnosti a nechají se ležet, dokud neztratí 50 % vlhkosti. Lístky se posléze svinují a tím dojde k uvolnění enzymů, které způsobují fermentaci. Následně se čaj suší a třídí podle velikosti. Černý čaj je příjemný k pití sám o sobě nebo oslazený, někdy s trochou mléka nebo kapkou citronu, záleží na konkrétní odrůdě. Často používá jako základ pro ochucené čaje.

Přestože má černý čaj oproti zelenému čaji má menší obsah flavonidů, stále pomáhá proti rakovině, mrtvici a infarktu. Urychluje spalování útrobních tuků, snižuje krevní tlak a rozšiřuje průdušky,  a tak  pomáhá například při nachlazení.

Přivítejte možnost posedět u šálku kvalitního čaje. Pokud konzumaci tohoto ozdravného nápoje spojíte s posezením v dobré společnosti přátel, váš život bude o poznání příjemnější.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/oxalis-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.