Dáte si čaj? Pokračuje přehlídka druhů čajů k různým příležitostem

0

V první části našeho seriálu jsme se zaměřili na čajovou rostlinu, anglický čaj o páté a klasické černé zelené a bílé čaje. Čaje nám však nabízejí podstatně rozmanitější zážitky, a tak se v následujícím textu zaměříme na další dostupné možnosti. Při našem dalším povídání se budeme věnovat i nápojům, kterým se běžně říká čaj, ale získáváme je z jiných rostlin.

Oolong přináší harmonickou chuť

Na pomezí černého a zeleného čaje najdeme oolongy. Jedná se o částečně fermentované čaje. Po natrhání projde čaj procesem vysoušení, potom se listy opalují a zároveň fermentují při vysoké teplotě. Oolong je velmi populární čaj v Číně nebo na Tchaj-wanu. Má nízký obsah kofeinu a příjemně se pije neslazený nebo s malým množstvím cukru.

Oolong
Oolong

Červený čaj zvaný rooibos je vhodný pro děti i dospělé

Rooibos nepochází z čajovníku, ale zpracovává se a používá podobně.

Je nápojem připravovaným z keře nazývaného čajovec kapský z čeledi bobovitých. Původně byl populární u domorodých kmenů Jižní Afriky. Postupně si získal oblibu u lidí v řadě zemí celého světa.  Lístky rooibosu procházejí při zpracování fermentací, potom se zalévá vroucí vodou. Nálev má nasládlou chuť. Existuje i nefermentovaná verze, které se říká zelený rooibos. Fermentovaná i nefermentovaná verze se pije teplá i studená a v současné době ji obyvatelé jihoafrických států považují za svůj národní nápoj.

Rooibos má jemnou chuť bez špetky hořkosti. Je oblíbený pro svůj velký obsah antioxidantů a stopových prvků. Jediný šálek červeného rooibosu dodá tělu množství vitamínu a minerálů, obzvláště železa. Lidová tradice tomuto čaji připisuje protikřečové a uvolňující účinky. Rooibos neobsahuje žádný kofein ani třísloviny, a proto lze nápoj pít po celý den. Je vhodný pro dospělé i děti. Pomáhá vypořádat se s nervovým vypětím, alergiemi a trávicími potížemi. Předpokládá se, že by mohl sehrát pozitivní roli při léčení dny, potlačovat činnost viru HIV, pomáhat při kožních problémech  

Ovocný čaj dodává vitamíny

Ovocný čaj je kompozicí ovoce a bylin. Dodává tělu řadu vitamínů a minerálních látek, a tak pozitivně ovlivňuje trávení, podporuje imunitu a funkci cévní soustavy. Lidé sice jeho možnosti objevili až ve dvacátém století, ale od té doby stojí na samé špičce oblíbenosti. Sypanou ovocnou směs zalijete horkou vodou. Nasládlý nálev se pije teplý i ledový, přidává se do koktejlů a limonád.

Kouřový čaj přináší specifické aroma

Základem kouřového čaje je čaj černý. Podle legendy vznikl náhodně při sušení čajových lístků nad hořícím dřevem, kdy listy vstřebaly kouř. Tento druh čaje se v Číně nepije, ale v Evropě a Americe si našel své skalní zastánce. Kouřový čaj si můžete dopřát jen tak nebo lehce oslazený. Obvykle se pije k jídlu nebo odpoledne.

Matcha
Matcha

Matcha podporuje výdrž

Historie tohoto unikátního čaje začala již ve 12. století v Japonsku, kde se stal součástí japonského čajového obřadu Čanoju. Vyrábí se výlučně z nejkřehčích čajových lístků nasbíraných začátkem jara. Čtyři týdny před sklizní se pole s čajovníkem úplně zastíní. Rostlina kompenzuje nedostatek světla intenzivní produkcí chlorofylu. Čajové lístky jsou díky tomu chutnější a zdravější.

Sušená dužina nejmladších lístků čajovníku je rozemletá na jemný prášek. Při výrobě nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady, ani konzervační látky.

Matcha obsahuje vysoký obsah antioxidantů, uklidňuje, posiluje paměť a koncentraci, zvyšuje energetickou hladinu a výdrž, detoxikuje a pomáhá spalovat kalorie.

Pravý čaj Matcha z Japonska

Pijte přiměřeně

Vědci také zjistili, že pitím čaje lze dosáhnout vědomého klidu a soustředění, při kterém se tvoří podobné  vzorce mozkových vln jako při meditaci.

V čajovníku čínském se přirozeně hromadí fluorid z půdy, který však při velkém množství může působit toxicky. Dospělý člověk by neměl denně vypít více čaje než odpovídá množství připraveného přibližně ze 20 sáčků černého čaje, 30 sáčků zeleného čaje či 80 sáčků čaje bílého. Předávkování čajem by mohlo způsobit roztěkanost, třes, nervozitu, depresi a nespavost. Dlouhodobě by mohly nastat i poruchy spánku.

I u „nepravých čajů“ platí pravidlo umírněnosti. To, co prospívá v malém, může v příliš velkém množství škodit. Při pití čistě ovocných čajů není třeba počítat jednotlivé šálky. Tělu však prospěje, pokud budete jejich složení obměňovat.


Kupóny

https://www.kuponovnik.cz/obchod/matchatea-bio

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.