Dáte si čaj? Bylinkový nesmí chybět!

0

Pěstovat čajovníkové rostliny není u nás díky zimním nízkým teplotám a nedostatečné vzdušné vlhkosti vůbec jednoduché. Lahodných nápojů se však vzdávat nemusíme. Na zahradách, lukách a mezích roste množství bylinek. Mnohé bez nesnází můžete pěstovat v truhlících na okně či terase. Některé jsou chutné, jiné léčí, často zklidňují a harmonizují tělo i mysl nebo naopak povzbuzují k aktivitě. „Čaje“ z nich lze podávat teplé i studené, ochucené medem, citrónem nebo jen tak…

Bazalka se dá sníst, odvar vypít nebo jím omýt tělo …

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých. Je to letnička. Kvete od června do září. Je původem z Indie a z dalších vlhkých tropických regionů Asie, kde byla pěstována více než 5000 let. Do Evropy se dostala v 16. století a v současnosti se pěstuje většinou na zahradách a v domácnostech. Hindské kultury považují bazalku za posvátnou bylinku.

Bazalka má svěží chuť, která vytváří osvěžující čaj. Používejte čerstvé listy, nikoli sušené. Do pokrmů se mimo sezónu hodí mražená. U šálku čaje budete potřebovat pouze pár listů, v závislosti na jejich velikosti.

Bazalka je mimořádně univerzální bylina, tlumí křeče, zlepšuje trávení, harmonizuje peristaltiku, působí proti nadýmání, protizánětlivě i mírně antibioticky. Je vhodná při nespavosti a migréně, závratích. Podporuje tvorbu mateřského mléka. Zevně se používá k omývání hnisavých a těžce se hojících ran. Bazalku můžete inhalovat. Pomáhá při nachlazení a při únavě. Čaje můžete vařit samostatně i ve směsi.

Heřmánek uklidňuje

Heřmánkový čaj se připravuje z květů heřmánku pravého (Chamomila recutita). Má ovocnou, téměř jablečnou chuť a již dlouhá léta se používá k léčbě všech druhů onemocnění a především pro uklidnění po náročném dni.

Kromě heřmánku pravého existuje ještě heřmánek římský. Heřmánek římský je trvalka, jedná se o nízkou rozrůstající se rostlinu, zatímco Heřmánek pravý je vzpřímená jednoletá bylina. I když je ale Heřmánek pravý jednoletka, může přezimovat v přízemní růžici a na stanovišti tak vydržet celkem 3 roky!

Heřmánek pravý působí protizánětlivě a dezinfekčně. V čaji se používá na všechny druhy zánětů, při poruchách menstruace, na zmírnění bolestí. Dá se také kloktat, zevně na kožní problémy. Můžeme ho inhalovat při chřipkách, rýmách, zánětech průdušek.

Měsíček na imunitu
Měsíček na imunitu

Měsíček lékařský podporuje obranyschopnost

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) má neuvěřitelnou schopnost aktivovat hojivé procesy a posilovat imunitu. Vyroste vám prakticky všude a celé léto bude zdobit vaši zahradu či bylinkový kopeček nádherně hřejivými žlutými a oranžovými květy.

Měsíček je silné přírodní antibiotikum. Zvyšuje obranyschopnost organizmu a jeho pravidelné užívání ničí škodlivé bakterie, viry a kvasinky. Používá se při léčbě trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy, stimuluje vylučování žluči a činnost jater. Čistí krev, zbavuje tělo volných radikálů a chrání buňky před poškozením. Kloktání nálevu léčí zánětlivá onemocnění krku a dásní. Nálev nebo mast šetrně léčí plísňové onemocnění kůže. Měsíčková koupel potlačuje i nepříjemné kvasinkové onemocnění ženských orgánů. Měsíček harmonizuje vysoký krevní tlak a zlepšuje ostrost vidění. Výhodou měsíčku je, že ho můžeme bez obav užívat dlouhodobě.

Meduňka uspává

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) pomáhá k uklidnění bušení srdce a uvolnění nervové soustavy, snižuje stres, napětí a ke zpříjemnění spánku. Nať z meduňky lékařské se pak již v dávných dobách využívala jako sedativum nebo hypnotikum. Tato bylinka tiší kašel a je proto vhodná při nachlazení. Mohou ji užívat dospělí i děti. Je výborným uspávacím prostředkem. Šálek nálevu oslazený medem s přehledem nahradí tabletku. Čaj je neškodný a může se pít denně. Při migréně zkuste nadrcenými listy nebo tinkturou potírat spánky a čelo.

Meduňka na spaní
Meduňka na spaní

Máta působí proti stresu

Máta peprná (Mentha piperita) posiluje a povzbuzuje organismus. Pravděpodobně pochází ze západní Evropy, ale dnes už se pěstuje v mírných pásech celého světa. Čerstvé listy můžeme trhat celé léto. Nať se stříhá těsně před květem, nejlépe v poledních hodinách, protože tehdy obsahuje nejvíc silic. Rostlina dorůstá a při vhodném počasí se může sklízet za sezónu dvakrát.

Máta pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje vylučování trávících šťáv, působí protizánětlivě a proti nadýmání. Podporuje funkci jater, slinivky břišní a žlučníku. Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Mentol, obsažený v mátě, snižuje svalové napětí hladkého svalstva, a tak zabraňuje a předchází bolestem orgánů. Mentol vyvolává také pocit chladu a znecitlivuje, proto se ztrácí nepříjemné pocity jako například svědění. Při nechutenství se podává mátový čaj. Působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.

Bylin je kolem nás ještě mnohem víc. Lahodně chutnají namíchané ve směsích. Můžete je kupovat ve specializovaných obchodech nebo si rostliny nasbírat a nasušit sami. Pro sběr si vyberte čisté prostředí. Dodržujte doporučené dávkováni. Pokud bylinku dosud neznáte, zkuste ji nejdříve ochutnat samostatně, abyste odhalili vaši případnou individuální alergickou reakci.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/herbatica-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/freshbedynky-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.