Cože je ta ekokůže?

0

Už jste někdy přemýšleli nad tím, co znamená to záhadné označení materiálu, ze kterého se vyrábějí kabelky, tašky, opasky, potahy na sedací soupravy, nebo třeba ucha na různé košíky a koše? Ano, ta záhadná ekokůže! Že by to byla kůže z ekologicky, tedy bio chovaných zvířat? Nebo se vyrábí zcela jinak?

Je to jen chemie

Ekokůže je výsledkem chemického procesu. Nejde o nic jiného než polyuretan natažený na bavlněném základu. Polyuretan je polymer, který je chemicky stálý a odolný, používá se třeba ve stavebnictví na těsnící polyuretanové pěny. Najdete z něj vyrobeny také tvrzené plasty se širokou škálou využitelnosti.

Není eko jako eko

Takže ano, označení „eko“ ve slově ekokůže nepochází ze slova ekologická, nýbrž ekonomická, tedy méně nákladná na výrobu. A měla by být logicky levnější i pro zákazníka. Respektive výrobky z ní by měly být levnější než ty, které jsou vyráběny z kůže skutečné.

Ekokůže má mnoho výhod nejen pro zákazníka

Nejsilnější výhodou je nízká výrobní cena. Tedy pokud ji obchodníci nevyšroubují až na úroveň kůže pravé. Ekokůži výrobci kupují zejména v Asii, kde je jí ročně vyrobeno ohromné kvantum. Takže opravdu nejde o nic drahého. Výrobní náklady na ekokůže nedosahují ani 20 % nákladů na získání opravdové kůže. Podle toho by měla vypadat i cena.

Ekokůže je omyvatelná větším množstvím vody (ale rozhodně nepatří do pračky). Kdežto na běžnou kůži můžete jen s navlhčeným hadříkem a nejlépe včelím voskem.

Ekokůže je mnohem prodyšnější než kůže opravdová. Otázkou je, zda této vlastnosti nějak využijeme třeba na kabelce… Ekokůži je možné vyrobit v jakékoliv barvě. Třeba i reflexně růžové.

Najdou se však i velké nevýhody

Ekokůže má mnohem kratší životnost než kůže opravdová. Opotřebí se velmi rychle, takže namáhaná místa rychle začnou praskat a loupat se. Ekokůže je také náchylná na skvrny – ona totiž nasákne vše, co se na ni dostane (pokud ji tedy nemáte nějak speciálně impregnovanou).

A ekokůže je také hořlavá. Kůže opravdová jen dýmá, kdežto ekokůže hoří čoudivým plamenem a je to plast, takže je i pořádně cítit.

Někam se hodí, někam ne

Až si budete kupovat cokoliv, kde je použita ekokůže, vždy vezměte v úvahu její výhody i nevýhody. Jsou výrobky, kam se nadmíru hodí, například jako doplněkpotahu sedací soupravy či postele. Jistě se hodí i jako materiál pro obyčejnou sportovní tašku, kterou nebudete nijak extrémně zatěžovat.

Rozhodně se však nevyplatí kupovat například opasek z ekokůže. Opasky jsou nesmírně namáhané a brzy byste je měli popraskané, sloupané a šly by do popelnice. Pokud chcete kožený opasek, jedinou rozumnou volbou je kůže opravdová.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/bighome-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/euronova-shop-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/sconto-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.