Co zvolit do auta – kameru palubní desky nebo akční kameru?

0

Spousta motoristů se rozhoduje o tom, kterou kameru pořídit do auta za účelem natáčení probíhající jízdy. Zvolit Dash Cam neboli kameru palubní desky, Anebo dát přednost kameře akční? Máme pro vás o nich několik hlavních informací, pomocí nich zjistíte, co je pro vás to pravé.

Dash Cam neboli kamera palubní desky

Kamera palubní desky je malá kamera, která je namontována na čelním skle vašeho auta, může být také na palubní desce nebo v okolí vašeho zpětného zrcátka. Dash Cam bývá navržena tak, aby při jízdě nepřetržitě zaznamenávala právě vaši jízdu, prostor před autem.

Dash cam
Dash cam

Záznamy se pořizují ve smyčce, takže když je paměťová karta nebo paměť kamery plná, začne se záznam ukládat místo toho původního. Proto když chcete nějaký moment řízení uložit, je nutné úsek stáhnout do PC nebo do mobilu, jinak bude při další delší jízdě smazán.

Kamery palubní desky jsou ideální pro zaznamenání případných dopravních nehod, které prokazují vaši (případnou) nevinu u soudu nebo před pojišťovnou (policií).

Dash cam
Dash cam

Akční kamera nebo Action Cam

Akční kamery jsou navrženy pro montáž na cokoliv, ale výrobci nejčastěji počítají s tím, že kamery budou namontovány na helmě (na hlavě). Hlavním účelem akčních kamer je zaznamenávat akční akce, které podnikáte se svými známými nebo i zcela sami.

Action Cams jsou ideální pro sportovní a rekreační aktivity. Prostě nemůžete dělat cokoliv nesmyslně nebezpečného, aniž byste to pro své potomstvo nezachytili na akční kameru! V posledních letech proto získávají akční kamery stále vyšší popularitu u širokého spektra spotřebitelů.

Akční kamera
Akční kamera

A teď rozdíly

Nyní vám uvedeme hlavní rozdíly mezi oběma typy kamer, abyste měli do budoucna snazší rozhodování o jejich koupi.

Automatické zapnutí / vypnutí s možností využití automatické záznamové smyčky

První velký rozdíl je v automatickém zapínání kamer. Kamera palubní desky se zapne automaticky, jakmile se auto pohne z místa. Akční kameru musíte spustit ručně.

Kamera palubní desky má vždycky kam nahrávat, protože využívá záznamové smyčky. Jakmile je paměť plná, přepisuje již pořízený záznam, a to od nejstaršího. Tím je dokonale zajištěno neustálé nahrávání dopravní situace, protože v případě nehody stejně potřebujete vždy až poslední vteřiny záznamu.

Akční kamera přestane nahrávat, jakmile má paměť plnou. Takže velká část cesty se vůbec nemusí nahrát.

Detekce nárazů

Akční kamera není vybavena technologií pro rozpoznávání nárazů. Takže pokud v autě k nárazu dojde, akční kamera neizoluje záznam vteřiny před nárazem, kdežto kamera palubní desky. Dash Cam navíc umí rozlišit i nehodu během parkování, kdy do vašeho zaparkovaného auta narazí jiné auto, ale odjede pryč.

Sadh cam zachytí i parkovací nehodu
Sadh cam zachytí i parkovací nehodu

Kamera palubní desky tuto událost zaznamená, kdežto akční kamera nikoliv. Navíc bude kamera palubní desky izolovat tyto kritické momenty záznamu, takže při nahrávací smyčce je nepřepíše, dokud je vy samu nestáhnete a ručně nesmažete.

Bezpečnost a trvanlivost

Akční kamery potřebují svou vlastní baterii, ze které berou energii pro provoz. Baterie má mezenou životnost a je samozřejmě bezpečnostním rizikem, protože se dokáže i velmi výrazně zahřát.

Naopak kamera palubní desky je připojena ke zdroji, konkrétně k autu. Takže nepotřebuje velkou baterii ani velký dobíjecí akumulátor. Ale je nutné zdůraznit, že i když auto zastaví, například v důsledku nehody, záznam se dokáže bezpečně uložit i izolovat.

Dash Cams také bývají mnohem více chráněny proti vlivům okolí, protože například zimní podmínky v autě nejsou pro elektroniku zrovna příznivé. A když v okolí promrzlé kamery zatopíte, začne se v ní srážet vlhkost. Kamera palubní desky se s tím díky speciálním kondenzátorům vyrovná.

Využití GPS (což ovšem nemají všechny modely Dash Cams nebo akčních kamer)

Pokud se stane nehoda, je nutné posbírat maximum možných informací. Ty maximalizujete i díky propojení kamery palubní desky s GPS. Ale nutno dodat, že anténou GPS disponují málokteré modely kamer palubní desky. Vybírejte proto pečlivě.

Provoz houstne, nehody jsou častější
Provoz houstne, nehody jsou častější

Možnosti záznamu zadního pohledu (volitelné)

Kamery palubní desky se dokáží nechat spárovat a natáčet každá z nich jiný úhel pohledu – jedna směrem dopředu, druhá směrem dozadu. Obě však natáčejí ve stejném časovém rámci, takže vidíte v přesný čas přesný obraz jak před, tak za autem.

Sejde z očí, sejde z mysli

Kamera palubní desky poskytuje pohodlí, kdy na ni vlastně vůbec nemusíte myslet. Přesto funguje perfektně, vždy se zapne ve správný moment, uloží celý záznam, případně sama izoluje důležité momenty. Vydrží i nemilosrdné zimní podmínky v autě, kdy v některých dnech vévodí všemu studená vlhkost.

Akční kameru musíte při nastoupení do auta namontovat, před opuštěním vozu na delší dobu (na noc) ji zase demontovat. Nemá natolik pevné úchyty, aby vydržela vyšší náraz, takže při nehodě se může z akční kamery stát prostě projektil.

Záznamy musíte ručně probírat a mazat, aby bylo v paměti dost místa. A když dojde baterie nebo kapacita paměti, jste bez záznamu. Akční kameru každý pozná, mnoho lidí se specializuje na jejich krádeže ze zaparkovaných aut.

Akční kamery bývají nápadné
Akční kamery bývají nápadné

Kamera palubní desky je diskrétní a bezpečně namontovatelná. Namontujete ji jednou, a pak už se o nic nestaráte.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/aliexpress-com

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.