Co se stane s baterií notebooku, když ji necháte neustále v síti?

0

Už jsme si povídali o tom, jak zkalibrovat baterii. Teď si řekneme, co se stane s baterií notebooku, když ji necháte neustále v síti. Nic příjemného to není, ale informace předcházejí zničení baterie vašeho notebooku.

Baterie notebooku se nikdy nedokáží „přebít“

Jedním z nejběžnějších mýtů je to, že když necháte baterii v síti, nadměrně ji nabijete, čili přebijete. U autobaterie to tak může být, ale u mobilních telefonů nebo laptopů to tak není.

Rozdíl mezi těmito dvěma typy baterií je ten, že v automobilech není baterie známá jako Li-ionová baterie. Ta e však v mobilech či v noteboocích. Li-Ion baterie se totiž skládá z jiných chemikálií, které reagují odlišně a hlavně, nikdy se nemohou „přebít“, čehož následkem je minimálně přehřátí.

Nechat baterii notebooku v síti?
Nechat baterii notebooku v síti?

To, co jim brání v přehřátí a v přetížení, však není způsobeno jen chemickými rozdíly, ale i díky bezpečnostnímu systému, který zastaví nabíjení baterie, když zjistí, že dosáhla 100%. Když úroveň nabití baterie klesne, znovu se nabije a zastaví se, když se dostane na 100%, a tak dále.

Baterie se časem ničí

Časem, pokud baterie nepoužíváte, například máte do svého notebooku baterii náhradní formou plug-in, mohou baterie degradovat. Vedle toho je však důležité i to, https://www.kuponovnik.cz/hledejabyste je používali a skladovali správně. Právě to je důvod, proč byste je neměli vytahovat z elektrické zásuvky, aniž by byly nabité úplně na 100%. Baterie byste měli skladovat na suchém a chladnějším místě.

Teplo je totiž největším problémem těchto druhů baterií. V případě přehřátí se ničí a kazí. Také se rychleji vybíjejí. Při správném používání a při normálním provozu chladicího systému ale můžete vsadit na to, že vám vydrží opravdu velmi dlouho.

Nechat baterii notebooku v síti?
Nechat baterii notebooku v síti?

Pokud jde o samotné cykly, které baterie mají, nezáleží na tom, zda jsou cykly krátké nebo dlouhé. Pokud se řídíte všemi pokyny výrobce ohledně správné péče o baterii, nemusíte se o nic bát.

Kalibrovaná baterie

Úplné nebo téměř úplné vybití je podstatou kalibrace baterie, jak už jsme si řekli v minulém textu. Pokud není baterie správně dobíjena a neřešíte její kalibraci, může dojít k tomu, že baterie nebude po čase dobře fungovat, její kapacita se výrazně sníží.

Nechat baterii notebooku v síti?
Nechat baterii notebooku v síti?

Nechat nabíjet či ne?

Otázkou je, nabít na 100% a následně vypojit nebo ji nechat nabíjet? Myslete na nabíjecí cykly (baterie jich mají jen omezené množství) a na to, že čím častěji budete vypojovat baterii, tím více cyklů nabíjení bude mít za sebou. Raději proto nechejte baterii neustále v elektrické síti. Není to žádný problém, ba naopak. Nepřebíjí se, a tím pádem se ani neničí.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/supergamer-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/kasa-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.