Co se dá číst v lednu?

0

Lednové večery už se nám postupně zkracují díky sluníčku, které se otočilo na obratníku Kozoroha a vrací se zpět k nám (nebo za to může víla Zvonilka a její kamarádky?). Ale pořád ještě v nich zůstává dost času na dobrou knihu.

Že si z té široké nabídky nedokážete vybrat? Tak zkuste třeba tyhle:

Deníček moderního páru aneb ženy jsou z Venuše a muži jsou debil

Dva pohledy na jednu věc. Tak moc se mohou lišit!

Dva pohledy na jednu věc. Tak moc se mohou lišit!

Velmi sebekritický začátek – hned na úvod knihy. Ženy jistě poznaly, že se u této knihy pobaví. Muži se jí mohou trošku obávat. Ale když mají smysl pro humor, pobaví se i oni. Přestože jsou debil.

Ano, název napovídá, že jde o knihu stejného autora – Dominika Landsmana, který tak trefně sepsal Deníčky moderního fotra (první a druhý díl). K této knize si přizval spoluautorku, Zuzanu Hubeňákovou. V ději se vracejí do doby před moderním fotrem, takže do časů, kdy se Jindřich a Nataša seznámili, později sestěhovali a nakonec počali dnes již slavného Čeňka.

Hádáte správně, pokud si myslíte, že kniha je střetem dvou světů – světa mužského a ženského, kterou jsou tak rozdílné, ale přitom se musejí dokázat prolnout. Kniha zachovává humorný styl předchozích dílů, takže se u ní nasmějete. A třeba i dozvíte něco nového o tom druhém světě.

Jak se co dělá

Té češtině se prostě nedá odolat! A k tomu protaginsté s nádhernými hlasy...

Té češtině se prostě nedá odolat! A k tomu protaginsté s nádhernými hlasy…

Rozhodně neuškodí se občas vrátit k osvědčené klasice a starší verzi naší krásné řeči. V roce 1938 Karel Čapek napsal fejetony z oblasti tvorby divadla, filmu a novin. Jsou to obory, které poznal na vlastní kůži a o kterých dokázal barvitě, bohatým jazykem, s laskavým humorem i lehkou ironií vylíčit nejen výrobní postupy, nutný personál a technické vybavení, ale i úskalí těchto profesí.

Z pohledu dneška jde o postupy zastaralé, zdlouhavé a ekonomicky již dávno neefektivní. Ale krásné. A hlavně krásně zachycené a neméně krásně podané – knihu si lze zakoupit v audioverzi. V roce 1973 ji načetli Jiří Adamíra, Jaroslava Adamová, Karel Höger a Rudolf Hrušínský. No řekněte, kdo by odolal! Kniha se věnuje divadlu a filmu. Novinám snad někdy jindy…

Tak jsme lajkovali

Něco ze současnosti, ať na ni nezapomeneme...

Něco ze současnosti, ať na ni nezapomeneme…

Po časové ose se posouváme o téměř osmdesát let doprava, kdy našim životům někdy vládnou sociální sítě. Někdy pomáhají, jindy škodí, někdy jen baví. Autor knihy Dominik Feri nás svým osobitým způsobem provede soudobým životem a zákoutími sociálních sítí.

Slovy recenzentů knihy: „Tak jsme lajkovali obsahuje vše, co potřebujete znát, abyste v našem věku obstáli.“ je řečeno asi vše. Já snad dodám jen to, že kniha je psána formou rozhovorů s jednačtyřiceti osobnostmi nejrůznějších společenských odvětví. Všechny osobnosti mají jedno společné: sociální sítě jsou důležitou profesní i soukromou součástí jejich života.

Dominik rozhovory doplnil vlastními vybranými glosami z facebooku. Z nich dýchá Dominikova schopnost nadhledu, nalézání souvislostí a práce s češtinou. Díky němu si mnoho z nás bude schopno dnešek velmi dobře pamatovat a třeba se k němu budeme i rádi, ve vzpomínkách, vracet.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/vltava-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/knihydobrovsky-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/audioteka-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.