Co je vůbec IMEI kód?

1

Zkratka IMEI jistě již potkala každého z vás, kdo se někdy zaobíral mobilním telefonem. A je jedno, zda smartphonem nebo obyčejným tlačítkovým bez operačního systému. IMEI kód je v souvislosti s mobily používán často, jde o celkem potřebnou informaci, a tak bychom každý z nás měli vědět, cože to vlastně je.

Anglická zkratka

IMEI kód je zkratkou z angličtiny, konkrétně z označení: International Mobile equipment Identity. Jde tedy o identifikační označení vnitřního vybavení mobilního telefonu. Každý telefon má své vlastní, unikátní IMEI číslo, a podle něj je snadné ho dohledat, ať se nachází kdekoliv na světě (za předpokladu, že je v kontaktu s mobilní sítí).

IMEI je v podstatě analogií VIN kódu na autech. Často se IMEI používá i pod zkratkou ID, tedy identifikace. Podle Národní telekomunikační agentury se IMEI skládá ze čtyř číselných skupin, které představují posloupnost v tomto tvaru: 000000-00-000000-0.

Co je vůbec IMEI kód
Co je vůbec IMEI kód

IMEI si nechte pro sebe

Vzhledem k tomu, že jde o identifikační označení vnitřního vybavení (hardwaru) vašeho telefonu, nikdy byste se s ním neměli chlubit na stránkách, které nejsou stránkami vašeho mobilního operátora, banky nebo úřadu. IMEI se opravdu nevyplatí troubit do světa nebo údaje o něm zcela zahodit. A proč?

Prvním důvodem je možná ztráta nebo krádež mobilu. Kdo si IMEI vyhledá doma v šuplíku, může pak pomocí operátora nechat dohledat, kde se jeho telefon zrovna nachází – za předpokladu, že byl ztracen nebo sice odcizen, ale spíše amatérem. Profesionálové vědí, jak to udělat, aby se IMEI už nedohledalo.

První pomoc po ztrátě nebo krádeži – blokace telefonu podle IMEI

V případě ztráty nebo krádeže nejdříve kontaktujte mobilního operátora a nechte svůj telefon zablokovat. Díky tomu ochráníte svá osobní data, znemožníte případnému nálezci nebo zloději, aby s telefonem nadále zacházel.

Co je vůbec IMEI kód
Co je vůbec IMEI kód

No, a protože naděje umírá poslední, takže pokud budete okradeni, je vhodné krádež nahlásit na policii a uvést IMEI telefonu. Pokud bude nalezen, bude vám i na základě IMEI zpět vydán.

Kde najít IMEI?

IMEI bývá uvedeno na mnoha místech. Jednak na baterii (pokud máte telefon se snímatelným krytem), jednak ve vnitřním software, IMEI bývá většinou uvedeno v Nastavení – Informace o telefonu. (případně malinko jiná cesta, každý výrobce se v tomto mírně liší, v nastavení to však bude vždy).

I proto je vhodné mít telefon uzamčen otiskem prstu nebo PINem, případně gestem (ale složitějším), aby se do něj nepovolaný člověk jen tak nedostal a nemohl si IMEI přečíst.

Dále se dá IMEI dohledat v originálním balení telefonu, a to jak na samotné krabici, tak ve vnitřních manuálech. Často se dá najít i na faktuře (daňovém dokladu). IMEI se dá dále zjistit i pomocí sériového čísla.

Jestliže bude telefon i tak nenávratně ztracen, sáhněte po novém v Okay nebo v Alze.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/okay-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.