Co je to Smart TV a jak ji vybrat

0

Chytré televize se dnes již rozšířily do nabídky většiny výrobců plochých obrazovek. Mohou být připojeny k internetu a nabízejí mnoho audiovizuálních služeb a her. Jinými slovy chytré televize už nejsou jen pasivní zařízení pro sledování televizních kanálů. Staly se skutečnými počítači se spoustou přidružených aplikací obdobných těm, jaké můžete najít na chytrých telefonech a tabletech. I bez tohoto spojení však neztrácí funkci jako obrazovky.

K počítačům a podobným zařízením lze chytrou televizi přirovnat proto, že má vlastní operační systém. Možnost připojení k sociálním sítím, streamování digitálních vysílání, stahování her a online nakupování jsou pouhé příklady všeho, co mají chytré televize a počítače společného. Dalším důležitým rysem chytrých televizí je internetový přístup k různým zdrojům videa, takže diváci mají širší výběr filmů a TV programů, byť často zpoplatněných. Mimo internetového připojení najdete u chytrých televizí kvalitní obrazovky s vysokým rozlišením.

Smart televize mají domácí i profi využití

Smart televize mají domácí i profi využití

Jak si tedy vybrat?

Abyste si vybrali vhodnou chytrou televizi, je nutné posoudit více jejích vlastností a podívat se na koupi z několika úhlů pohledu. Nestačí si prohlédnout jen kvalitu obrazu, ani společně s úhlopříčkou a značkou.

Proto Vám zde poskytneme pár tipů, které je vhodné zvážit, abyste se vyhnuli zbrklému a nedomyšlenému rozhodnutí. Než skočíte na lecjakou lákavou nabídku, zamyslete se nad následujícími pokyny. Dále nezapomeňte, že připojení k internetu je jeden z nejdůležitějších rysů chytré televize, který Vám umožní si ji naplno užít. Pokud jste ochotní investovat do chytré televize, vyplatí se také najít způsob, jak si naladit své oblíbené programy, a obstarat si streamingové služby.

Smart televize mají domácí i profi využití

Smart televize mají domácí i profi využití

IPS, OLED, plochá, prohnutá . . . a co takhle 3D?

Jedno z rozhodnutí, které musíte učinit při koupi chytré televize je technologie obrazovky. Zajímá Vás 3D kino? Pokud ano, tak najdete ve 3D mnoho filmů na Blu-ray. Některé televize typu 4K HDR (viz. dále) také podporují 3D.

Prohnutá nebo plochá obrazovka? Je to otázka vkusu. Trendem byla prohnutá obrazovka spíše v minulém roce. Teď již nejsou prioritou výrobců, a tak se na trh dostává výrazně méně modelů. Očekávat lze u prohnutých obrazovek také dražší případné opravy.

Technologie obrazovky má velký vliv na cenu i vlastnosti obrazu. K podsvícení se využívá LED, to může být buď typu Edge s diodami na okraji obrazovky, nebo Direct s diodami po celé ploše. Okrajové podsvícení může u levnějších modelů působit nerovnoměrně. Pixely jsou tvořeny pomocí tekutých krystalů, jejichž uspořádání výrazně ovlivňuje pozorovací úhel. IPS (In-Plane Switching) obrazovky garantují nejširší pozorovací úhel, ale horší zobrazení černé barvy, která může působit sepraně. VA (Vertical Alignment) obrazovky nabízí lepší kvalitu barev, ale menší pozorovací úhel.

Smart televize mají domácí i profi využití

Smart televize mají domácí i profi využití

OLED obrazovky vynikají nejvyšší kvalitou obrazu a jsou perfektní pro HDR, protože každý pixel je samostatným zdrojem světla a zapíná/vypíná se individuálně. Jsou ale poměrně drahé. Samsung dále nedávno nabídl technologii QLED, která za OLED v kvalitě obrazu mírně zaostává pouze v zobrazení černé, ale je výrazně levnější.

Operační systém

Dalším detailem, který musíte vzít v potaz, je operační systém Vaší chytré televize. Existuje jich více, nejpopulárnější je ale rozhodně Android. S tím je spojen větší výběr aplikací, které můžete se svou Smart TV využít. Nicméně, další značky mají vlastní uživatelská rozhraní, která Vám mohou vyhovovat lépe v závislosti na Vašich potřebách a zájmech.

Smart televize mají domácí i profi využití

Smart televize mají domácí i profi využití

Měřte, než zakoupíte

Všem se nám již stalo, že jsme narazili na lákavou nabídku a podlehli pokušení. Nedejte na první dojem a porovnejte nabídku různých obchodů. Hlavně si ale promyslete, kam televizi umístíte, abyste nenarazili na nepříjemnosti. Pokud televizi chcete připevnit na zeď, ohlídejte si její vstupy a výstupy, aby zůstaly přístupné. Dostupné místo také změřte a porovnejte s velikostí obrazovky. Dále zvažte osvětlení pokoje. Pokud je například plánované umístění poblíž okna, může se stát, že neustále uvidíte jeho odraz místo toho, abyste si užívali kvalitu obrazu.

Na závěr se ještě zamyslete nad vzdáleností, ve které jako divák budete. Jednoduché doporučení, kterým se můžete řídit, počítá s minimem jednoho metru na každých 26 palců úhlopříčky. Tato vzdálenost bude ale větší, pokud volíte menší rozlišení.

Pokud potřebujete televizi různě otáčet, protože ji budete sledovat z různých úhlů, poohlédněte se po vhodném nástěnném držáku na televizi.

Držák umožní s televizí hýbat

Držák umožní s televizí hýbat

Rozlišení

Rozlišení možná není to nejdůležitější a obsah byste si mohli užít i ve Full HD, ale faktem je, že technologický trend je rozlišení 4K. V současné době je v rozlišení 4K produkováno stále více, ať už jde o videohry, filmy nebo další kategorie. I některé telefony už jsou schopné natáčet ve 4K.

Pokud nemáte velké nároky a považujete tuto vymoženost za přebytečnou, je to na Vás. Televize s rozlišením Full HD (1920×1080) na trhu stále ještě najdete. Netflix, Amazon Prime Video, HBO a další platformy již nabízí svůj obsah ve 4K nebo Ultra HD. Nový PS4 Pro a Xbox One nabízí hry a filmy v tomto rozlišení a také Blu-ray 4K/Ultra HD formát je již nějakou dobu v prodeji.

Smart televize mají domácí i profi využití

Smart televize mají domácí i profi využití

HDR (High Dynamic Range)

Televize s rozlišením 4K vstoupily na trh již v roce 2012. Nesplnily ale očekávání, a tak se výrobci rozhodli, že rozlišení je již v současné době tak vysoké, že není tak důležité jako kvalita obrazu. Proto v roce 2016 vypustili technologii 4K HDR. Označení HDR se týká informací zakódovaných ve videu, které aktivují světelné zóny v televizi nezávisle. Tak je bílá bělejší, černá tmavší a barvy jsou více podobné realitě.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/datart-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/electronic-star-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.