Co je to optická jednotka?

0

Už jsme si povídali o disku s (možná) velkou budoucností, kterým je holografický optický disk (HVD). Že je optický disk v podstatě CD a DVD, případně Blue Ray, to je jasné. Jenže co je to čtečka optických disků neboli optická jednotka, coby jeden z parametrů počítačů a notebooků? Jaké má vlastnosti?

Optická jednotka

V počítačové terminologii je optická jednotka disková jednotka, která používá laserové světlo jako součást procesu čtení nebo zápisu dat na optické disky a z nich. Optické disky skrze paprsky světla generují lom, zapisování na disky mění strukturu materiálu.

Optické jednotky jsou nedílnou součástí samostatných spotřebitelských zařízení, jako jsou přehrávače CD, DVD přehrávače a DVD rekordéry, ale také počítače, v historii třeba i walkmany. Zaznamenat se na ně dá hudba, obraz, ale samozřejmě i běžná data ze souborů z počítače.

Optické jednotky (spolu s flash pamětmi) odsunuly diskety a jednotky s magnetickou páskou na druhou kolej. Důvod byl především ten, že diskety kvůli nízkým kapacitám byly již zastaralé, snadno se poškodily. Optické disky je nahradily více než plnohodnotně.

DVD

Jak funguje optická jednotka?

Optická jednotka je namontována tak, že zadní konec má propoje, které jsou upevněny uvnitř skříňky. Jednotka optického disku je totiž kus počítačového hardwaru. Na přední straně jednotky je malé tlačítko, které vám umožní otevřít nebo zavřít prostor jednotky.

Takto je možné vložit disky CD, DVD nebo BRD tak, aby je jednotka mohla přečíst. V moderních noteboocích je optická jednotka snadno vyndatelná, nahradit ji totiž můžete další baterií, takže měníte parametry svého notebooku podle potřeby.

Na zadní straně optické jednotky je port, do kterého je vložen standardní kabel, ten musí být připojen přímo k základní desce. Typ kabelu obecně závisí na typu použité optické jednotky, ale obvykle je součástí balení při koupi optické jednotky – lze totiž dodat do stolního počítače později.

Optické jednotky najdeme samozřejmě i v přehrávačích a rekordérech.

Pioneer
Pioneer

Typy optických disků

Optický disk je formát pro ukládání digitálních dat, který sestává z kruhového disku, ve kterém jsou informace kódované a uložené. Kompaktní disky (CD), univerzální digitální disky (DVD) a Blu-ray disky (BRD) jsou nejběžnějšími typy optických médií, které tyto jednotky mohou číst a zaznamenávat.

HD DVD (zkratka univerzálního digitálního disku s vysokou hustotou), byl formát optického úložného prostoru vyvinut jako standard pro DVD s vysokým rozlišením společnostmi společností Toshiba, Microsoft a NEC.

Blu-ray disk, známý jako Blu-ray, je relativně formát optického disku nové generace vyvinutý společností Blu-ray Disc Association (BDA), který se používá na video s vysokým rozlišením (HD), 3D a UltraHD.

A HVD neboli holografický disk je jedním z nejnovějších, technologii známe od roku 2014.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/expert-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.