Co je holografický optický disk?

0

Optický disk s technologií holografického záznamu se také nazývá holografickým univerzálním optickým diskem (HVD, Holographic Versatile Disc), zkráceně označovaný jako holografický optický disk. Holografické ukládání využívá princip interferencí laseru k záznamu dat na optický disk. Na stejném 12cm disku lze pomocí technologie holografického záznamu zvýšit kapacitu úložiště až na 1 TB, což je 200násobek současné běžné kapacity DVD (4,7 GB), i když na trhu najdeme i 8,5 GB, například od Verbatim. Ovšem tady novinky a výhody z oblasti optických disků nekončí.. Ovšem tady novinky a výhody z oblasti optických disků nekončí.

Současné DVD

Rychlost větší než velká

A pokud jde o rychlost přenosu dat, dosáhne na 1 GB, což je mnohem vyšší než stávající úroveň pevného disku, ale také 40násobek současné maximální rychlosti DVD (16x, přibližně 22 MB/s). Technologie holografického ukládání bude v současné datově objemné době ideální kapacitou a technologií vysokorychlostního ukládání. Ačkoli má velké možnosti, zatím se o ní mezi lidmi moc neví.

Jaké jsou výhody holografického skladování?

Holografické úložiště má některé vlastnosti optického úložiště, konkrétně že má rychlost srovnatelnou s polovodičovým úložištěm. Má však i paměťovou kapacitu srovnatelnou s magnetickým úložištěm. Takže ve srovnání s běžným optickým úložištěm jsou výhody toh holografického následující:

 1. Hustota skladování je více než 1000krát vyšší než u běžné optické paměti. U běžně používaných infračervených světelných vln je horní mez hustoty holografického ukládání na centimetr krychlový asi 1 TB.
 2. Rychlost přenosu dat je velmi vysoká a rychlé je i čtení a zápis. U optických disků je rychlost přenosu dat přibližně 5 mega bytů za sekundu, zatímco rychlost přenosu dat holografického úložiště pravděpodobně překročí rychlost 1 giga bytu za sekundu, protože paralelně čte a zapisuje data.
 3. Vysoká redundance (informační nadbytek pro bezpečnost dat). Holografický záznam ukládá informace distribuovaným způsobem a každý datový bit na datové stránce je uložen na celém povrchu nebo objemu média, takže lokální defekty (poškrábání) média nezpůsobí ztrátu dat.
 4. Na holografický optický disk může být zaznamenáváno v reálném čase a disk může být vymazán a přepsán. Holografické ukládání fotopolymerů může obecně dosáhnout jednorázového zápisu a vícenásobného čtení. Světlem indukované materiály mohou dosáhnout vymazatelného zápisu v podobě okamžitého záznamu v reálném čase.

Struktura HVD je v následujícím obrázku:

Struktura HVD
 1. Zelený laser pro psaní / čtení (532 nm)
 2. Červený polohovací / adresovací laser (650nm)
 3. Hologram (data)
 4. Polykarbonová vrstva
 5. Fotopolimerní vrstva (vrstva obsahující data)
 6. Rozptylovací vrstva
 7. Dichroická vrstva (odrážející zelené světlo)
 8. Hliníková reflační vrstva (odrážející červené světlo)
 9. Průhledná základna

P. PIT


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/nej-ceny-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.