Co dělat, když si utopíte mobil?

0

Někdy se vyplatí být připraven i na ty nejkrizovější scénáře. K nim rozhodně patří i utopení mobilu. Nutno ale dodat, že to pro váš stroj nemusí být konečná, přestože nejde o vodotěsné zařízení. Stačí totiž, když mobil rychle vyndáte a zavčas uděláte ta správná opatření. Jaká? Na to se právě podíváme.

Okamžitě vypnout

Jakmile telefon vyndáte z vody, ihned jej vypněte. To je velmi důležité, aby v přístroji nedošlo ke zkratu a abyste nepřišli o celé zařízení. Při zkratu totiž může shořet komplet celá základní deska. Jestliže telefon ihned nevypnete, a nejde o vodotěsný model, můžete se s ním v podstatě rozloučit. Pak bude pozdě litovat, že jste telefon neměli v pořádném obalu.

Co dělat, když si utopíte mobil?
Co dělat, když si utopíte mobil?

Jestliže se telefon po pádu do vody vypnul, nikdy ho nezapínejte, dokuj jej nevysušíte! Rozhodně telefon také nikdy nemačkejte nebo s ním netřeste s cílem dostat více vody. Nastal by totiž opačný scénář, vodu byste si vmáčkli nebo zatřásli ještě hlouběji.

Odstraňte vlhkost

Hned poté, co telefon vypnete, jej začněte opatrně sušit. Nejdříve na povrchu, také z konektorů. Na vysušení si můžete vzít i fén, ale pozor, jak nahřejete proud vzduchu. Nejvyšší teplota totiž může poškodit jemnou elektroniku uvnitř přístroje.

Měli bychom foukat jen asi pokojovou teplotou nebo vzdálit telefon od fénu tak, aby se proud vzduchu cestou k telefonu dostatečně ochladil. Fénem byste telefon měli sušit maximálně 20 minut, nikoliv déle. Nebo mu po této době dejte alespoň pauzu.

Co dělat, když si utopíte mobil?
Co dělat, když si utopíte mobil?

Dosušení

Fénem nikdy neodstraníte všechnu vlhkost, a tak je potřeba telefon ještě dosušit. K tomu si vezmeme běžné kuchyňské pomocníky, jako je například rýže. Jak víme, ráže se například v restauracích přidává do slánek, aby sůl zůstala sypká. Rýže má totiž poměrně dobrou schopnost vstřebávat vlhko.

Poté, co telefon stráví nějaký čas v pytlíku s rýží, si můžete být jistí, že rýže vysála maximum vlhkosti i z vnitřního prostředí telefonu. Ale je nutné zabalit telefon nejprve do papírového ubrousku, než jej hodíte do rýže, jinak vám totiž může rýže zalézt do konektorů, o což rozhodně nestojíte.

Vysoušecí pytlíky

V různých baleních potravin, bot nebo kožených příslušenství k čemukoliv míváme pytlíky s vysoušecím materiálem, který je ještě účinnější než rýže. Pokud máme možnost, můžeme si je schraňovat pro případné dosoušení mobilu, abychom byli vždy připraveni.

Co dělat, když si utopíte mobil?
Co dělat, když si utopíte mobil?

Až je dosušeno, teprve pak telefon zapneme

Ať s námi zvědavost cloumá jakkoliv, musíme vydržet a telefon nezapínat, dokud neproběhne komplet celý vysoušecí proces. Pokud nebylo ponoření dlouhotrvající, měl by být telefon funkční.

Jestliže se však nezapne, dejte ho do servisu, aby zjistili, jak velké poškození telefonu je, kam všude se voda dostala, případně aby vám zachránili SIM kartu nebo i vaše data, když to ještě půjde.

První zapnutí ještě neznamená výhru

I když se vám podařilo telefon zapnout, ještě to neznamená, že je telefon v pohodě. Na řadě je ještě kontrolní procedura komponent telefonu. Nejprve zkontrolujte obrazovku, zda nenese známky poškození vodou.

Telefonováním zkuste, zda se nepoškodily reproduktory nebo mikrofony. Vyzkoušejte i zvuk hlasitého reproduktoru na vašem telefonu. Stejně si prubněte i fotoaparát, respektive oba fotoaparáty.

A pokud všechny tyhle zkoušky dopadnou dobře, pak gratulujeme, váš telefon přežil bez následků.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/4mysamsung-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/bio-country-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.