Co dělat, abyste se doma v karanténě nezbláznili?

0

Vládou vydaná bezpečnostní opatření zasáhla tento měsíc každého. Ať jste živnostníkem nebo zaměstnancem, máte malé nebo velké děti, jste pravděpodobně víc doma, než obvykle a běžné starosti dostaly trochu jinou podobu. Důležité je, abyste si našli svůj vlastní systém a nastavili v nové situaci pravidla, která vám pomohou být v klidu a pohodě.

Naplánujte si svoje povinnosti

Je jedno, zda máte nenadále home office, hlídáte děti nebo jste od zaměstnavatele dostali volno. Prázdniny mívají pouze děti a vaše „volno“ určitě nebude úplně bezbřehé. Pravděpodobně máte nějaké povinnosti, které potřebujete během dne udělat, zařídit, vykomunikovat. Pokud hravě zvládáte běžnou rutinu, vrhněte se na úkoly, na které nemáte běžně čas nebo jste je dosud odkládali.

Realisticky si rozvrhněte svůj pracovní den

Ke zvládnutí všech úkolů je dobré si napsat seznam. Tak předejdete překotnému plnění věcí, které nejsou důležité a jen jimi ubíjíte svůj čas. Zohledněte nejen nezbytné zdravotní přestávky, ale i fakt, jestli jste doma sami nebo se kolem vás pohybuje početná rodina, která je závislá na vaší péči. Nesnažte se nastolit zbytečně zběsilé a neudržitelné tempo. Zvýšili byste pravděpodobnost, že onemocníte a nedokážete dělat vůbec nic.

I home office má svá pravidla
I home office má svá pravidla

Najděte si vhodné pracovní místo

Klid pro práci je důležitý. Pokud nemáte vlastní pracovnu, obsaďte volný stůl nebo alespoň jeho část. Uklízení pracovních dokumentů před každým jídlem může být po několika dnech a při několika dětech velmi vyčerpávající. Skvrny od kečupu a omáčky navíc nepotěší na formuláři nikoho.

Péči o domácnost si rozdělte

Nově rozdělte povinnosti v domácnosti. Zohledněte vaši pracovní vytíženost. Děti mohou také pomoci. S trochou snahy dokáží hravě převzít péči o nádobí, škrábání brambor či utírání prachu. Netrvejte na perfektním provedení. Přebytečná kritika a lpění na maličkostech může proměnit počáteční ochotu v naprostý a nezlomitelný odpor.

Nemá smysl chodit několikrát denně na nákup a vystavovat celou rodinu nebezpečí. Udělejte si nákupní seznam na několik dní.

pusťte si něco hezkého
Pusťte si něco hezkého

Věnujte se oblíbeným aktivitám

Zařaďte do svého dne činnosti, které máte rádi. Jsou věci, které můžete dělat bez omezení.

Pokud jste zvyklí na aktivity, které běžně vyžadují odchod z domova, zvažte, zda by tato činnost šla v upravené verzi přesunout do domácích podmínek. Cvičení v kolektivu je skvělé, ale k udržení kondice může pomoci i domácí cvičení vysílané přes internet. Do kavárny sice nemůžete jít, ale stejně dobře si dokážete užít svoji odpočinkovou chvilku s některým ze členů rodiny či popovídat s kamarádkou po telefonu nebo sociální síti.

Co třeba mluvené slovo ze Supraphonu? I to vás může přivést na krásné myšlenky!

Choďte ven

Pohyb je pro udržení zdraví důležitý. Procházka vás osvěží, vlije do žil novou energii. Pokud máte u domu zahrádku, zasejte časnou zeleninu, rozplánujte činnosti na další týdny. Záhony můžete připravit i dopředu. Pokud je dočasně zamulčujete, nehrozí, že by vám do osázení zarostly plevelem.

Regulujte příjem médií

Být informován je v dnešní situaci důležité, ale nic se nemá přehánět. Nesnažte se poslouchat zprávy každou hodinu. Bude vám stačit, pokud jednou až dvakrát denně zkontrolujete vývoj situace. Častější sledování většinou negativních informací by ve váš mohlo vyvolávat zbytečnou paniku a strach.

Důležité jsou hlavně začátky a konce dne. Ráno si naordinujte raději cvičení, meditaci, pohodovou snídaní a teprve po tomto příjemném naladění se vrhněte do běžných starostí. Na konci dne se pokuste uvědomit, co dobrého se vám za celý den povedlo, na jaké hezké věci se můžete těšit. Budete mít klidnější spánek a optimističtější pohled na svět.

Zavolejte svým přibuzným a známým
Zavolejte svým přibuzným a známým

Zajímejte se o své bližní

Máte výjimečnou šanci užívat si blízkost svých bližních. Pokuste se naladit tak, aby vzájemné soužití bylo příjemné pro všechny zúčastněné.

 Komunikujte s přáteli, známými. Když to nejde osobně, telefonujte, pište. Důležitý je nejen samotný rozhovor, ale i styl, kterým ho vedete. Uvědomte si, zda kolem sebe šíříte pokoj a klid, nebo hledáte pouze senzace a šíříte paniku.

Nabídněte svoji pomoc bližním, kteří by mohli být osamělí a bezradní. Vlídné uklidňující slovo, pomoc s nákupem, jsou v této době obzvlášť vítané.

Vyzkoušejte nové aktivity

Zařaďte do svého života nové aktivity. Dokud je nevyzkoušíte, nemůžete tušit, zda se vám zalíbí. Malujte, zpívejte, tančete jen tak pro sebe, čtěte optimistické texty. Snažte se vidět kolem sebe hezké věci a nezapomínejte se smát.

Situace v Evropě není úplně jednoduchá, ale život se nedá odkládat na později. Snažte se co nejplněji prožít každý den. Jiný náhradní nikdo z nás nedostane.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/supraphonline-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.