Chcete ušetřit přírodu i peněženku? Zkuste si vyrobit vlastní prací gel!

0

Prací gel si můžete vyrábět doma sami. Prací gely, které jsou běžně prodávané v drogeriích, nepatří k nejlevnější. A přitom máme zdroj saponinů, tedy pro praní velmi účinných látek, teď na podzim přímo u nosu. Ano, jsou jím koňské kaštany. Perou trochu jinak, než běžné prací gely, ale na propocené oblečení to bohatě stačí. Jedinou nevýhodou je krátká trvanlivost gelu, v lednici vydrží cirka týden.

Zásoba kaštanů

Pro výrobu pracího gelu si můžete nastřádat zásobu kaštanů na celkem dlouho dopředu. Jistě sice nevydrží celý rok, ale mnoho pracích dávek s kupovaným pracím gelem vám pomohou ušetřit. Jen si s jejich přípravou musíte dát trochu práce. Pojďme se na výrobu pracího gelu z koňských kaštanů podívat krok za krokem.

Kaštany vyperou!
Kaštany vyperou!

Nejdříve namixovat

Kaštany je nutné namixovat nebo jinak nadrtit. Tím se dostaneme k vnitřnímu obsahu, který zmíněné saponiny obsahuje. Rozmixovanou nebo podrcenou směs kaštanů zalijeme menším množstvím horké vody. Zamícháme a necháme odstát, tím se saponiny uvolní.

Z čerstvých kaštanů se gel uvolní během cirka 15 minut, u kaštanů sušených (které si namixujete a nasušíte do zásoby) je nutné počkat o cirka 5 – 10 minut déle, než se gel dostatečně vytvoří. Jeho přítomnost ve směsi nepřehlédnete, jde o sliz až gel se žluto – mléčným zabarvením.

Potom přefiltrovat

Následně směs přefiltrujeme přes několik vrstev gázy nebo přes plátno, například přes látkový kapesník. Nejdůležitější je odstranit hnědé slupky, které by mohly vaše prádlo obarvit. A to jak vnější tužší slupky, tak i slupky, co jsou bezprostředně na povrchu vnitřního „oříšku“.

EcoEgg
EcoEgg

Pak uschovat v lednici

Jestliže nechcete používat konzervanty, vydrží prací gel z koňských kaštanů použitelný cirka týden. A jestliže perete nárazově, například během víkendu, stačí si jej ráno vyrobit a během dne spotřebovat na praní, bez toho, abyste jej museli nějak skladovat.

Pokud vám trocha zbyte, v lednici bude připravena k příležitostnému ručnímu přemáchání prádla, které nechcete svěřovat své pračce nebo které potřebujete mít hned druhý den k dispozici. Když na prádle nejsou skvrny, bude praní v kaštanovém saponinu dostatečně účinné.

Jak s ním prát?

Praní s doma vyrobeným kaštanovým gelem je zcela stejné jako praní s tekutým pracím prostředkem. Pokud chcete mít prádlo voňavé, můžete do něj dát vonný olej. Ale nutné to není. Prací dávka je klasických 60 – 80 ml na jednu pračku s objemem 7 Kg prádla. Jestliže máte buben menší nebo perete opravdu jen propocené svršky, bude stačit i 40 – 50 ml na jedno praní.

Aviváž si můžete vyrobit z octa a vonného oleje, ocet se během máchání odstraní, včetně jeho vůně. A zůstane aroma éterického oleje, kterého použijete tak málo, že o zamaštění rozhodně nemůže být řeč.

Vhodné jsou ipro ruční praní
Vhodné jsou ipro ruční praní

A jak nasušit kaštany do zásoby?

Kaštany časem tvrdnou, takže pokud je chcete mít do zásoby pro přípravu pracího gelu, je nutné je nadrtit, nasekat nebo namixovat hned čerstvé. A usušíte vzniklou drť, tu si pak uschováte do sklenice, na kterou ale doporučujeme dát jen látku a ovázat provázkem či gumičkou, rozhodně neuzavírejte pevným víkem. Kaštany jsou náchylné k plesnivění, takže je nutné, aby i usušená drť větrala. Skvěle se skladuje sušená drť v mrazáku, zde není nebezpečí, že by se nadrcené kaštany znehodnotily.

Pro přípravu gelu pak vezmete trochu usušené nebo zamrazené drti a zalijete ji horkou vodou, chvíli počkáte, než se gel vytvoří. A pak už jen přefiltrujete a je připraveno k praní.

Během sušení pozor na nenechavce, drť vypadá jako namixované nebo nasekané oříšky. Jenže kaštany nejsou pro lidi jedlé, a tak pohlídejte, aby se do nich nikdo u vás doma omylem nepustil. I skladovanou drť je vhodné řádně označit, abyste z ní pak neudělali třeba vanilkové oříšky…

S mýdlovými ořechy
S mýdlovými ořechy

Kaštanový gel z e-shopu

Jestliže se nechcete piplat s přípravou, můžete si pořídit kaštanový gel na praní v e-shopech s ekologickými produkty. Tady se jim říká mýdlové ořechy a gel vydrží i rok, protože jsou ošetřeny proti tomu, aby se prací gel kazil. Možností ekologického praní je samozřejmě více, například čím dál znamější EcoEgg.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/ecoegg-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/folly-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.