Chcete si i vy zařídit doma pracovnu pro občasný home office?

0

Pracovna je čím dál důležitější místností v bytě, protože čím dál více zaměstnavatelů povoluje svým zaměstnancům tzv. home office neboli práci z domu. Na první pohled to vypadá naprosto suprově, budete doma, nebudete muset nikam cestovat. Ale už na ten druhý zjistíte, že pracovní prostředí v kanceláři u vašeho zaměstnavatele vás k pracovnímu výkonu vybudí mnohem lépe než váš obývák. Na řadu proto přijdou úvahu o vybavení pracovny nebo aspoň pracovního koutu v některé z místností ve vašem bytě.

A jak na to, abyste se vyvarovali největších chyb a nepodléhali tak snadno svodům domácí prokrastinace? Aby váš pracovní kout či místnost splňovaly svůj účel, musejí být totiž sestaveny na základě několika podmínek. A toto jsou ony.

Home office
I pro home office

Sezení

Mezi prvními podmínkami je investice do sezení. I když se židle zdá být nenápadnou a snad i tou poslední věcí, na kterou při zařizování domácnosti myslíte, v případě pracovny se karta obrací. Židle je pro pracovní výkon veledůležitá.

Právě na ní totiž strávíte většinu pracovní doby, tedy samozřejmě pokud máte sedavé zaměstnání. home office však nejčastěji dostávají právě zaměstnanci pracující online, u počítačů. Je proto důležité, aby se židle, na níž sedíte, přizpůsobila vašemu tělu a byla komfortní, jinak riskujete, že pro nepohodlí v sezení nedokážete pořádně pracovat, soustředit se, jednak i budoucí celkem vážné zdravotní problémy.

Investujte proto do ergonomické židle s možnostmi nastavení jak výšky sedáku, tak výšky samotné opěrky zad, s možností jejich shupu, sklonu, s možností nastavení opěrek pro ruce. Opravdová ergonomická židle se vám prostě musí přizpůsobit. Dbejte i na materiály a také na kvalitu koleček. Musejí být schopná se pohybovat právě po tom povrchu, který v pracovně nebo v pracovním koutu máte, zejména pokud je to koberec.

Světlo

Ne každý má to štěstí, aby mohl mít pracovní koutek v prosvětlené části domu. Někde jsou okna malá, jinde vyjde pracovní místo na východní stranu domu, ale přitom pracovat budete spíše až večer. Prostě je nutné vždy pořešit osvětlení.

Čím kvalitnější osvětlení, tím menší námaha pro oči. A platí to i o denním světle, takže mu nedovolte, aby přicházelo ze špatné strany. Neměli byste sedět zády k oknu, ale ani čelem k němu. Pokud jste praváci, světlo by mělo jít převážně z levé strany. Stejné platí o umělém osvětlení.

V případě umělého osvětlení by jedno světlo mělo být umístěno na stropě, další menší by mělo osvětlovat nástěnky, poličky a jiná důležitá místa, kam se často díváte nebo saháte třeba pro šanony, ve kterých se zdržujete, chybět by neměla samozřejmě ani stolní lampa. A popřemýšlejte o klávesnici s podsvícením.

Organizéry

Pořádek je pro blbce a inteligent zvládá chaos. To je sice pravda, ale jen pokud jde o organizovaný chaos. Jakmile vám začnou přetékat dokumenty, formuláře, smlouvy, texty přes sebe a míchat se navzájem, je to ta nejkratší cesta k průšvihu.

Chaos na stole a v pracovní místnosti automaticky snižuje i pracovní produktivitu. Dejte si proto záležet na organizaci, i když bude na první pohled vypadat chaoticky. Využívejte organizéry, kalendář, krabice na dokumenty a skříňky. Snadno se používají otevřené police, kam se dá okamžitě sáhnout. Jen si musíte být vědomi toho, že se do nich bude hodně prášit.

Spoustu zajímavých věcí do domácí kanceláře koupíte na DecoDoma.cz nebo u AjProdukty.cz

Styl

Pracovna v unylém stylu bude inspirovat jen k unylému pracovnímu výkonu. Takže si udělejte radost a pořiďte si i něco energičtějšího, projevte svou osobnost a pracovní náladu! Navíc je kancelář doma je výhoda z hlediska možnosti projevu vlastní rozmanitosti a jedinečnosti.

Své „JÁ“ nebo své naladění lze naznačit drobnými detaily nebo barevnou paletou, kterou v pracovně či pracovním koutě využijete. Nejvíce se vyjádříte právě různými doplňky. Pracovní kout můžete oddělit od zbytku místnosti jinou barvou nebo obložením stěny podle vlastních představ. Doplňte i odpočinkovými drobnostmi nebo oblíbenými fotkami.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/decodoma-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/ajprodukty-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.