Chcete mít v kuchyni co nejvíce čisto a minimalizovat bakterie? Spolehněte se na myčku!

0

Už je to tak, kuchyně je při běžném provozu plná bakterií a dalších mikroorganismů, které, pokud se přemnoží, mohou dokonce i ohrozit naše zdraví. A běžným způsobem, tedy ručně, je dost těžké s tím cokoliv dělat. Proč? Protože největší kvanta bakterií a dalších breberek přebývají v houbičkách na nádobí, v mycích hadřících a v látkových utěrkách, které používáme jak na otírání nádobí, tak k sušení rukou.

Jenže co s tím? Používat při ručním mytí nádobí a povrchů v kuchyni desinfekci? To asi není zrovna dobrý nápad. Mnohem efektivnější řešení se skrývá v pořízení a používání myčky nádobí. Proč, protože myčka myje při teplotách, které bakterie a ostatní breberky prostě nepřežijí. Navíc používá čisticí prostředky mnohem koncentrovanější a účinnější, než jsou ty na běžné ruční mytí nádobí.

Proč je v houbičkách tolik bakterií?

Jednoduše proto, že houbičky, hadříky na nádobí nebo látkové utěrky na nádobí poskytují to, co mají bakterie a další breberky tolik rády: teplo a přitom vlhko. To je prostředí, ve kterém se jim neobyčejně daří. A také prostředí, odkud je velmi složité je na delší dobu dostat.

Proto když myjeme nádobí ručně, breberky si jen pěkně rozneseme po nádobí. Je sice fakt, že po mytí houbičkou můžeme bakterie spláchnout pryč čistou vodou, ale po utření utěrkou již tuhle možnost prostě nemáme. Navíc na oplach každého kousku nádobí spotřebujeme taková kvanta vody, že se tenhle postup nevyplatí ani ekonomicky, ani časově (prostě to dost dlouho trvá, že se s každým kouskem dostatečně popasujeme v ruce).

Houbičky a bakterie, to je nerozlučné přátelství

Houbičky a bakterie, to je nerozlučné přátelství

Myčka ušetří čas, vodu i energii na ohřev

Myčka je vyrobena tak, aby byla schopná umýt nádobí s minimem vody, ale přitom dostatečně účinně a hlavně hygienicky. Proto myje při vyšších teplotách, než je lidská ruka schopná snést. A používá jiné mycí prostředky, které rozloží nečistoty, zejména mastnotu a bílkoviny, mnohem rychleji než jakýkoliv ruční prostředek na mytí nádobí. Při ručním mytí nádobí přece potřebujeme chránit svou kůži.

Proto nikdy při ručním mytí nepoužívejte přípravky do myčky. Je v nich několik zkombinovaných chemických látek, které spolu spolupracují a tvoří celkový výsledek mytí, jehož součástí je i dokonalé odmaštění. A také rozložení zbytků jídla z nádobí. To by vaše ruce opravdu nevydržely a velmi brzy byste si kůži na rukou silně poškodili.

Potřebujete argument pro koupi myčky? Vsaďte na hygienu!

Díky tomu, že myčka myje sama, účinněji a levněji, zejména pak hygieničtěji, je jedním z nejlepších pomocníků do domácnosti, které lidstvo prozatím vymyslelo. A pokud někdo bude argumentovat, že nádobí má umyté dříve než myčka, použijte pohled hygienický. A také fakt, že během toho, co myčka myje, vy můžete být třeba v práci a vydělávat.

Do myčky může jít téměř vše

Do myčky může jít téměř vše

Myčka nepotřebuje speciální nádobí

Někteří lidé se myčky bojí proto, že by si museli koupit speciální nádobí do myčky. Nemuseli. Většina nádobí, které se dnes v běžné obchodní síti prodává, je použitelná do myčky. Vyjma některých plastů a většiny ručně dělané keramiky sem můžete dát v podstatě cokoliv. Snad jen pozor na hliník nebo dřevo. Ale takového nádobí stejně máme minimum.

Jediný nákup nádobí v souvislosti s myčkou nastane tehdy, když je v domácnosti nádobí málo. A bude nutné dokoupit nádobí na otočení myčky – tedy na situaci, kdy bude myčka mýt, ale bude potřeba další nádobí, ze kterého se bude jíst nebo pít.

Naučte na myčku hlavně děti

Proč? Protože vám to pak uspoří mnoho času. Naučte děti, že nádobí po obědě nebo po večeři prostě odloží rovnou do myčky. Vy pak nebudete muset stát u myčky dlouho a skládat do ní tu horu nádobí, co se nashromáždila okolo dřezu během víkendového dne.

Vše už bude v myčce, připraveno pouze k jejímu zapnutí. Tento postup je však náročný na jednu činnost – myčka musí být po umytí co nejdříve vyskládána, aby bylo nádobí kam skládat. Když ale dětem vysvětlíte rozdíl mezi ručním mytím a myčkou jistě rády pomohou i s vykládáváním. Tedy toho nádobí, na jehož úložné místo už dosáhnou.

Myčku zvládne obsloužit v podstatě každý

Myčku zvládne obsloužit v podstatě každý

A jak myčku vybrat?

Vždy s ohledem na velikost rodiny, kuchyně, na četnost vaření. Různé myčky mají různé doplňkové funkce a různou spotřebu vody. Některé ji umějí recyklovat, jiné ještě ne. Některé se dají načasovat dopředu nebo si můžete zvolit mytí jen jednoho koše, když máte zrovna nádobí málo, ale potřebujete ho nutně umýt. Je fajn nahlédnout také do testů myček nebo referencí uživatelů. Mnohé vám to totiž napoví.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/dtest-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.