Aromaterapie – zázračný způsob, jak podpořit tělo i mysl II

0

Přípravu esenciálních olejů můžeme vnímat jako téměř magickou záležitost. V dnešní době můžeme „čarovat“ až se 160ti druhy vonných olejů. Můžete si koupit buď hotové směsi, nebo si dávkovat jednotlivé esence po kapkách. Esence jsou v obchodech běžně k dostání, a tak je jen na vás, které zrovna zvolíte. Důležitým pravidlem je uměřenost. Používejte spíše nižší dávkování. V příliš vysoké koncentraci by mohly éterické oleje vyvolávat bolesti hlavy a pocit, že je vám na zvracení.

V následujícím textu se zaměříme na účinky jednotlivých bylin, ze kterých se esence vyrábějí. Nejlepší je samozřejmě se chorobě vyhnout díky dobře vyladěnému imunitnímu systému.

aromaterapie

Rýma, kašel, nachlazení

Aromaterapie dokáže pomoci při rýmě, kašli i horečce. Průběh rýmy skvěle zmírňují majoránka, borovice, mateřídouška nebo saturejka.

Když se k rýmě přidá i suchý a dráždivý kašel provázený nepříjemným řezavým a pálivým pocitem v dýchacích cestách, vyzkoušejte cypřiš, smrk, cedr, eukalyptus, fenykl, anýz, heřmánek. Nepříjemný pocit v krku postupně zmizí, nebudete se muset bát dalšího dávivého záchvatu.

Naopak u vlhkého kašle podpoří vykašlávání borovice, smrk, jedle, máta, santal, kadidlovník, eukalyptus.

Prohřátí a ochlazení

Pokud je vám při nemoci zima, prohřejte se eukalyptem, tymiánem, zázvorem či čajovníkem.

Při horečce potřebujete naopak ochladit. To se zase skvěle hodí citrón, bergamot, levandule, šalvěj, řebříček. Nejlépe tělo prohřejete nebo ochladíte masáží.

Při těhotenství, nemocech ledvin a opalování

Při nemocích a obtížích s ledvinami nepoužívejte jalovec, kmín a santal.

V průběhu a po opalování zase vynechte anděliku, bergamot a třezalku.

V prvních polovině těhotenství se vyvarujte bazalkového, cedrového, cypřišového, myrthového, rozmarýnového i šalvějového oleje. Na celé těhotenství vynechte andělikový, anýzový, citronelový, dobromyslový, estragonový, fenyklový, hřebíčkový, jalovcový, kafrový, kmínový, saturejkový, skořicový, yzopový olej. Nevhodný je také z muškátového oříšku.

Aromaterapii nabízí například i obchod Gate.shop, přímo v luxusním balení.

gate.shop

Vyberte si podle jejich účinků

Tea tree má silně antibakteriální a chrání proti infekcím. Jeho pronikavá vůně povzbuzuje a čistí. Můžete ho aplikovat neředěný na pokožku jako přírodní dezinfekci při drobných poraněních a hnisavých drobných ran.

Saturejku většinou známe jako koření do jídel. Ve formě esenciálního oleje působí antibioticky, podporuje oběhový a imunitní systém. Zmírňuje problémy respiračního ústrojí. Využívá se jako afrodisiakum.

Kvetoucí tymián můžeme kromě kuchyně využít ve formě esence na ochranu dýchacích cest, mírní záněty a stimuluje krevní oběh. Dodává energii, mírní úzkosti a posiluje vůli.

Angelika je antiseptická, přináší úlevu při nachlazení, podporuje trávení, zmírňuje revmatické bolesti.

Anýz pozitivně působí na trávení, má protikřečové účinky.

Bazalka zklidňuje odpuzuje hmyz, podporuje pocení. Je vhodná na tlumení úzkostí a  bolestech hlavy.

Levandule má chladivé a uklidňující účinky. Pomáhá při depresích, nespavosti, stresu. Působí dezinfekčně. Při potíráním bolavých míst olejem z levandule se mírní revma, zklidňují se bolesti například při zánětu nervů, natržení svalů. Dobře působí i při migréně, léčí se jím plísně, vředy, záněty. Levandulový olej lze také inhalovat při nachlazení, chřipce a na jiné dýchací obtíže. Koupel zlepšuje krevní oběhu. U lidí trpících sennou rýmou nebo astmatem by mohlo dojít k alergické reakci. Jinak jsou bylinky a preparáty z ní bezpečné.

Citron osvěžuje při duševní námaze, má antiseptické účinky a příznivě působí na pleť.

aromaterapie

Černý pepř snižuje horečku, napomáhá trávení a zmírňuje bolesti břicha, vhodný při nachlazení.

Fenykl podporuje trávení , používá se na hojení oparů a aft.

Mandarinka, stejně jako citron osvěžuje, uvolňuje napětí.

Máta zmírňuje dýchací problémy, povzbuzuje žaludeční činnost.

Meduňka snižuje horečku, podporuje pocení, zklidňuje. Pomáhá proti nespavosti. Použijte buď olej nebo čaj z čerstvých nebo sušených listů. .

Růže podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti, podporuje fungování žaludku.

Šalvěj působí euforicky.

Vanilka harmonizuje psychiku a čistí vzduch.

Ylang – ylang působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí, působí afrodiziakálně.

aromaterapie

Rozmarýn se hodí proti únavě, při kašli a nachlazení. Zklidňuje menstruační bolesti. Není vhodný pro lidi trpící epilepsií nebo vysokým krevním tlakem.

Nechte se zlákat

Ať už v účinky éterických olejů věříte nebo ne, vyzkoušejte jejich sílu. Možná s nimi najdete nový způsob, jak podpořit svoji imunitu, aktivovat svoji energii nebo se naopak zklidnit a odpočinout si.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/gate-shop

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.