Aromaterapie – zázračný způsob, jak podpořit tělo i mysl I

0

K pěti základním smyslům patří čich. Ačkoli je v dnešní době obvykle vnímaný jako méně důležitý než třeba sluch či zrak, hraje v našem životě důležitou úlohu. Právě vůně mají tu úžasnou schopnost přenést nás v čase do vzpomínek. Vůně hřebíčku a vanilky pro mnohé je navždy spojená s Vánocemi, květ černého bezu a meduňka zase s babičkou, její zahrádkou a ranním ozdravným pitím bylinkového čaje…

Co umí aromaterapie

Vůně však toho umí o hodně víc. Kromě vzpomínek dokáží nastartovat celý mechanismus fyziologických reakcí, ovlivnit naše tělo, mysl, posílit nebo rozkolísat naši emocionální rovnováhu. Aromaterapie v doslovném překladu znamená léčbu vůní. Řadí se do kategorie alternativní medicíny, přestože se nejedná o žádnou novinku a používá se po staletí. O jejím používání k léčebným a podpůrným terapiím najdete zmínky už v textech o starověkém Egyptě. V moderní době oddělil léčebné a parfemační účinky levadule poprvé francouzský chemik Maurice Gattefosse, poté co si s jejím extraktem zahojil popáleninu.

Jak účinkuje aromaterapie

V aromaterapii se používají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový…) a do nich se přidávají přírodní éterické oleje. Éterické oleje jsou Nyní se v mnoha zemích dostává aromaterapie do popředí zájmu. Zjistilo se , že působením éterických olejů dokážeme zklidnit děti s poruchou pozornosti, posilují imunitu, podporují hojení, zlepšují trávení i zmírňují bolest. V německých nemocnicích se používají jako podpůrný léčebný prostředek a některé esenciální oleje jsou dokonce registrovány jako léčiva. Vědci nyní zkoumají, zda by časem mohly nahradit antibiotika, běžné pesticidy a příměsi na prodloužení trvanlivosti.

aromaterapie

Éterické oleje jsou holistickými přípravky. To znamená, že se nespecializují pouze na určitou oblast lidského těla nebo mysli, ale působí na celek. Zvláště při masáži čichové receptory posílají “informace” rovnou do mozku, a tak jedna terapie dokáže ovlivnit nejen stav našeho svalstva, ale i psychické rozpoložení. Například aromaterapeutická masáž je léčebným procesem, který zahrnuje jak fyzické tělo, tak emoce. Musíte ovšem vědět, co přesně použít a v jakém množství.

Stejně jako u jiných léčivých preparátů je třeba přistupovat k aromaterapii obezřetně a dávkovat oleje přiměřeně. Příliš velká koncentrace dokáže kůži nepříjemně poleptat.  Pokud nejste v aromaterapii zběhlí, je vhodnější používat bylinné směsi. Lépe voní a navíc snadněji dosáhnete požadovaných účinků.

aromaoils

3 z mnoha možností použití éterických olejů

Inhalace

Inhalace je to nejrychlejší cestou, jak dostat éterický olej do krve. Zvolte jeden z následujících postupů:

  1. Nakapejte několik kapek oleje na látku, přiložte k nosu a vdechujte.
  2. Do misky s horkou vodou kápněte jednu nebo dvě kapky oleje do misky. Hlavu s miskou si přikryjte ručníkem a vdechujte asi 5 minut.
  3. Do aromalampy do mističky s vodou nakapejte několik kapek vybraného oleje, zapalte svíčku a nechte rozvonět.

K inhalaci můžete využívat spoustu dalších aromaterapeutických pomůcek. Které to jsou? To zjistíte třeba v nabídce obchodu Aromaoils.cz.

Masáž

Připravte si směs éterického oleje s kvalitním zastudena lisovaným rostlinným olejem (mandlovým, olivovým). Dávkujte v poměru 25 kapek éterického oleje ve 20 lžičkách rostlinného oleje.

Aromatické masáže dokáží přinést naprosté uvolnění celému organismu. Stimulují krevní oběh, uklidňují nervový systém a uvolňují svalové napětí. Masáž provádějte jemně, měla by být příjemná a nepůsobit bolest. Nemusíte masírovat pouze celou postavu, uvolnění a osvěžení přinese i masáž chodidel.

aromaterapie

Koupel

Ke koupelím se smíchává éterický olej s neparfémovaným pleťovým mlékem nebo mořskou solí, můžeme použít i trochu oleje. Do koupelové směsi dejte 16 kapek éterického oleje a 20 lžiček oleje (mléka). V koupeli skvěle zrelaxujete. Ideální je, pokud bude trvat asi 20 minut.

Saunování

Teplá sauna rozehřívá organismus, roztahují se póry. Pocením se vyplavují z těla nečistoty. Ve spojení s éterickými látkami je saunování velmi zdravé i příjemné.

Zvolte si způsob terapie podle vašich možností a osobních preferencí. Podle potřeby střídejte bylinky. Jednou se nechte uklidnit a hýčkat, jindy si dopřejte aktivizující závan svěžesti. Aromaterapie má obrovské možnosti, jak do vašeho života vnést harmonii.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/aromaoils-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.