Android Stock, Android One, Android Go a Android AOSP – v čem se liší?

0

Pokud navštěvujete stránky s informacemi o Android zařízeních a jejich operačních systémech, jistě jste již minimálně jednou narazili na označení Android Stock, Android One, Android Go anebo Android AOSP. Jde o rozdílné operační systémy, které běží na různých přístrojích. A my se na ně teď zlehka podíváme. Nejde o nic komplikovaného, ovšem vyplatí se rozdíly mezi verzemi znát. Díky tomu totiž pak víte, co od nich lze čekat.

Android
Android

Android AOSP: Android, jak jej znáte, se skládá z jednotlivých komponent, z nichž ta hlavní je Android AOSP. Jedná se o základní bezplatný, přístupný a otevřený Android code, s Linux Kernel (jádrem) a různými nepostradatelnými knihovnami. Aby se z Androidu AOSP stal plnohodnotný Android, který znáte i vy ze svých zařízení, je nutné k němu doplnit ještě spoustu služeb Google. Samotný Android AOSP nemá přístup do Google služeb, ke kterým patří zejména App Store. Jde však o startovací metu, na které už je možné využít některé základní ROMs.

Android Stock: tohle je ten Android, který známe. Výrobci mají povoleno jej modifikovat, přidávat do něj vlastní nástavby, které známe třeba pod jmény EMUI, IMUI a podobně. Mohou sem přidávat nové prvky. Někteří výrobci preferují ponechání čistého Androidu, bez dalších doplňků a úprav, který je nejpřehlednější a také nejrychlejší. Tento Android se aktualizuje cestou od výrobců.

Android One
Android One

Android One:Tohle je verze Androida, u které Google vyloženě nutí výrobce, kteří jej chtějí využívat, aby do něj přidávali jen minimum úprav, v podstatě téměř nijak tento Android nedotvářeli. Takže pokud chcete používat čistý Android, ptejte se po tomto operačním systému. Výrobci jsou zde také těmi, kdo jsou zodpovědní za aktualizace, ale vzhledem k minimu úprav Androida je vypuštění aktualizace poměrně snadné, takže i dost rychlé.

Android Go
Android Go

Android Go:tohle je verze Androida určená pro ty nejzákladnější „chytré telefony“, tedy kousky s nejpomalejšími procesory a s nejmenšími RAMkami, konkrétně s těmi RAM, co mají méně než 1 GB kapacitu. Aplikace pro Android Go jsou navrhovány tak, aby braly minimum prostoru a výkonu. Google je zde tím, kdo je zodpovědný za aktualizace. Výrobci nesmějí přidávat jakékoliv prvky navíc.

Ať budete mít kterýkoliv z Androidů, může se hodit SIM karta se spoustou dat.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mobil-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.