9 věcí, které vám nesmějí uniknout, když pořizujete zvlhčovač vzduchu (I)

0

Na podzim, v zimě i na jaře, kdy se topí, ztrácí vzduch v našich domácnostech svou přirozenou vlhkost. To pociťujeme v krku, v průduškách, v očích a také na kůži. I proto mnoho z nás sáhne po zvlhčovači vzduchu, což je v pořádku, vlhčí vzduch prostě potřebujeme. Důležité však je vědět, že zvlhčovače vzduchu s sebou nesou jistá zdravotní rizika, když je nesprávně používáte. Pojďte se s námi podívat na 9 tipů pro výběr a správné používání zvlhčovačů vzduchu. Dnes tedy jen první tři.

1. Co je zvlhčovač vzduchu?

Zvlhčovač vzduchu je poměrně jednoduchý přístroj, který přeměňuje vodu na vodní páru nebo na drobné částečky vody, které ale vodní párou nejsou. Vodu nalijete do zásobníku, o zbytek procesu už se postará samotný zvlhčovač vzduchu. Díky němu je vzduch v domácnosti méně agresivní pro sliznice a celou dýchací soustavu, ovšem i pro kůži.

2. K čemu je zvlhčovač vzduchu?

K tomu, aby zvlhčil vzduch, to je jasné. Ale pojďme se na ono zvlhčování a samotnou úlohu zvlhčovače podívat podrobněji. Doma je nutné udržovat správnou atmosféru, na jejíž složení jsou citlivé zejména děti. Teď nemáme na mysli atmosféru v podobě nálady, ale atmosféru v podobě složení vzduchu, který doma máme.

To znamená, že bychom měli nejen teplotu, ale i vlhkost držet v přijatelných číslech. V zimě jde o mnohem komplikovanější proces, protože topíme, což vzduch vysušuje. K tomu také méně větráme, což s sebou nese více oxidu uhličitého, ale i více vlhkosti z našeho vydechování. Jenže nejde o prospěšnou vlhkost.

Zvlhčovač vzduchu posílá do okolního vzduchu částečky vody, ale nemění chemické složení (nevydechuje oxid uhličitý). To pomáhá bránit mikroorganismům v tom, aby se rychle množily. My si díky vlhčímu vzduchu uvědomíme, že se nám dýchá mnohem lépe, neškrábe nás tak často v krku a pokožka tolik nepraská a neloupe se.

Dokonce i případná respirační infekce se mnohem lépe snáší, když jsme ve vzduchu s vlhkostí od 40 do 60 procent, někdy i více. Přidat můžeme třeba i tea tree oil, který pomůže s lepší atmosférou a s minimalizací bakterií. Jen pozor na citlivější jedince, například s astmatem.

3. Co je nutné vědět před nákupem zvlhčovače vzduchu?

Základním účelem zvlhčovače vzduchu je zlepšit podmínky pobytu v bytě v období topné sezóny nebo v jiných příliš suchých dnech. Je nutné vědět, že zvlhčovače mohou vypouštět horkou páru nebo studené částečky vody. Ale podle toho je i používat.

Horké zvlhčovače likvidují mikroorganismy v okolním vzduchu a samozřejmě ohřívají okolí, voda v nich vře. Ty chladné natlakují vodu do vzduchu pomocí průchodu vzduchu přes filtry. Teplotu a ani složení ovzduší neovlivní. Do vody se v obou případech mohou přidávat esence, které pomohou s likvidací mikroorganismů.

Zvlhčovač vzduchu budeme muset pravidelně čistit, aby se v něm neusazovaly nečistoty z prachu –  a v nich mikroorganismy, které by nám škodily. Jenže se při úklidu musíme vyhnout detergentům a jiné chemii, protože se pak s dalším zvlhčováním dostanou zase do vzduchu.

Vodu ve zvlhčovači musíme denně měnit, jinak se také stane sídlem nežádoucích bakterií. A v neposlední řadě je nutné zdůraznit, že zvlhčovače vzduchu se mají používat jen v době, kdy jsou prospěšné. To znamená, když je v místnostech přetopeno, suchý vzduch nebo když je někdo nemocen respirační infekcí a vlhký vzduch opravdu potřebuje.

Co je účinnost (výkon) zvlhčovače?

Účinnost nebo výkon zvlhčovače je informace o tom, jak rychle dokáže zvlhčovač vyrobit určité množství párky nebo za jak dlouho dostane do vzduchu určité množství vody. Tady se vždy soustřeďte na správné hodnoty podle toho, do jak velké místnosti nebo bytu chcete zvlhčovač pořídit. Příliš silný v malém bytě bude k ničemu a naopak.

Kapacita zásobníku vody

Důležitá je i kapacita zásobníku na vodu. Ten bývá sice uzpůsoben výkonu zvlhčovače, ale i tak se vyplatí o ní vědět, abyste případně mohli doplnit vodu včas, když zvlhčovač pojede velmi dlouho (třeba v místnosti u pacienta se zánětem průdušek).

Vodu bude nutné pravidelně měnit, jak už jsme poznamenali. Pokročilé modely zvlhčovačů mají indikátory jak pro zastaralou vodu, tak pro nedostatek vody v zásobníku. Některé mají odtokovou hadičku, takže odpadá nutnost vyndávat zásobník s vodou a vylévat ho ručně.

Možnosti naprogramování

Dnes ani nikoho nepřekvapí, že i zvlhčovače vzduchu mají možnost nastavení různých programů jejich provozu. Experti nedoporučují souvislé zvlhčování po dlouhou dobu, vždy je nutné nechat naše plíce, aby vlhkost vydýchaly. I proto se velmi vyplatí soustředit se spíše na programovatelné modely, a to hlavně v momentech, kdy kupujeme zvlhčovač pro miminka a kdy budeme většinu dne s miminkem nebo malým dítětem doma.

Hluk

Zvlhčovač je přístroj. A proto vydává hluk, i když mnohdy jen velmi slabý. Ale pokud chceme mít zvlhčovač v provozu v noci, u spícího dítěte nebo když jsme citliví na okolní hluk, soustředíme se na přístroje s hlučností pod 35 dB. Půjde o slabší zařízení, ale kvalitnější a dražší.

Jestliže budeme zvlhčovač používat během dne a v běžném provozu, můžeme sáhnout po silnější a hlučnějších strojích. Místnosti můžeme nechat zvlhčit před spaním, pak si užít jen správnou atmosféru, ale bez hluku přístroje.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/decodoma-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/expert-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.