Dejme šanci rostlinným mlékům

0

Zatímco dříve bylo téměř nemožné nahradit klasické kravské mléko, v dnešní době už to není vůbec žádný problém. Může za to vzrůstající zájem o veganskou stravu, ale také lidé s intolerancí laktózy či mléčné bílkoviny. V pultech obchodu se setkáte s již celkem širokou nabídkou rostlinných mlék, se kterými vás v dnešním článku seznámím. Nebudeme si nic nalhávat, ani legislativa nedovoluje těmto nápojům říkat opravdové mléko. Většinou jde jen o různé druhy ořechů, semínek či obilovin namáčených ve vodě. Proto jsou většinou vodnatější a bez výrazné chuti.

Nicméně rostlinná mléka v sobě skrývají mnoho výhod, a proto není na škodu, dám jim alespoň občas šanci a obohatit si své stravovací návyky. Kromě zpestření také určitě zjistíte, že nápoje či pokrmy jsou najednou takové odlehčené a mají zcela novou zvláštní chuť. A pokud vám jejich cena, která je oproti kravskému mléku většinou několikanásobná, přijde příliš vysoká, můžete si většinu rostlinných mlék vyrobit doma za poloviční náklady.

Sójové mléko 
Nejčastějším a také nejoblíbenějším mlékem je sójové mléko vyrobené ze sójových bobů. Sehnat ho můžete i v sušené podobě, to pak stačí jen rozmíchat s vodou. Existuje i několik příchutí, ty jsou ale většinou plné cukru, proto doporučuji kupovat si natural a ten si poté dochutit dle vlastních potřeb. Vyrobit si můžete ovocné smoothie či sójovým nápojem nahradit mléko do kávy.

Mandlové mléko 
Kupované mandlové mléko patří k těm nejdražším a většinou je navíc doslazované cukrem. Jelikož ale obsahuje správný poměr tuků, fosforu, vápníku i draslíku, není nic jednoduššího, než si ho vyrobit doma, Stačí vám k tomu pouze voda a namleté mandle, je to skvělý pomocník pro překyselený organismus, ale i zajímavý dodatek do exotických pokrmů.

Konopné mléko 
O prospěchu konopných semínek už se mluví dlouho. Nemusíte se bát, určitě vás nijak neomámí, naopak již malé množství množství konopných semínek denně dodá tělu spoustu minerálů a prospěšných látek. Konopné mléko koupíte v obchodech, ale lepší i levnější je vyrobit si ho stejně jako jiná rostlinná mléka doma.

Makové mléko 
Mák je obecně velmi zdravou potravinou a to především pro svůj vysoký obsah vápníku. Navíc také obsahuje ty správné tuky. Je skvělým zpestřením ranních ovesných kaší či ovocných smoothie. Ani zde již nikoho nepřekvapí, že nejlepším a nejlevnějším způsobem je, vyrobit si ho doma.

Dále se setkáme například s rýžovým, ovesným či kokosovým mlékem. I ty stejně jako všechny předchozí vyrobíte doma za pomoci mixéru a vody. Ať už zvolíte kterýkoli, určitě rostlinným nápojům dejte šanci, nebudete litovat.

 


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/bio-country-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/rohlik-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/myfoodmarket-cz

O autorovi

Je mi 20 let, momentálně studuji v zahraničí obor cestovní ruch. Ve volném čase fotografuji, sportuji a píši články. Nejvíce mě zajímají témata jako sport, zdravý životní styl, móda a design.