8 věcí, které byste neměli dělat, když chcete mít krásné vlasy

0

Pro krásné vlasy se toho musí hodně udělat. Ale také hodně neudělat. Neudělat se rozhodně musejí ty největší hříchy, které vlasům jen a pouze škodí. Kterým prohřeškům se musíte vyhnut, abyste si uchovali krásné, svěží a lesklé vlasy? Je jich celkem osm a možná jste doteď nevěděli, že některé z nich vašim vlasům ubližují.

1: Každodenní mytí vlasů

Vlasy jsou přirozeně chráněny bariérou z esenciálních olejů, která jim poskytuje ochranu a bezpečí. Šamponem se bariéra samozřejmě naruší nebo i zcela zničí. A vlasu zase nějakou dobu trvá, než si ji obnoví. Pokud ale myjete vlasy denně, ony nezvládají se chránit tak, jak by bylo potřeba. Vlasy jsou pak náchylnější k poškození.

Navíc i ztrácejí svůj lesk a pružnost a také se častěji lámou. Navíc jste si možní už všimli, že hned po umytí nevypadá účes nic moc. Ale následující den je s vlasy už docela řeč. Takže maximální frekvence mytí vlasů by měla být každý druhý den, lépe však jen dvakrát v týdnu.

A pokud máte pocit, že tak dlouho s neumytou hlavou nevydržíte, zkuste suchý šampon. Navíc, pokud snížíte četnost mytí vlasů, ony se přestanou i tolik mastit – jejich potřeba chránit samy sebe tukovou bariérou se totiž výrazně sníží.

2: Časté nošení vlasů v culíku

Culík je pohodlný a mnohým ženám i dívkám opravdu sluší. Vyčesat si vlasy občas do culíku, tím se nic nepokazí. Ale nosit ho každý den? Vlasům je potřeba najít i jinou alternativu, než jen utažení do ohonu. Ten totiž k vlasům příliš šetrný není.

Vlasy jednak dostávají menší výživu (zejména pokud jsou opravdu pevně utažené), jednak nemohou dobře větrat. No a v neposlední řadě gumičky ohonu nechávají na vlasech nežádoucí stopy. Vlasy se lámou a roztřepují, hlavně v místě staženém gumičkou.

3: Dlouhé vlasy bez tvarování správným střihem

Je to možná k nevíře, ale správný střih dělá s dlouhými vlasy hotové zázraky. Brání totiž tomu, aby se vlasy vysilovaly, vysušovaly a dokonce i lámaly. Takže pokud si necháváte narůst dlouhé vlasy jen proto, že není potřeba se o ně nijak starat a že dlouhá kštice je pohodlná, tak jste na omylu.

I dlouhé vlasy potřebují svého kadeřníka, který jim dá to, co potřebují. Zejména pokud se jedná o vlasy jemné, barvené nebo jakkoliv jinak citlivé. Udržování zdravých konečků je pak další nezbytnou podmínkou zdravých a krásných vlasů.

4: Sušení vlasů horkým fénem

Maximální proud vzduchu a nejvyšší teplota, obojí nastaveno na jednom fénu. A fén míří na právě umyté vlasy, protože je brzy potřeba někam odejít. Špatně. Vlasy za tento krok rozhodně vděčné nebudou. Pokud byste to vyloženě přehnali, můžete si vlasy přímo spálit.

Většinou ale dochází k jejich přesušení, kdy ztratí i svou přirozenou vlhkost, která je v nich samotných. A to je to poslední, co pro krásu vlasů potřebujete. Máte se tedy přestat fénovat? Pokud je to alespoň trochu možné, tak v podstatě ano. Anebo vlasy jen mírně profoukněte ne úplně horkým proudem vzduchu. A držte fén také dál od vlasů.

5: Sušení vlasů třením

Umýt, vytřít ručníkem a následně zabalit do dalšího nebo stejného ručníku. Klasický postup, který uvidíte i ve filmech, který dělá i vaše maminka nebo který dělají také kamarádky. Ale je to špatně. K vlasům je tento postup velmi nešetrný. Ručníky jsou tvrdé a méně sají. Vlasy se jimi dost ničí.

Lépe je vlasy usušit hladkou bavlněnou látkou, například dětskou plenou. Vlasy je nejlépe do ní zabalit. Plena vstřebá přebytečnou vlhkost a rozhodně tak nebudete ničit ti vlasy třením ručníkem.

6: Vlasová kosmetika s alkoholem a detergenty

Je to jako s jakoukoliv další kosmetikou určenou k čištění: když do ní dáte alkohol či detergenty, tak sice vyčistí, co má a vyčistí to dokonale, jenže poškodí vše, čeho se jen dotkne. A věděli jste, že tyto složky se často používají právě v šamponech?

Četli jste si někdy složení šamponu? Napadlo vás se na tyto složky zaměřit? Vyhýbejte se těm produktům, jež obsahují alkohol i detergenty. Vlasy a pokožka hlavy to ocení.

7: Vlastnoruční stříhání

Ostříhat sebe sama, to není úplně jednoduchá záležitost. A pokud s tím nemáte alespoň základní zkušenosti, netahejte čerta za ocas a raději dejte nějakou tu korunu za kadeřníka. Bude to levnější a rychlejší, než kdyby vám pak později měl spravovat účes poškozený neprofesionálním zásahem.

8: Domácí barvení vlasů

Tady jde v podstatě o to samé. Neprofesionální nebo dokonce nerozumný zásah do vlasů v podobě nedokonalého domácího nabarvení vašim vlasům rozhodně neprospěje. A následující přebarvení u kadeřníka pak už taky ne. Doma ale jistě zvládnete melír pomocí clip-in barevných pramenů.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/vmd-drogerie-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/viphair-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.