7 kroků k výrobě vlastní ovocné či zeleninové nabíječky

0

Jak vám ovoce nebo zelenina nabijí telefon? Docela snadno! Princip ovocné či zeleninové baterie známe už dlouhá léta a vychází z toho, že elektrochemická aktivita různých kovů je různá. Proto propícháme ovoce či zeleninu dvěma druhy kovových plíšků a v předem určeném pořadí je propojíme dráty, které nakonec svedeme k napájecímu konektoru. Vlastnosti vzniklého napětí pak měníme třeba i délkou vytvořeného obvodu. Jak na výrobu ovocné či zeleninové nabíječky pro váš telefon?

Ještě malá poznámka úvodem: je celkem možné, že si tímto způsobem nabíjení telefon zničíte. Takže to možná raději vyzkoušejte na nějakém již vyběhaném modelu.

1. připravte si materiál

Abyste si mohli připravit vlastní nabíječku pro mobilní telefon, která vám jej nabije bez připojení do zásuvky, stačí, abyste si připravili tyto věci:

  • 12 kousků ovoce, které je výrazně kyselé – citron, pomeranč, větší švestky a podobně
  • 12 kousků měděných šroubů nebo mincí (pokud je měď upravena povrchovou úpravou, musíte tento povrch narušit. Potřebujete prostě měď
  • 12 kousků zinkových plíšků, mohou být galvanizované
  • izolovaný měděný vodič na propojení mědi a zinku (se svorkami)
  • gumové rukavice, které po celou dobu nesundáte z rukou
7 kroků k výrobě vlastní ovocné či zeleninové nabíječky
7 kroků k výrobě vlastní ovocné či zeleninové nabíječky

2. začněte zinkem

Vložte zinek do prvního kousku ovoce, kousek zinku musí čouhat nad povrch ovoce, abyste mohli plíšek připojit.

3. pokračujte mědí

Kousek vedle zinku zastrčte měď.  Nesmějí se dotýkat, ale nesmějí být ani příliš daleko. Pokud se dotknou, dojde ke zkratu, jak všichni jistě víme. A vzhledem k tomu, že slupky mezi jednotlivými měsíčky pomeranče nebo grepu jsou poměrně silné, tak se ujistěte, že měď i zinek jsou zastrčeny do stejného měsíčku (aby mezi nimi nebyla slupka).

7 kroků k výrobě vlastní ovocné či zeleninové nabíječky
7 kroků k výrobě vlastní ovocné či zeleninové nabíječky

4. zopakujte dvanáctkrát

Takto zapíchejte kov do všech 12 kousků ovoce. A opět pozor na dotýkání kovu navzájem nebo na izolaci slupkami.

5. propojte to

Všechno ovoce s jednotlivými kousky kovu propojte. Jednu stranu měděného vodiče připojte na zinek, drukou na měď. Postupně zapojte všech 12 vodičů na všech 12 kousků ovoce, střídejte měď a zinek.

Takže první drátek povede ze zinku na prvním (citronu) k mědi na druhém (citronu). Druhý drát povede ze zinku na druhém (citronu) k mědi na třetím (citronu) atd. První a poslední (citron) musí mít volný konec jednoho drátu, přičemž první (citron) má na tento drát připojenu měď a druhá strana drátu je volná, poslední (citron) je na tom opačně.

7 kroků k výrobě vlastní ovocné či zeleninové nabíječky

6. připojte nabíječku, respektive USB zakončení

Odstřihněte USB kabel kousek před tím koncem, který se strká do nabíjecího konektoru v mobilu. Suncejte vnější bužírku a rozdělte od sebe dva dráty, které jsou vevnitř. Jeden připojte k jednomu měděnému drátku (červený k mědi) a druhý ke druhému (černý k zinku). Tím jste uzavřeli okruh.

7. strčte nabíječku do telefonu

Každé ovoce zvládne cirka půl voltu, takže s 12 kusy máte zajištěno oněch nutných 5 V k nabíjení. A pozor, doba nabíjení bude poměrně krátká. Zinek uvolňuje v kyselém prostředí zinkové ionty a elektrony. Zinkové ionty pak reagují s mědí, což vede k uvolnění více elektronů, tedy tvorbě většího množství energie. K nabití telefonu stačí.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/patro-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/datart-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.