6 tipů jak ochránit vaše soukromí před malwarem v mobilech

0

Zajímáte se alespoň trochu o soukromí a bezpečnost vašeho smartphonu? Jak všichni víme, kyber krádeže se soustřeďují na osobní data, díky kterým se pak můžete stát dost zranitelnými – když vám je hackeři vycucnou z telefonu pomocí nějakého malware neboli „malicious software“, tedy škodlivým programem. Jak se proti takovým útokům chránit? Máme pro vás šest snadných tipů, díky kterým zredukujete riziko krádeže osobních dat na minimum.

1. Používejte jen oficiální antivirus

Prvním krokem k ochraně proti malware je oficiální antivirový program. Jestli aplikace moc nestahujete a na internet až tolik se svým mobilem nechodíte, bude stačit neplacená verze. Ale pokud jste na internetu pečení, vaření a pokud stahujete všechno, co potkáte, měli byste zainvestovat do placené verze antiviru, která je vždy na vyšší a sofistikovanější úrovni.

Jak ochránit telefon před malware?
Jak ochránit telefon před malware?

2. Než si stáhnete novou aplikaci, nejdříve si projděte její recenze a informace o bezpečnosti a ochraně soukromí

Předtím, než se rozhodnete pro stáhnutí aplikace, chvíli váhejte. A během váhání si pročtěte jednak recenze předchozích uživatelů, jednak prohlášení o bezpečnosti a o ochraně soukromí. Zde totiž najdete důležité informace o tom, jak váš telefon případně ochránit, kdyby se cokoliv zvrtlo. Projděte si i reakce vývojářů aplikace na recenze uživatelů, dbejte jejich doporučení a připomínek. Tak se vám podaří zabránit malware, aby vůbec vstoupil do vašeho zařízení.

3. Aktualizujte operační systém

Aktualizace operačního systému v sobě mají automaticky zahrnutou i funkce mazání všeho, co je malware. Ten můžete v mobilu mít, aniž byste o něm cokoliv tušili. Aktualizace však tento malware objeví, vymaže a zakáže opětovný vstup do vašeho telefonu nebo tabletu.

Po aktualizaci byste měli pozorovat i zlepšení fungování vašeho telefonu, právě proto, že byl odstraněn malware, nadbytečná data. A také by update měl optimalizovat chod vašeho telefonu (ne vždy tomu tak je, ale snad se výrobci telefonů umoudří). Jen pozor na to, že ne všechny aktualizace se hodí do všech mobilů. Vybírejte podle toho, jak telefon používáte a jaké funkce ještě využijete.

Je jedno, zda máte telefon od Lenovo nebo od Applu. Aktualizace jsou nutné vždy.

Jak ochránit telefon před malware?
Jak ochránit telefon před malware?

4. Bezpečné připojení

Velkou podmínkou úspěchu v oblasti bezpečnosti vašich dat a ochrany vašeho soukromí je bezpečná síť. Pokud se napojujete na Wi-Fi, vždy se nejdříve ujistěte, že je bezpečná. Pokud se i tak musíte připojit na veřejnou nebo dokonce zcela free Wi-Fi, chovejte se v ní bezpečně.

To znamená, že si jednak vypnete Bluetooth, jednak zapnete nejvyšší úroveň VPN ve vašem antiviru (většinou jen placená verze) a také se budete v rámci internetu dívat pouze na běžné webovky, rozhodně se nepřihlašujte do bankovnictví nebo třeba do pracovní emailové schránky. Před veřejné Wi-Fi sítě bývá ukradeno nejvíce soukromých dat a také přihlašovacích přístupů.

Nškdy je lépe zainvestovat do dat nebo využít výhodných nabídek nainternet v mobilu, než se spoléhat na nebezpečné, anonymní Wi-Fi sítě.

5. Deaktivujte sledování aktivit

Mnoho aplikací vás žádá o to, abyste povolili přístup ke sledování vašich aktivit. Tím jim umožníte nahlédnout do vašich dat a soukromí. Bezpečné aplikace tím sice zvyšují personalizaci vašeho telefonu a nabízených funkcí, jenže malware si načítá soukromá data a aktivity a pak je odesílá. Proto je bezpečnější nepovolit monitorování vašich činností na telefonu nebo na tabletu, zejména když používáte různé aplikace z různých, i neoficiálních, zdrojů.

Jak ochránit telefon před malware?
Jak ochránit telefon před malware?

6. Zálohujte si data

Některý malware data nejen krade, ale také je ničí v telefonu, do kterého se dostal. Díky zálohám tak o svá data nepřijdete a budete je moci kdykoliv obnovit. Data se zálohují do cloudů, přičemž oficiální claudy patří k těm nejbezpečnějším.

Pro zálohování však můžete zvolit i externí paměti, například paměťovou kartu, flashdisk, externí harddisk, víš počítač a podobně.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/mobil-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/datart-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.