5 věcí, které o mobilech možná nevíte

0

Dneska má mobil snad každý, a to včetně malých dětí, které často „podědí“ straší mobily po svých rodičích nebo po starších sourozencích. Mobily kupujeme jako na běžícím pásu, ale při jejich výběru často neznáme základní parametry jejich fungování a kvality. Podléháme reklamním tažením firem, takže mnohdy kupujeme předražené značkové mobily, i když bychom ty stejné mohli mít za téměř poloviční cenu od méně známých, ale recenzemi prověřených výrobců.

Pojďme se podívat na 5 věcí, které o mobilech možná nevíte, ale které vám s jejich zodpovědnějším výběrem rozhodně pomohou.

1. Čím víc jader, tím výkonnější mobil? Ne vždy!

Jádra mobilu, respektive jeho procesoru, to je poměrně zapeklitá záležitost. Některá jsou výkonnější a potřebují více energie, jiná jsou méně výkonná, tedy udržovací, a spotřebují energie podstatně méně.

A to, jak bude procesor ve výsledku výkonný, závisí také na skutečnosti, z jakých jader ho výrobce sestavil. Pokud ze samých udržovacích, aby se minimalizovala spotřeba energie, moc výkonu ve výsledku nečekejte, ani když bude operační paměť telefonu třeba na 3 GB.

Pokud výrobce nakombinuje jádra udržovací a výkonná, můžete se těšit na lepší mobil s osmi jádry, než když si vyberete desetijádrový ze samých udržovacích jader.

5 věcí, které o mobilech možná nevíte
5 věcí, které o mobilech možná nevíte

2. Čím větší kapacita fotoaparátu, tím lepší fotky?

Samozřejmě, že zase ne. Kapacita fotoaparátu opět není všechno. Sice na ní dost záleží, ale velkou roli hrají i jiné parametry. Zejména pak světelnost a samozřejmě i software, který samotné snímky zpracovává, dopočítává nepřesně vyfocená místa a vylepšuje celkový jas vaší fotografie.

Digitální focení, to je směs spousty předpokladů, které do sebe musejí perfektně zapadnout, aby výsledná fotka vypadala k světu. A kapacita fotoaparátu je pouze jedním z předpokladů dobré fotky, dokonce vůbec nepatří k hlavním.

3. Čím větší kapacita baterie, tím delší výdrž?

A zase ne. U výdrže telefonu záleží samozřejmě na její kapacitě, to ano. Ale stejnou kapacitu baterie mohou mít dva telefony se zcela jinými procesory, kdy oba telefony ve výsledku vydrží fungovat na jedno nabití úplně jinak dlouhý čas. Jeden telefon třeba jen jeden den, ten druhý i dva dny.

Opět záleží na ostatních použitých součástkách telefonu, které výrobce pro daný model zvolí. Lepší procesor, bere méně energie, čistý android bez nástaveb také, propracovanější aplikace zaberou méně místa v RAM, čímž opět zmenší spotřebu energie. A samotné udržení signálu z mobilní sítě nebo z GPS, to je také bateriový oříšek.

5 věcí, které o mobilech možná nevíte
5 věcí, které o mobilech možná nevíte

4. Čím větší displej, tím lepší mobil?

Velikost displejů je spíše osobní preferencí. Je fakt, že na větším displeji si zobrazíme více věcí najednou, rozdělíme si obrazovku a můžeme pracovat nebo se učit s pomocí dvou aplikací naráz. Výrazně menší displej ale znamená celkově menší telefon, který se lépe vejde do kapsy.

Velikost displeje tedy porovnáváme spíše v rámci jedné velikosti telefonu. Bezrámečkový telefon s minimální horní a dolní bradou, to je hitovka a velká úspora celkového místa. Při stejné velikosti telefonu však můžeme mít i mnohem menší displej, když má telefon velké rámečky a brady. Tady to o kvalitě telefonu napovědět může.

5 věcí, které o mobilech možná nevíte
5 věcí, které o mobilech možná nevíte

5. Recenze jsou vždy spolehlivé

Také to není pravda vždycky. Recenze může například na Heuréku napsat kdokoliv, tedy i lidé se zájmem o to, aby se telefon prodával. Spoléhejte se spíše na opravdové recenze na specializovaných webech, kde redaktoři dostávají telefony k vyzkoušení, několik týdnů je opravdu používají a dokáží vypíchnout z vlastností telefonu to hlavní, co je pro uživateli při rozhodování o koupi telefonu přínosné.

Velký výběr telefonů najdete třeba na Alza.cz nebo v obchodě Datart.cz


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/datart-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.