5 tipů pro lepší focení v noci na chytrém telefonu

0

Pokud si myslíte, že večerní fotografie nejlépe vyjadřují emoce, tak vězte, že nejste sami. Noční fotografování je umění, které je obtížné zvládnout. A to proto, že kvalitu fotografie ovlivňuje příliš mnoho faktorů, z nichž nejdůležitějším je nedostatek světla, a to zejména když mluvíme o focení telefonem. Nejmenší pohyb nebo umělé světlo kazí celou fotografii. To ovšem neznamená, že byste to neměli zkusit. Na telefonu můžete udělat skvělé noční fotografie, což jsem dokázal víc než jednou.

1. Nespěchejte

Méně pohybů rovná se lepší fotografie. A toto pravidlo platí nejen v noci, ale právě v této době je to zvláště patrné. Protože i malý pohyb dokáže rozmazat fotografii. Udělejte si čas na snahu o ten nejlepší záběr.

Položte telefon na stabilní podpěru, například na parapet nebo lavičku a v nejlepším případě použijte stativ. Tak uděláte vše pro to, aby ani nejmenší pohyb nepokazil výsledek.

lepší focení v noci na chytrém telefonu
lepší focení v noci na chytrém telefonu

A jak docílit toho, aby se telefon nepohnul, ani když zmáčknete spoušť? Použijte sluchátka k telefonu. Tlačítko, které mění hlasitost na sluchátcích, nám pomůže se zamrznutím nasnímaného obrazu. Telefon vyfotí to, co viděl, když jste použili sluchátka. A tím se obraz nebude třást.

2. Upravte délku expozice fotoaparátu

Expozice je množství světla, které dopadá na matici fotoaparátu. Čím delší, tím více světla dopadne. Zkuste upravit nastavení expozice fotoaparátu tak, abyste dosáhli co nejlepšího snímku. Čím světlejší bude fotka, tím horší bude výsledek. Kamera zachytí veškerý šum a nepřesnosti.

3. Použijte veškeré dostupné světlo

Pokud jsou k dispozici nějaké zdroje světla, tak je použijte. Přidejte alespoň trochu světla, tím snížíte hladinu šumu a odstraníte nežádoucí rozmazání. A nezapomeňte vypnout blesk, protože to jen kazí obraz, blesk vytváří těžké světlo.

Tento účinek je zvláště patrný na kůži a na očích. Pokud fotíte osobu, požádejte ji, aby se postavila na místo, kde bude zdroj světla částečně nebo úplně odstíněn, v závislosti na efektu, který chcete získat.

lepší focení v noci na chytrém telefonu
lepší focení v noci na chytrém telefonu

Nikdy nepoužívejte „zoom“ při focení v noci, zaručeně dostanete rozmazaný obraz se spoustou šumu. Lepší je nebýt líný a přiblížit se k objektu. Udělat dobrou fotografii v noci je velmi obtížné, ale postupem času se tato dovednost může hodit každému. Navzdory skutečnosti, že se fotoaparáty v telefonech vyvíjejí, jsou stále daleko od ideálu.

4. Použijte manuální nastavení fotoaparátu

Jedná se o pracnější přístup, který vám neumožní pořídit snímek za běhu. Například když víte, že nyní potřebujete fotit, tak musíte nejdříve zastavit, vybrat potřebná nastavení konfigurace, rychlost závěrky a teprve poté začít fotit. V ideálním případě mějte po ruce stativ.

lepší focení v noci na chytrém telefonu
lepší focení v noci na chytrém telefonu

5. Cenný software pro focení v noci a nejen v noci

Manuální nastavení kamery funguje už na mnoha z lepších telefonů. Pracuje se nejlépe s telefony LG, počínaje modelem LG G4.  Pro Androidy existují aplikace, které umožňují flexibilně konfigurovat fotoaparát během focení.

Camera FV-5 je velmi výkonný nástroj s jedním omezením. Tato aplikace nefunguje se všemi telefony, ale spíše s omezeným počtem. Camera FV-5 byla původně vyvinuta pro telefon Nexus, který zpočátku postrádal slušný režim manuálního nastavení kamery. S ním můžete fotografovat při krátké i dlouhé expozici.

Podobná řešení jsou i na iOS. Pro focení na iPhonech v noci lze doporučit Cortex Cam a Pro Cam 4. První aplikace pořídí fotografii „ala“ HDR + od společnosti Nexus, druhý program je umožněním manuálního nastavení fotoaparátu pro všechny nadšence.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/alza-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/datart-cz

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.