5 metod jak ochránit vaše datové USB kabely

0

Datové a nabíjecí USB kabely se rády lámou, zejména v oblasti před jejich zakončením, ať jde o užší nebi širší stranu. Sice je bužírka hned u zakončení ochráněna ještě vrstvou navíc, ale to neznamená, že se nám nepodaří kabel příliš ohnout a poničit těsně za ní. Stále se totiž jedná o místo, kde kabel podléhá velkým nárokům při používání – s nabíjeným zařízením často manipulujeme, kabely přenášíme, mnohdy i v úzkém místě v batohu nebo kabelce apod. Jak to udělat, abychom se zbytečnému poškození kabelů vyhnuli?

1. Metoda lepicí páska

Nejjednodušším způsobem, jak ochránit kabel před přílišným ohybem a poškozením, je oblepit jej před zakončeními lepicí páskou nebo náplastí (textilní i papírovou). Sice nejde o nijak líbivé řešení, ale svůj účel splní. Problém nastane, pokud se po nějaké době začne páska nebo náplast odlepovat. Je pak nutné ji sundat a povrch očistit, namotat pásku novou.

Jak ochránit datový USB kabel
Jak ochránit datový USB kabel

2. Metoda pružinky

Pružinka z propisky je dobrým ochráncem kabelu před přílišným ohnutím. Stačí rozebrat propisku, vyndat pružinku a namotat ji ke konci USB kabelu. Elegantní řešení, ale jen do doby, než začne pružinka rezavět. Stopy po rzi pak z kabelu už sundat nepůjdou.

3. Metoda tepla

Pokud jsme jen zničili povrch kabelu, tedy bužírku, můžeme ji slepit pomocí tepla. Jde o plastový materiál, který se teplem rozpustí a je ochoten se znovu slepit, jak zase chladnutím zatuhne. Problém je jen v míře tepla a ve vaší šikovnosti. Nezapomeňte, že svíčka kouří černě, takže pokud byste bužírku přiblížili až moc, budou na ní nesmazatelné stopy.

Jak ochránit datový USB kabel
Jak ochránit datový USB kabel

4. Metoda opatrnosti

Když budeme dostatečně opatrní, nebude nutné kabel spravovat, protože si jej ani nepoškodíme. Na co si dát pozor? Na přílišné ohýbání kabelu, zejména když pracujete se zařízením i v době jeho nabíjení nebo datového spojení s jiným zařízením.

Ale také při vyndávání kabelu z konektorů. Nikdy kabel netahejte z konektoru jen za drát. Ale vždy za tvrdou plastovou část. K tomu tam tahle pomůcka je. Zajistí, že kabel neroztrhneme ani jinak poškodíte.

Jak ochránit datový USB kabel
Jak ochránit datový USB kabel

5. Metoda teplem smrštitelné bužírky

Můžete si koupit ochrannou bužírku vyráběnou ze speciálního materiálu, který se v teple smrští až na méně než polovinu svého původního rozměru. Takže bužírku pohodlně navléknete na konec USB kabelu a také ještě asi 5 – 8 cm přes drát. Zapalovačem opatrně zahřejete a hmota se smrští, jakoby přisaje na materiál pod sebou.

Ale přitom stále zůstane pružná. Nikdy ji však neohnete do takového extrému, aby praskla bužírka nebo dokonce drátky vevnitř USB kabelu. Vždy při vyndávání kabelu z konektoru uchopujte plastové zakončení konektoru, nikoliv drátek. Tohle pravidlo platí vždy.

Jak ochránit datový USB kabel
Jak ochránit datový USB kabel

Jestliže USB kabel přece jen nedolal vašim manýrům, a naopak odolal pokusům o spravení, kupte nový.


Kupóny

www.kuponovnik.cz/obchod/vsechnonamobil-cz
www.kuponovnik.cz/obchod/tipa-eu

O autorovi

Domácí kuchyně, přírodní kosmetika, bylinky, zdravá výživa, ale i třeba cestování po ČR, to jsou témata, kterými žiji. Vzhledem k tomu, že mám dvě malé děti, dost se zajímám o produkty pro ně (oblečení, hračky, potraviny), a také o to, kde je dobře koupit.